Nowelizacja ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej oraz możliwość weryfikacji orzeczeń o zawieszeniu w orzekaniu lub uchyleniu immunitetu wobec sędziów, obowiązuje od piątku 15 lipca.

Czytaj: Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wchodzi w życie>>
 

Pierwsza prezes przeniesie sędziów do innych izb SN

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego został obowiązany w ustawie do przedstawienia w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy, propozycji przeniesienia sędziego zajmującego stanowisko w Izbie Dyscyplinarnej na stanowisko w Izbie Cywilnej, Izbie Karnej, Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych albo Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Kryteriami, którymi organ ten powinien kierować się przy przedstawianiu sędziemu propozycji, są racjonalne wykorzystanie kadr Sądu Najwyższego, potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych izb oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe sędziego Sądu Najwyższego. Sędziowie Izby Dyscyplinarnej, którzy nie przyjmą propozycji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, zostaną z mocy prawa przeniesieni w stan spoczynku.

 

 

Jak podała PAP, z informacji z Sądu Najwyższego wynika, że zdecydowana większość zainteresowanych sędziów otrzymała już takie oferty. Jako pierwsza, jeszcze w piątek, odpowiedziała na nią sędzia Małgorzata Bednarek, która decydowała o zaakceptowaniu propozycji I prezes SN, pozostaniu w tym sądzie i orzekaniu w Izbie Karnej. Oznacza to, że od soboty Bednarek jest już sędzią tej izby.

Małgorzata Bednarek została powołana do Izby Dyscyplinarnej SN we wrześniu 2018 r. Wcześniej przez wiele lat była prokuratorem m.in. w Prokuraturze Krajowej. Podczas orzekania w Izbie Dyscyplinarnej m.in. przewodniczyła składowi, który uchylił immunitet sędziemu SN Józefowi Iwulskiemu. Sędzia Bednarek zadała też pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE. Dwukrotnie bez powodzenia ubiegała się o stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej.

Czytaj także: SN: Sędzia Kozielewicz pokieruje tymczasowo Izbą Odpowiedzialności Zawodowej>>

Reorganizacja Izb SN

W Sądzie Najwyższym został także wprowadzony plan dyżurów sędziów w celu rozpoznawania wniosków o wyrażenie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej i tymczasowe aresztowanie sędziów i prokuratorów ujętych na gorącym uczynku (tzw. immunitety 24-godzinne).

 

Dokonano szeregu nowelizacji przepisów wewnętrznych, w szczególności opracowano na nowo tzw. instrukcję biurową, określającą m.in. podział spraw na repertoria i ich sygnatury.

Łącznie wydanych zostało ok. 15 zarządzeń Pierwszego Prezesa SN, który z mocy ustawy pełni również obowiązki Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Odpowiedzialności Zawodowej, w tym o przekazaniu akt ponad 300 spraw prowadzonych dotąd w Izbie Dyscyplinarnej i o ich rejestracji w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej oraz o właściwości wydziałów tej izby. Dokonywane są czynności z zakresu prawa pracy względem dotychczasowych sędziów oraz pracowników Izby Dyscyplinarnej. Podjęto także szereg innych działań w obszarze administracji i finansów związanych z przejęciem m.in. mienia i budżetu Izby Dyscyplinarnej.