Rząd poprawia tarczę dla turystyki - Senat odkłada debatę

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności ogłosiła w poniedziałek przerwę w pracach nad ustawą dotyczącą drugiej tarczy antykryzysowej dla turystyki do następnego posiedzenia Senatu. Powodem były poprawki wniesione przez senatora PiS, ale popierane przez rząd. Kolejne posiedzenie Izby odbędzie się we wrześniu.

17.08.2020

RPO interweniuje w UOKiK w sprawie opłat za infolinie konsumenckie

Rynek i konsument Prawo unijne

Ludzie skarżą się na stawki opłat za połączenie z infoliniami konsumenckimi. Koszt rozmowy zależy od decyzji firmy prowadzącej infolinię, taryfy z jakiej korzysta konsument, a do tego koszt tej opłaty jest naliczany poza abonamentem, co oznacza, że konsument ponosi dodatkową opłatę.

17.08.2020

MEN zachęca do składania zamówień na maseczki

Szkoły mogą zamawiać bezpłatne płyny do dezynfekcji oraz maski medyczne dla personelu szkolnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępnia dyrektorom odpowiedni formularz. Będzie on aktywny do 10 września 2020 r. Część szkół może wypełniać go już od dziś.

17.08.2020

Rząd przygotowuje zasady ładowania e-pojazdów w budynkach mieszkalnych

Budownictwo

Przygotowywane przez Ministerstwo Klimatu rozporządzenie ma określić sposób ustalania tzw. minimalnej mocy przyłączeniowej dla stanowisk do ładowania aut elektrycznych np. w budynkach mieszkalnych. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został właśnie projekt tej regulacji.

17.08.2020

Rekrutacja do szkół ponadpodstwowych - do wtorku dokumenty, w czwartek lista przyjętych

Od 13 do 18 sierpnia w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany trzeba potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

17.08.2020

Mimo zachęt, poziom innowacyjności polskich firm spada

CIT PIT Spółki

Z najnowszej edycji „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” przygotowanego przez PARP wynika, że kolejny rok z rzędu firmy ograniczają nakłady na działalność innowacyjną. Od 2015 roku to spadek o niemal 8 miliardów złotych do poziomu 36,5 miliardów. Dzieje się mimo wprowadzonych zachęt podatkowych w postaci ulgi B+R czy IP Box.

17.08.2020

Związkowcy prokuratury przeciw zamrożeniu wynagrodzeń

Prokuratura

Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP z najwyższym zaniepokojeniem przyjmuje zgłaszane przez władzę wykonawczą Radzie Dialogu Społecznego propozycje zamrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2021 r. W swoim stanowisku wskazuje, że nastąpić to ma mimo zapowiadanego wzrostu gospodarczego i inflacji kształtującej się na poziomie 1.8 proc.

17.08.2020

System POL-on dostosowany do potrzeb Sieci Łukasiewicz

Resort nauki i szkolnictwa wyższego przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego zakresu danych wprowadzanych do systemu POL-on. Rozporządzenie uaktualni katalog składanych sprawozdań i raportów z wykorzystania środków finansowych. Projekt przekazano do konsultacji społecznych.

17.08.2020

Paralizatory w więzieniach zostaną - także po COVID-19

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

To jedna z budzących duże kontrowersje zmian wprowadzonych tarczą antykryzysową z 31 marca br. Rzecznik Praw Obywatelskich, ale też prawnicy alarmowali, że taka broń w rękach nieprzeszkolonej Służby Więziennej może prowadzić do tragedii. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa jednak, że jest za wcześnie na doszukiwanie się negatywnych skutków regulacji i nie zamierza jej zmieniać.

17.08.2020

Podwyżki dla nauczycieli mają być od września

Kadry w oświacie

Ustawa budżetowa zakłada, że nauczyciele od września dostaną sześcioprocentową podwyżkę, więc nowe stawki zawiera projekt rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia pedagogów. Choć podwyżki są zgodne z obietnicą, Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje wobec trybu konsultacji rozporządzenia płacowego.

17.08.2020

Darmowe testy dla studentów kierunków medycznych

Dla studenta Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla studentów. Fundusz zobowiązał swoje wojewódzkie oddziały do udostępnienia szczegółowych informacji dotyczących wykonywania testów podmiotom leczniczym, w tym uczelniom medycznym.

17.08.2020

Rząd proponuje zmiany w regulaminach DPS dla lepszej ochrony przed koronawirusem

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Wdrożenie i stosowanie w domach pomocy społecznej procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami chorobami zakaźnymi - to cele zmian w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 sierpnia 2012 roku, które skierowane zostały właśnie do konsultacji publicznych.

17.08.2020

Raport: 5 proc. światowego PKB podlega praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse

Co roku na proceder prania pieniędzy i finansowanie terroryzmu przeznaczanych jest między 715 mld a 1,87 bln euro - szacują w opublikowanym właśnie raporcie firma konsultingowa Deloitte i Instytut Finansów Międzynarodowych. Wynika z niego także, że co roku na świecie procederowi prania pieniędzy ulega nawet 5 proc. globalnego PKB.

17.08.2020

Lista Szanghajska: UW wyprzedził UJ, w rankingu osiem polskich uczelni

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Warszawski wrócił do czwartej setki, a Uniwersytet Jagielloński - w ubiegłym roku lepszy niż UW - spadł do piątej setki - wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU). Lista publikowana jest od 2003 r., przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

17.08.2020

Rząd chce, by pensja minimalna wzrosła w przyszłym roku o 7,7 proc.

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia przewidującego wzrost płacy minimalnej w 2021 roku z obecnych 2600 zł do 2800 zł, a minimalnej stawki godzinowej - z 17 zł do 18,30 zł. Oznacza to, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 7,7 proc. i wyniesie 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Zdaniem ekspertów, kondycja gospodarki nie uzasadnia tak wysokiej podwyżki.

17.08.2020

Branża targowa też ze wsparciem, ale nie cała

Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Sejm uchwalił w piątek ustawę o pomocy dla branży turystycznej. Znalazł się w niej także zapis dotyczący branży targowej, na mocy którego wsparcie objąć ma tylko organizację targów. Pomimo apelu skierowanego do rządu przez Polska Izbę Przemysłu Targowego, pomocy nie dostaną firmy projektujące i budujące stoiska, jak również transportowe i zajmujące się spedycją targową.

17.08.2020

Rozporządzenie niejasne, odpowie dyrektor

Większość działaczy oświatowych uważa, że to organy sanitarne powinny decydować o zamknięciu placówki. Największe cięgi za każdą podjętą decyzję zbiorą jednak dyrektorzy. Obawiają się oni, że nauczyciele z grupy ryzyka mogą uciekać na L4 bądź na urlop dla poratowania zdrowia, a już i tak są braki kadrowe.

17.08.2020

Hebe zamyka w Polsce swoje apteki - w tle prawo "apteka dla aptekarza"

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Marka Hebe należąca do Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja, zakończyła w Polsce działalność aptek. Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem decyzji są niekorzystne rozwiązania w polskim prawie farmaceutycznym. W firmie rozpoczął się proces zwolnień grupowych. Niemal 300 pracowników (8,7 proc. zatrudnionych w spółce) ma otrzymać wsparcie od dotychczasowego pracodawcy.

17.08.2020

Dwie izby SN rozstrzygają dyscyplinarki prawników - będą wznowienia

Prawnicy

Izba Karna Sądu Najwyższego orzeka w sprawach prawników i nie uznaje wyroków Izby Dyscyplinarnej, a ta zaś uważa się za jedyną właściwą i powołuje się na własne siódemkowe uchwały. Konsekwencją takiej sytuacji dla prawników, których orzeczenia dotyczą, mogą być wznowienia postępowań, gdyż adwokaci nie traktują Izby Dyscyplinarnej jako sądu, podobnie jak niektórzy radcowie prawni, choć nie ich rzecznicy.

17.08.2020

Tarcza Finansowa: we wrześniu PFR zacznie kontrolować firmy

Koronawirus Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju opracował algorytm, który pozwoli mu typować firmy do kontroli. Pierwsze mają ruszyć na przełomie sierpnia i września. PFR zapewnia, że nie będą masowe. Fałszywe oświadczenia o braku powiązań, wysokości obrotów, nieprzekroczeniu progów pomocy publicznej, ale także wydatki niezgodne z regulaminem - mogą sprawić, że subwencja będzie do zwrotu. Firmy już powinny sprawdzić, czy algorytm je ominie.

17.08.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski