Lekarze straszeni karami, jeśli nie wystawią karty zgonu

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia żąda od lekarzy rodzinnych - pod groźbą kary - aby przygotowali karty zgonu osobom zmarłym poza szpitalem. Niestety, rząd od wielu lat nie jest w stanie uporządkować przepisów w tej dziedzinie, choć sprawa jest pilna.

12.04.2019

KRS ujawnia PESEL nawet miliona Polaków

Spółki RODO

Na stronie internetowej Krajowego Rejestru Sądowego powszechnie dostępne są numery PESEL wraz z imionami i nazwiskami członków zarządów spółek, fundacji czy stowarzyszeń. Także ich księgowi, biegli rewidenci czy pełnomocnicy muszą się liczyć z ujawnieniem numeru PESEL. Taka jawność wzbudza wątpliwości Urzędu Ochrony Danych Osobowych, co do zgodności z RODO. Część prawników wręcz twierdzi, że to wyciek danych na masową skalę.

12.04.2019

Poczta zorganizuje e-doręczenia, ale samorządy za to zapłacą

Administracja publiczna

Samorządy są za elektronizacją usług publicznych, jednak nie kosztem ich budżetów. Jak alarmują, projektowana zmiana ustawy, przewidująca rezygnację z doręczeń przesyłek papierowych na rzecz elektronicznych, spowoduje obciążenia finansowe dla samorządów, wzrost cen i biurokracji.

12.04.2019

Raportowanie schematów podatkowych do pilnej poprawy

Ordynacja Doradca podatkowy

Od stycznia 2019 roku konieczne jest raportowanie osiąganych korzyści wynikających z zastosowania tzw. schematów podatkowych. Do końca marca podatnicy przesłali 702 informacje. Większość jednak źle. Błędów jest tyle, a niepewność podatników tak duża, że MF zapowiada wydanie kolejnych objaśnień.

12.04.2019

Coraz więcej emerytów dorabia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Liczba pracujących emerytów w ostatnich czterech latach wzrosła o 30 proc. Pod koniec ubiegłego roku pracowało ich 742 tys., czyli 13 proc. z 5,5 mln osób, którym ZUS wypłaca co miesiąc emeryturę. Większość emerytów robi to z powodu niskich świadczeń - wskazują eksperci. I dodają, że w najbliższych latach będzie to tendencja wzrastająca.

12.04.2019

Sondaż: Większość Polaków martwi się o niezależność sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aż 57 procent Polaków uważa, że niezależność sądów w Polsce jest zagrożona, a tylko 23 proc., że wszystko jest w porządku - takie wyniki przynosi przeprowadzone przed paroma tygodniami badanie na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Wśród badanych przeważają też opinie o upolitycznieniu Trybunału Konstytucyjnego i KRS.

11.04.2019

Niektórzy emeryci mogą dostać wcześniej trzynastą emeryturę

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Świadczenia "Emerytura plus" będzie wypłacone wraz z majową emeryturą lub rentą, jednak część osób może je otrzymać już w kwietniu, ponieważ 1 maja to dzień wolny od pracy - zaznaczył w Senacie wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki.

11.04.2019

Polska przeciwna dyrektywie o prawach autorskich

Dyrektywa o prawach autorskich może naruszać prawa obywatelskie - argumentowała strona polska, która podczas spotkania unijnych ambasadorów wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przepisów w tej sprawie.

11.04.2019

Większość studentów pracuje, co piąty zarabia ponad 4000 zł

Aż 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką. Większość, bo aż 75 proc. badanych deklarowało studia w trybie dziennym. Mediana zarobków to 2000 zł, studenci rzadko pracują w zawodach zgodnych ze studiowanym kierunkiem - wynika z raportu Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu „Student w pracy 2019”.

11.04.2019

Dla niepełnosprawnych 647 mln zł w tym roku, a 2 mld zł w przyszłym

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ponad 5,7 mln złotych przeznaczył już w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na sfinansowanie projektów wspierających osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu. Dzięki  temu mają pieniądze na rehabilitację, ale nadal brakuje przepisów, które pomogłyby stworzyć więcej placówek

11.04.2019

Farmaceuci chcą udzielać porad, ruszają z kampanią społeczną

Zawody medyczne Farmacja

Farmaceuta ma sprawdzić interakcje między lekami, ale także pokazać jak korzystać z inhalatora oraz zmierzyć ciśnienie – o takie nowe uprawnienia walczą farmaceuci. O tym, że są gotowi do tego, by nie tylko sprzedawać leki, ale także udzielać porad przekonują w kampanii społecznej.

11.04.2019

Kolejny egzamin bez przeszkód, ale możliwy problem z maturami

Kadry w oświacie

Zakończył się egzamin gimnazjalny z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Nie mamy sygnałów o nieprawidłowościach w przebiegu dzisiejszego egzaminu - poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik. Wicepremier Beata Szydło podziękowała za pomoc w organizacji egzaminów, ale podkreśliła, że wynagrodzenia za strajk nie będzie.

11.04.2019

Samorządowcy: Konieczne wyższe nakłady na oświatę

Kadry w oświacie

Subwencja oświatowa pokrywa coraz mniej wydatków, jakie na edukację ponoszą samorządy. Koszty z każdym rokiem rosną, a MEN ich nie uwzględnia w subwencji - mówiono podczas II Samorządowej Debaty Oświatowej. Samorządowcy zaapelowali do rządu o uwzględnienie ich przy negocjacjach z nauczycielami.

11.04.2019

Ministerstwo wyjaśnia, jak raportować stan leków

Farmacja

Od 1 kwietnia 2019 r. apteki, działy farmacji szpitalnej, przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej mają obowiązek raportować dane do ZSMOPL. Ministerstwo zdrowia podało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące działania tego systemu.

11.04.2019

Kolejna skarga nadzwyczajna prokuratury - sprawa wykupu mieszkania

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Mieszkanka Warszawy dostała od miasta 90 proc. bonifikaty na wykup mieszkania. Ponieważ jednak sprzedała je przed upływem pięciu lat miasto skierowało przeciwko niej pozew o zwrot kwoty, a sądy się do tego przychyliły. Teraz Prokurator Generalny skierował do Sądy Najwyższego skargę nadzwyczajną - bo jak uzasadnił nie wzięto pod uwagę trudnej sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i finansowej kobiety.

11.04.2019

Szczyt UE zgodził się na przesunięcie brexitu

Prawo gospodarcze

Przywódcy 27 państw zebrani na unijnym szczycie w Brukseli zgodzili się w środę wieczorem na przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do 31 października br. Jednak odroczenie daty ma być elastyczne, co oznacza, że Zjednoczone Królestwo będzie mogło opuścić UE przed tą datą.

11.04.2019

Specjalna karta ma pomóc chronić prawa podatników

Ordynacja

Potrzebny jest zbiór podstawowych praw podatników i obowiązków organów podatkowych. Może go wprowadzić ustawa o karcie praw podatnika. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, karta taka jest bardzo potrzebna. Musi być jednak napisana prostym i przyjaznym językiem.

11.04.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski