Przedsiębiorcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy z 6 do 18 miesięcy, wprowadzenie maksymalnego terminu 7 dni na umieszczenie w dokumencie podróży odcisku stempla – m.in. wprowadzenie takich zmian proponuje Konfederacja Lewiatan.

04.03.2019

Kolegium Sądu Najwyższego zajmie się zmianami w regulaminie

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego wprowadziło rozporządzenie prezydenta z 11 lutego br. Z ich powodu o przejściu w stan spoczynku zdecydował prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki. Uzasadniał, że „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy" jego izby, "chaosu i narastania zaległości”.

04.03.2019

Ponad 12 tys. wniosków o "matczyne emerytury"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Najczęściej o świadczenie starają się kobiety w wieku od 60 do 69 lat, które złożyły już ponad 9 tys. wniosków. O "matczyną emeryturę" wnioskowało zaledwie 18 mężczyzn - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty ws. przyznania świadczenia można składać od 1 marca.

04.03.2019

Szpitalom brakuje pieniędzy na programy lekowe

Finansowanie zdrowia

Kolejne szpitale zgłaszają, że nie mają pieniędzy na zakup drogich leków podawanych w programach lekowych, ponieważ NFZ nie ma pieniędzy na sfinansowanie leków. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski podkreśla, że wszystkie umowy dotyczące programów lekowych zostaną rozliczone do końca marca.

04.03.2019

Nauka ma pomagać w rozwoju firm

Szkolnictwo wyższe

Rusza projekt „NCBR dla firm” - uczestnicy organizowanych w ramach projektu spotkań zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne podczas aplikowania o wsparcie na realizację. Celem spotkań jest przygotowanie uczestników do tworzenia wysokiej jakości projektów badawczo-rozwojowych.

04.03.2019

Wartość rynku firm pożyczkowych wynosi 4,3 mld zł

Finanse

W 2017 r. firmy pozabankowe udzieliły 3,87 mln pożyczek. Łączny zysk sektora wyniósł 212,3 mln zł, rentowność aktywów to 3,2 proc. Zysk pięciu największych firm spadł o 38 proc. rok do roku. Średni dochód przypadający na jednego klienta wyniósł 70 zł.

04.03.2019

Polski konsument coraz częściej reklamuje transgranicznie

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Polscy konsumenci coraz częściej skarżą się na jakość produktów i usług, w tym także kupowanych za granicą. Najczęściej reklamują zakupy dokonane u niemieckich przedsiębiorców, a z kolei na polskich przedsiębiorców najwięcej skarg wpływa od czeskich klientów - informuje Europejskie Centrum Konsumenckie

04.03.2019

Jest postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Kamińskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej w związku z jej niedawną wypowiedzią, w której stwierdziła, że "pragnie zemsty" w związku z działaniami obecnej władzy wobec wymiaru sprawiedliwości.

04.03.2019

Zaćma, rezonans i tomografia bez limitów od kwietnia

Finansowanie zdrowia

Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usunięcia zaćmy będą finansowane bez limitów – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort zakłada, że dzięki temu zmniejszą się kolejki do tych zabiegów. Szacuje, że będzie to kosztowało kilkaset milionów złotych. 

04.03.2019

Dulkiewicz będzie nowym prezydentem Gdańska

Wybory

Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Według sondażu opublikowanego przez portal miasta Gdańska uzyskała 82,22 procent głosów. Jej kontrkandydaci otrzymali odpowiednio - Grzegorz Braun - 11,86 procent, a Marek Skiba - 5,92 procent głosów.

04.03.2019

NIK: Po zmianach w prawie znikające leki pozostaną w Polsce

Opieka zdrowotna Farmacja

Proponowane przez rząd zmiany w Prawie Farmaceutycznym oraz w niektórych innych ustawach będą skutecznie przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków z Polski - uznaje Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśla, że uwzględniają one rekomendacje z jej kontroli.

04.03.2019

Można wnioskować o e-dowody, urzędnicy przygotowani

Administracja publiczna

Od 4 marca można składać wnioski o nowe dowody osobiste, które umożliwią elektroniczne podpisywanie dokumentów. W formularzu mała zmiana - pojawi się pytanie o zgodę na zamieszczenie certyfikatu podpisu osobistego. E-dowód wygląda tak samo, jak obecne dokumenty, ale ma wbudowany chip.

04.03.2019

W więzieniu do końca kary - warunkowych zwolnień coraz mniej

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zmniejsza się liczba wniosków o przedterminowe warunkowe zwolnienie, coraz mniej jest ich też uwzględnianych. Z jednej strony to efekt tego, że już 58 proc. więziennej populacji stanowią recydywiści, z drugiej ułomności prognozy kryminalistycznej - podstawy warunkowych zwolnień. Zdaniem ekspertów to trend niepokojący z punktu widzenia resocjalizacji i pracy ze skazanymi.

04.03.2019

Raport: Zawyżona składka wypadkowa zwiększa koszty firm

Prawo pracy BHP HR

Aż 75 proc. firm płaci podwyższoną składkę wypadkową, przez co zawyża swoje koszty operacyjne. Do tego w wielu firmach nie ma świadomości, że składka wypadkowa jest w przedsiębiorstwie rozliczana w sposób nieprawidłowy, co skutkuje znaczącymi nadpłatami

04.03.2019

Ambroziewicz: sprawozdania ZUS-IWA często sporządzane nieprawidłowo

Prawo pracy BHP

Wielu pracowników służby bhp nie posiada wiedzy na temat możliwości przełożenia kwestii bezpieczeństwa higieny pracy na korzyści finansowe. Zdarzają się przypadki, iż to właśnie przez niekompetencje takich osób, coroczne sprawozdania ZUS-IWA, od których zależy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, są sporządzane nieprawidłowo

04.03.2019

Uproszczenia i zwrot podatku u źródła nie takie oczywiste

CIT

Od początku roku nie można już automatycznie stosować zwolnień lub obniżonych stawek podatku u źródła (WHT). Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot pobranego podatku. Zdaniem ekspertów, procedura jest nadmiernie skomplikowana. W wielu sytuacjach zwrot, ale i korzystanie z uproszczeń, mogą okazać się niemożliwe.

04.03.2019

Szef prokuratury skarży na adwokata Dubois

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

"Psim obowiązkiem prokuratury jest zapoznać obrońców i podejrzanych ze wszystkimi dowodami" - powiedział adwokat Jacek Dubois. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zażądał postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie, a ponieważ adwokackie organy dyscyplinarne odmówiły, skierował kasację do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

03.03.2019

Studia gender nie znikną z polskich uczelni

Dla studenta

Węgierskie władze usunęły studia gender z listy studiów magisterskich posiadających oficjalną akredytację. W Polsce tego typu kierunki również wzbudzają niechęć środowisk prawicowych. Jak jednak podkreślają eksperci, w przypadku studiów taka odgórna likwidacja byłaby raczej niemożliwa.

03.03.2019