Zestaw skomponowany z batoników, chrupek i cukierków to nie nowy produkt

VAT

Sprzedaż zestawów przekąsek należy opodatkować według stawek właściwych dla towarów składających się na ten zestaw. Bo nie jest to świadczenie złożone, lecz zespół odrębnych świadczeń: dostaw gotowych, zapakowanych przez producenta towarów. Będą więc one podlegały VAT na zasadach właściwych dla każdego produktu odrębnie ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

09.11.2019

Roszczeniowi rodzice często na bakier z prawem

Rosnąca świadomość rodziców, co do praw dzieci i powinności nauczycieli jest zjawiskiem pozytywnym. Gorzej, gdy trafimy na pieniacza, który - przekonany, że szkoła powinna skupiać się wyłącznie na jego genialnym dziecku, utrudni pracę całej kadrze. Czasem wychodzi też brak znajomości przepisów.

09.11.2019

Transport zwierząt bez odpowiedniej kontroli

Tygrysy w ewidentnie za małych klatkach i z dokumentami nieodpowiadającymi rzeczywistości bez przeszkód przejechały przez dużą część UE. Transport zatrzymały dopiero władze białoruskie, ale nie miało to nic wspólnego z dobrostanem zwierząt. W polskich i unijnych przepisach są luki, a za nielegalne posiadanie w Polsce chronionego zwierzęta grozi kara zaledwie... 500 złotych.

09.11.2019

Zagranie koncertu nie zawsze jest dziełem, czasem - wykonaniem usługi

Prawo cywilne

W czasie obchodów Święta Niepodległości 11 listopada może się zdarzyć, że część wykonawców jednego koncertu czy spektaklu wykonuje usługę zlecenia, a część - dzieło artystyczne. Soliści nie są "oskładkowani", a tancerze i chór - muszą płacić ZUS. Ustawodawca od lat nie może się zdecydować na jasne rozwiązanie tego problemu.

09.11.2019

Nowe ministerstwa i nowi ministrowie - premier podaje nazwiska

Administracja publiczna

Ministerstwo do spraw Klimatycznych z Michałem Kurtyką na czele, resort zarządzania funduszami, którego szefową będzie Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Ministerstwo Rozwoju kierowane przez Jadwigę Emilewicz i Jacek Sasin obejmujący tekę ministra do spraw nadzoru właścicielskiego - to nowości w rządzie. Zmieni się też kilku ministrów.

08.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny stawia zarzuty prezesowi Iustitii

Wymiar sprawiedliwości

Zarzuty, które zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów postawił prof. Krystianowi Markiewiczowi, prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i czworgu innym sędziom, dotyczą niestawiennictwa na wezwania rzecznika w charakterze świadka. W tej sprawie zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

08.11.2019

W PE o projekcie dotyczącym edukacji seksualnej

Szkoła i uczeń

Parlament Europejski przygotował rezolucję krytykującą Polskę za projekt dotyczący edukacji seksualnej - poinformowało biuro europosła Roberta Biedronia (Wiosna) w Brukseli. Eurodeputowani wzywają w nim polski parlament do powstrzymania się od przyjęcia tej nowelizacji Kodeksu karnego.

08.11.2019

Ryczałty uderzają w mazowieckie szpitale

Pacjent

Niedofinansowanie świadczeń, wzrost wynagrodzeń i lawinowo rosnące ceny produktów i usług prowadzą do wzrostu zadłużenia placówek i przerzucania odpowiedzialności finansowej na samorządy. Te ostatnie skarżą się, że straty, jakie musiały w tym roku ponieść w stosunku do 2018 r. - wzrosły minimum dwukrotnie. Trudna sytuacja jest m.in. na Mazowszu.

08.11.2019

Warszawa, Rzeszów i Katowice na czele rankingu miast dla młodych

Samorząd terytorialny

Miasta działają na rzecz młodzieży, co pokazuje ranking Miasta dla młodych, w którym oceniono 66 jednostek. Na czele znalazła się stolica i samorządy miast wojewódzkich. Jednym z kryteriów było powołanie młodzieżowej rady miasta. Autorzy wzięli też pod uwagę przeciętne zarobki, dostęp do edukacji czy dostępność oddziałów położniczych.

08.11.2019

NIK: Producenci żywności ekologicznej mają pod górkę

Małe i średnie firmy

Polska, zdaniem NIK, ma szansę, aby stać się znaczącym producentem żywności ekologicznej w Europie. Bez odpowiedniego wsparcia państwa będzie to jednak trudne. Działania podejmowane do tej pory na rzecz rozwoju ekorolnictwa i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne, a częste zmiany przepisów w sprawie trybu i zasad udzielania pomocy producentom żywności ekologicznej to kłody rzucane pod nogi.

08.11.2019

Prawo eksporterów do 0 stawki VAT zależy od podpisu, który nie jest ani kwalifikowanym, ani zaufanym

VAT

Programy takie jak Szafir czy narzędzia udostępniane przez Ministerstwo Cyfryzacji na platformie obywatel.gov.pl nie pozwalają na weryfikację podpisu służb celnych pod dokumentem IE599, potwierdzającym wywóz towarów poza UE. Bo nie jest to ani podpis zaufany, ani kwalifikowany. W efekcie eksporterzy mogą nawet nie wiedzieć, że przekazany im przez agencję celną plik XML jest niepodpisany albo wadliwie podpisany.

08.11.2019

Turystyczne miasta bez ograniczenia handlu - związki zawodowe mówią "nie"

Prawo pracy

Złagodzenie ograniczenia handlu w niedzielę dla turystycznych miast jest niemożliwe. Oznaczałoby to rozsadzenie ustawy od środka - podkreślają związkowcy z NSZZ "Solidarność". Z kolei strona pracodawców nadal liczy, że rząd w ogóle wycofa się z ograniczenia handlu. Od 2020 ograniczenie będzie obowiązywało w prawie każdą niedzielę.

08.11.2019

Kandydat do nagrody „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019”

Prawnicy

Już w grudniu finał ósmej edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019” organizowanego przez Wolters Kluwer Polska i Dziennik Gazetę Prawną. Do nagrody zgłoszono m.in. radcę prawnego Sylwestra Szczepaniaka z Ministerstwa Cyfryzacji, który łączy wiedzę prawniczą ze znajomością nowych technologii.

08.11.2019

Notarialny Rejestr Testamentów obowiązkowy? Tego chcieliby notariusze

Wymiar sprawiedliwości

Notarialny Rejestr Testamentów pozwala na szybkie odszukanie zarejestrowanego w nim testamentu, wpis jest bezpłatny, a całość współgra z siecią europejską - zapewniają notariusze. Mimo tego, że działa on osiem lat i zawiera kilkaset tysięcy testamentów, nadal nie jest rejestrem publiczny. Krajowa Rada Notarialna liczy, że uda się to zmienić i zaleca notariuszom, by zachęcali do korzystania z rejestru swoich klientów.

08.11.2019

Ruszają prace nad objaśnieniami w sprawie sposobu ustalania dochodu zwolnionego z PIT i CIT

CIT PIT

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad opracowaniem objaśnień podatkowych, dotyczących sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

08.11.2019

Gminy nie wiedzą, od kiedy obowiązuje nowy system odpadowy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości w gminach obowiązuje już dwa miesiące, ale wciąż nie wiadomo, kiedy tak naprawdę nowy system gospodarki odpadami wchodzi w życie w samorządach. Problem stwarzają przepisy przejściowe, które przewidują rok na dostosowanie regulaminów czystości. Nadal ważne są jednak umowy zawarte w starym systemie, które mogą skończyć się... za kilka lat.

08.11.2019

Amerykańska branża IT kusi Polaków

HR

Na amerykańskim rynku pracy wkrótce będzie brakować ponad pół miliona specjalistów. Tamtejszy rynek tworzy nowe miejsca pracy znacznie szybciej niż sektor edukacji może zapewnić nowych, wysoko wykwalifikowanych pracowników. Polscy specjaliści mogą zarabiać średnio nawet 25 tysięcy złotych miesięcznie - wynika z raportu PassRight.

08.11.2019

E-receptę już wystawiamy, ale opór pracowników towarzyszy niemal każdej nowej procedurze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Już jesteśmy gotowi do wystawiania recept w wersji elektronicznej, które będzie obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r. Wszyscy lekarze zostali przeszkoleni. Tylko w październiku wystawiliśmy ich ponad 1300, czyli ok. 40 proc. ogółu – dodaje Agnieszka Ogonowska, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.

08.11.2019

Do rejestru złodziei... wcale nie za kradzież

Wymiar sprawiedliwości

Działający od początku listopada elektroniczny rejestr wykroczeń ma pomagać w zwalczaniu grup specjalizujących się w drobnych kradzieżach na dużą skalę. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie - w przepisach rozporządzenia. Bo to one, w połączeniu z nadgorliwością policjantów, mogą spowodować, że do bazy trafimy za przekroczenie prędkości albo nieposprzątanie po psie - alarmują prawnicy.

08.11.2019