Kolejne obostrzenia dla par jednopłciowych? Jest propozycja zmian

Ordo Iuris obawia się, że unijne orzecznictwo sprawi, że Polska będzie musiała uznać związki małżeńskie lub partnerskie zawarte przez osoby tej samej płci. Chce temu zapobiec usuwając możliwość uzyskania zaświadczenia o stanie cywilnym, które jest wykorzystywane przy rejestracji związku za granicą.

20.12.2018

Banki muszą szybciej odpowiadać na reklamacje klientów

Finanse

Od 20 grudnia skraca się termin rozpatrywania reklamacji z 30 do 15 dni, zmniejsza się odpowiedzialność klientów za nieautoryzowane transakcje ze 150 do 50 euro. To efekt tzw. dyrektywy PSD2. Banki do dziś miały czas na jej wdrożenie.

20.12.2018

Zespół ekspertów ma znaleźć sposób na wzrost cen energii dla samorządów

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Jednym z zadań specjalnego roboczego zespołu samorządowo-rządowego ma być szybkie wypracowanie rozwiązań umożliwiających renegocjację niedawno rozstrzygniętych przetargów na dostawy energii dla samorządów. W ten sposób osłabione mają być skutki spodziewanego wzrostu cen energii.

20.12.2018

Zawieszony oddział psychiatryczny, nie ma dokąd odesłać dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Z powodu braku psychiatrów dziecięcych, został czasowo zawieszony oddział psychiatryczny dla dzieci w Józefowie. To ogromny problem nie tylko dla Mazowsza, ale także okolicznych województw. Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiada, że resort chce odtworzyć oddział z zespołem z Józefowa w innym ze szpitali warszawskich.

20.12.2018

Skarbówka łamie prawo, choć wie, że przegra w sądzie

Ordynacja CIT PIT

Fiskus upiera się przy swoim i wydaje niekorzystne interpretacje - np. w kwestii paliwa do samochodów. Sprawy niepotrzebnie lądują w sądzie, co podwyższa koszty funkcjonowania skarbówki i komplikuje jej relacje z podatnikami. Zdaniem ekspertów, to łamanie prawa.

20.12.2018

Reforma postępowania cywilnego idzie do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Reforma ma usprawnić pracę sądów. Wprowadza postępowanie przygotowawcze, obowiązek tworzenia harmonogramu rozpraw, a także oddzielną procedurę gospodarczą. Dla firm może oznaczać wyższe koszty i trudniejsze procesy.

19.12.2018

Pełna dostępność stron i serwisów administracji do 2020 roku

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Według propozycji ministra cyfryzacji najpóźniej w 2020 r. strony internetowe i serwisy administracji rządowej i samorządowej mają osiągnąć tzw. pełną dostępność.

19.12.2018

Likwidują trzy dyspozytornie na Mazowszu, karetki będą krążyć

Opieka zdrowotna

W środę radni sejmiku województwa mazowieckiego wyrazili swój sprzeciw wobec planowanego przez wojewodę zmniejszenia dyspozytorni pogotowia ratunkowego na Mazowszu. Dotychczas województwo podzielone było na sześć rejonów operacyjnych, teraz mają być tylko trzy.

19.12.2018

KE w styczniu oceni zmiany w polskim Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Polska powinna do 17 stycznia 2019 r. przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. W tym czasie swoją ocenę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przygotuje też Komisja Europejska. KE na razie nie wypowiada się na temat możliwości wycofania skargi z TSUE.

19.12.2018

Będzie refundowany lek dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni

Opieka zdrowotna

Lek dla chorych na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni znajdzie się na nowej liście leków refundowanych. To ważna wiadomość dla blisko 700 pacjentów. SMA to choroba rzadka o podłożu genetycznym. Lek opóźnia jej rozwój, ale jest bardzo drogi. Jeden zastrzyk kosztuje 90 tys. euro, a trzeba ich podać kilka.

19.12.2018

Ograniczenia w sprzedaży plastikowych sztućców coraz bliżej

Środowisko

W środę Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie dyrektywy , która od 2021 roku zakazuje sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, które mają zamienniki, np. sztućców. Zwiększy się też poziom recyklingu butelek po napojach.

19.12.2018

Choinka w biurze może być kosztem podatkowym

CIT PIT

Święta za pasem. Firmy dekorują swoje siedziby. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne.

19.12.2018

Podwyżki dla pracowników sądów z dodatków sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Fundusze na obiecane pracownikom sądów podwyżki i nagrody mają pochodzić m.in. z likwidacji z dodatków dla sędziów, w tym z dodatku mieszkaniowego - poinformował w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. I dał do zrozumienia, że to reakcja na poparcie, jakiego żądaniom płacowym pracowników sądów udzieliły stowarzyszenia sędziowskie.

19.12.2018

SN rozstrzygnie o wyjątkach od zakazu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy

Sąd Najwyższy rozpozna 19 grudnia br. zagadnienie prawne dotyczące jednego z ponad 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele. Problemem jest kwestia: czym jest przeważająca działalność handlowa. Handel wieloma towarami jednocześnie, czy tylko jednym rodzajem asortymentu?

19.12.2018

Firma wysłała mail bez zgody i wypłaciła odszkodowanie za naruszenie RODO

Rynek i konsument Nowe technologie RODO

Niemiecka firma wysłała mail z prośbą o zgodę na przesyłanie newslettera. Jego odbiorca, który nie wyraził na to zgody, chciał za naruszenie swoich praw 500 euro. Niemiecki sąd znał, że wystarczy 50 euro, które otrzymał od administratora danych. To rozsądna kwota – mówią prawnicy.

19.12.2018

Na zwolnieniach prawie półtora tysiąca pedagogów

Według resortu edukacji protest nauczycieli objął niewielką liczbę szkół i przedszkoli. Jak podkreśliła we wtorek wiceminister edukacji Marzena Machałek, nauczyciele mają prawo korzystać ze zwolnień lekarskich, ale dyrektorzy szkół i przedszkoli muszą przestrzegać procedur. Wiceminister podkreśliła również, że pensje pedagogów rosną i MEN będzie się trzymać swoich planów w tej materii.

19.12.2018

Miasta oszczędzają energię różnymi sposobami

Środowisko

Grupy zakupowe, wykorzystywanie nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia, termomodernizacja budynków to sposoby, jakimi miasta ratują się przed wysokimi kosztami energii. Tymczasem te mają wkrótce być jeszcze wyższe, a rząd przygotowuje projekt dotyczący ograniczenia skutków wzrostu cen prądu.

19.12.2018

Przedsiębiorca koszty podróży rozliczy, ale wyżywienia nie

PIT

Wydatki związane ze służbowym wyjazdem przedsiębiorcy mogą być kosztem uzyskania przychodów. Rodzaj i klasa środka transportu nie mają znaczenia. Odliczyć można m.in. koszty noclegu, parkingu, bilety. Z najnowszego stanowiska resortu finansów wynika jednak, że wyjątkiem jest wyżywienie.

19.12.2018

W Wigilię cała administracja rządowa ma wolne, niektóre samorządy też, firmy pracują

Administracja publiczna Prawo pracy

Wigilia jest w Polsce zwykłym dniem roboczym, ale w tym roku wszystkie urzędy administracji rządowej będą zamknięte. Niektóre samorządy też nie będą pracować, inne przyjmą interesantów w skróconych godzinach, ale są też takie, w których sprawy będzie można załatwić, jak w każdy inny dzień. Krócej będą pracować sklepy.

19.12.2018

MS zaoferowało pracownikom sądów podwyżki i nagrody

Prawo pracy

Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło we wtorek porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek płac dla pracowników sądów. Jak poinformował resort, podwyżka od stycznia wyniesie 200 złotych, a dodatkowo przed świętami wszyscy pracownicy sądów otrzymają po 1000 zł brutto nagrody.

18.12.2018