Najwięcej maturzystów chce studiować w Warszawie

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Młodzi abiturienci najchętniej podjęliby studia w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu. Tylko co 20 osoba nie chce w ogóle kontynuować nauki - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Prawie połowa badanych jednak jeszcze nie wie, gdzie będzie mieszkać po studiach.

08.05.2019

Senat rozpatrzy ustawę Rodzina 500 plus

Prawo rodzinne

Dzisiaj, tj. 8 maja br. rozpoczynają się trzydniowe obrady Senatu. Zaplanowano na nim rozpatrzenie 19 ustaw, w tym nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona objęcie programem „Rodzina 500+” wszystkich dzieci do 18. roku życia, również jedynaków, bez względu na dochody rodziny.

08.05.2019

Egzamin na doradcę podatkowego zdało 65 proc. kandydatów

Doradca podatkowy Dla studenta

Zakończyła się tegoroczna wiosenna sesja pisemnych egzaminów na doradcę podatkowego. Pod względem liczby zdających była rekordowa, bo zgłosiło się aż 1506 chętnych. Jednak "zdawalność" była w tym roku stosunkowo niska, bo sprawdzian zaliczyło tylko 65 proc. zdających. Kandydaci na doradców mają teraz rok na zaliczenie części ustnej.

08.05.2019

Pieniądze z funduszu strajkowego na wniosek nauczyciela

Nauczyciele, którzy nie dostali pensji za strajk i znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, mogą otrzymać pomoc z funduszu "Wspieram Nauczycieli". Od 10 maja 2019 r. można będzie składać wnioski o zapomogę. Nie wiadomo natomiast na razie, jak będzie wyglądać kwestia wypłat dodatków z kas samorządowych - wciąż trwają negocjacje.

08.05.2019

Poznański wydział prawa świętuje stulecie

Zarządzanie oświatą

Olbrzymi nacisk kładziemy na intensyfikację działalności naukowej, uruchomiliśmy programy wydziałowe zachęcające do publikowania, a także do prowadzenia badań w ramach zespołów badawczych z udziałem uczonych z zagranicy - mówi Prawo.pl prof. Roman Budzinowski. Dodaje, że zróżnicowana oferta dydaktyczna uwzględnia potrzebę specjalizacji.

08.05.2019

Rusza program opieki wytchnieniowej osób niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Pod koniec maja zacznie się podpisywanie umów z samorządami na realizację opieki wytchnieniowej. W ramach tego programu opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają m.in. 14 dni wolnego, a ich podopieczni będą mieli zapewnioną fachową opiekę w całodobowych ośrodkach. W 2019 r. na ten cel  zaplanowano 110 mln zł

08.05.2019

Dłużnik alimentacyjny do ostatniej złotówki pozostanie w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości

Obecne prawo pozwala na usuwanie z biur informacji gospodarczej danych o dłużnikach alimentacyjnych - w ten sposób wykreślono ich już tysiące. Ale rząd chce by "alimenciarze" byli w BIG do spłacenia wszystkich zobowiązań. Podwyższony ma być też - do 900 zł - próg dochodowy uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Prawnicy i eksperci propozycje chwalą i mówią o kolejnym bacie na tych, którzy nie chcą płacić na dzieci.

08.05.2019

Coraz więcej fuzji i przejęć jest ubezpieczanych

Prawo gospodarcze

Zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych rośnie popularność polis Warranty and Indemnity, czyli od odpowiedzialności z tytułu składanych zapewnień w umowie sprzedaży. Tak wynika z raportu kancelarii Eversheds Sutherland o sytuacji na rynku transakcji fuzji i przejęć.

08.05.2019

Dyscyplinarka dla sędziego, który orzekał, gdy oskarżała żona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wobec wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wadowicach Roberta L., który orzekał w sprawach, w których oskarżali jako prokuratorzy jego żona lub szwagier. W grę wchodzi nawet kara wydalenia sędziego z zawodu.

07.05.2019

Uczniowie skarżą się do kuratoriów na brak możliwości poprawiania ocen

Zarządzanie oświatą

Do niektórych kuratoriów wpłynęły skargi na brak możliwości poprawiania ocen przez uczniów w efekcie strajku nauczycieli. Uczeń z Opola poskarżył się na to, że z powodu strajku, nie mógł poprawić ocen. Maturzyści z Katowic wskazywali, że nie zgadzają się np. z oceną niedostateczną z matematyki. W tym przypadku - po zbadaniu sprawy - zmieniono je na pozytywne stopnie.

07.05.2019

Związek Aptekarzy: 700 aptek działa omijając prawo

Farmacja

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek podał, że od wprowadzenia ustawy "Apteka dla Aptekarza" (AdA) ok. 700 aptek zmieniło właściciela z ominięciem zapisów ustawy. Kolejne 50 aptek zostało - według ZAPPA - przejęte na tzw. "słupy". Przejmującymi mają być głównie firmy zarejestrowane poza granicami Polski. Zdaniem tej organizacji łamany jest również zakaz reklamy aptek i ich działalności.

07.05.2019

Raport: "500 plus" nie poprawił sytuacji demograficznej

Pomoc społeczna Rynek

Program "Rodzina 500 plus” nie sprawdził się w odniesieniu do swojego podstawowego celu, czyli zwiększenia liczby narodzin i poprawy sytuacji demograficznej. W latach 2016-2017 mieliśmy co prawda niewielki wzrost liczby urodzeń, jednak już w 2018 roku nastąpił ich spadek - wskazują autorzy raportu "Rodzina 500+ - ocena i propozycje zmian".

07.05.2019

Raport: "500 plus" nie poprawił sytuacji demograficznej

Program "Rodzina 500 plus” nie sprawdził się w odniesieniu do swojego podstawowego celu, czyli zwiększenia liczby narodzin i poprawy sytuacji demograficznej. W latach 2016-2017 mieliśmy co prawda niewielki wzrost liczby urodzeń, jednak już w 2018 roku nastąpił ich spadek - wskazują autorzy raportu "Rodzina 500+ - ocena i propozycje zmian".

07.05.2019

Nie będzie dodatkowego posiedzenia TSUE ws. polskich ustaw sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyznaczy dodatkowego terminu posiedzenia w sprawie dotyczącej pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego m.in. w sprawach indywidualnych sędziów Sądu Najwyższego, którzy zostali przeniesieni nową ustawą o SN w stan spoczynku. Opinie KRS i Prokuratury Generalnej mają być przedstawione w ramach posiedzenia zaplanowanego na 14 maja.

07.05.2019

Rząd za uproszczeniem zleceń na wyroby medyczne

Opieka zdrowotna

Ma nie być podwójnej weryfikacji zleceń na wyroby medyczne. Za to zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, czyli np. na pieluchomajtki, mają być wystawiane na 12 miesięcy, czyli nawet dwukrotnie dłużej niż obecnie - takie zmiany zakłada projekt, który dziś przyjął rząd. Nowelizacja zawiera także przepisy umożliwiające wdrożenie systemu zarządzania obsługą pacjentów w 232 szpitalnych oddziałach ratunkowych.

07.05.2019

WEI: Przedsiębiorcy chcą dobrowolności składek ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Dwie trzecie właścicieli małych firm zrezygnowałoby z płacenia ZUS, gdyby Polska wprowadziła dobrowolność składek dla przedsiębiorców - wynika z badania Warsaw Enterprise Institute. Przedsiębiorcy za główny mankament systemu uważają brak gwarancji wsparcia finansowego na wypadek utraty zdolności do prowadzenia działalności gospodarczej.

07.05.2019