Firmy płacą za wywóz śmieci, nawet jeśli ich nie wytwarzają, a gminy nie chcą z tego zwalniać

Samorząd terytorialny Odpady Prawo gospodarcze

Właściciele biur, usług, gabinetów lekarskich, kancelarii prawnych muszą płacić za odbiór wszystkich frakcji odpadów, nawet jeżeli nie każdą wytwarzają. Jedyny sposób na zmniejszenie rachunków to ograniczenie częstotliwości przyjazdu śmieciarki. Problem w tym, że wcześniej rada gminy musi podjąć uchwałę w tej sprawie, a te nie chcą tego robić.

24.06.2022

Dziennikarza do urzędu nie wpuszczą i nie powiedzą dlaczego

Administracja publiczna Policja

Służba Ochrony Państwa nie wpuszcza niektórych dziennikarzy na wydarzenia organizowane przez urzędy państwowe czy instytucje publiczne. Powodem są informacje figurujące w bazach dostępnych SOP. Dziennikarzom nie podaje się jednak przyczyn odmowy, ani też skąd pochodzą informacje o uznaniu ich za osoby niebezpieczne. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

23.06.2022

Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury

Rynek Prawo pracy Ukraina

Już ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonej procedury, która znacznie usprawniła i przyspieszyła proces zatrudniania – poinformowała w czwartek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Te 252 tys. pracowników to osoby, które przyjechały do Polski po wybuchu wojny, czyli po 24 lutego 2022 r.

23.06.2022

Centralny Port Komunikacyjny w rękach Ministerstwa Rozwoju

Prawo gospodarcze

W czwartek Sejm nie poparł uchwały Senatu o odrzuceniu noweli ustawy, która sprawy związane z przygotowaniem i realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz inwestycji towarzyszących przekazuje z ministerstwa infrastruktury do rozwoju. Ponadto pełnomocnik rząd do CPK przejmie nadzór nad Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze".

23.06.2022

To już są ostatnie wakacje, kiedy wolno wykorzystać bon turystyczny

Pomoc społeczna Rynek i konsument

Wakacje to najlepszy moment, by wykorzystać bon turystyczny. Na blisko 4,3 mln uprawnionych osób, wciąż nieaktywnych jest 895 tys. bonów. Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. Warto się pospieszyć, bo jego ważność upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu.

23.06.2022

Sejm odrzucił obywatelski projekt w sprawie liberalizacji aborcji

Opieka zdrowotna

Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane zmiany zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Za odrzuceniem projektu głosowało 265 posłów, 175 było przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu. W czasie głosowania skandowano: "za życiem".

23.06.2022

Kara za nagrywanie obrazu i dźwięku w izbie wytrzeźwień

Administracja publiczna RODO

Grzywnę w wysokości 10 tys. zł zapłaci Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych za naruszenie przepisów RODO, które polegało na nagrywaniu i utrwalaniu dźwięku w zainstalowanym w ośrodku systemie monitoringu. Jak dowiedziono w postępowaniu administracyjnym w tej sprawie, w placówce tej przetwarzano dane osobowe bez podstawy prawnej.

23.06.2022

RPO sygnalizuje kolejne problemy z kolizją zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Trzeba zmienić przepisy, by skutecznie zabezpieczyć osoby starsze i z niepełnosprawnością przed powstaniem kolizyjnych uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego oraz umożliwić ulgę w spłacie nienależnego zasiłku pielęgnacyjnego. Osoby ubiegające się o ulgę w spłacie świadczenia nadpłaconego w kolizji z dodatkiem pielęgnacyjnym mogą być bowiem pozbawione prawa do sądu.

23.06.2022

Prace magisterskie o prawie handlowym nagrodzone

Spółki Prawo gospodarcze

Michał Wnęk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Maciej Węglarz z Uniwersytetu Śląskiego i Magdalena Pieczniak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymali trzy pierwsze nagrody XXIV edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie z dziedziny prawa handlowego. Nagrody specjalne otrzymali Wojciech Młodawski z Uniwersytetu Warszawskiego i Grzegorz Serafin z UJ.

23.06.2022

Trybunał otwiera bramy piekieł, czy chroni dobro dziecka - prawnicy podzieleni

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trybunał Konstytucyjny wytrąca z rąk sądów narzędzie do egzekwowania utrudnianych kontaktów z dziećmi, albo wreszcie wzięto pod uwagę to, co chcą i co czują dzieci - to najczęściej pojawiające się komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował częściowo stosowanie przepisów dotyczących nakazu zapłaty za utrudnianie lub uniemożliwiania kontaktu z dzieckiem.

23.06.2022

Wakacje dla konsumentów - samozatrudnionemu bank może nie zawiesić kredytu

Rynek i konsument Budownictwo Finanse

Tysiące samozatrudnionych mogą nie mieć żadnej szansy na skorzystanie z zapowiadanych przez rząd wakacji kredytowych. Chodzi o osoby, które kupiły mieszkanie na firmę i raty kredytowe wrzucają w koszty prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Prawo do wakacji kredytowych będzie przysługiwało bowiem tylko konsumentom, a przedsiębiorców do nich się przecież nie zalicza.

23.06.2022

Pracujących emerytów przybywa, ale rzeczywisty wiek emerytalny nadal niski

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

W grudniu 2021 roku 812,9 tys. emerytów pracowało, z czego 527,1 tys. było zatrudnionych na umowę o pracę – wynika z danych ZUS. W ciągu siedmiu lat nastąpił w tym zakresie wzrost o 40 proc., ale mimo to efektywny wiek emerytalny w Polsce nadal spada. Preferencja wprowadzona w Polskim Ładzie niewiele dała, dlatego rząd zobowiązał się w KPO do jego podwyższenia od 1 stycznia 2024 r.

23.06.2022

Uchwałę w sprawie wotum zaufania dla wójta należy uzasadnić

Samorząd terytorialny

Uchwała w sprawie udzielenia wójtowi wotum zaufania powinna zostać poddana głosowaniu przed uchwałą w sprawie absolutorium. Czy jednak taka uchwała powinna zawierać uzasadnienie? Praktyka jest zróżnicowana, a sądy administracyjne nie mają jednolitego stanowiska w tej sprawie. Zdecydowana większość orzeczeń opowiada się za interpretacją, że uchwała taka powinna być uzasadniona.

23.06.2022

Były minister zajmie się pozyskiwaniem funduszy dla armii

Finanse publiczne Administracja publiczna Wojsko

Były minister finansów Tadeusz Kościński został powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu do spraw pozyskiwania źródeł finansowania dla przedsięwzięć służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa. Kościński zrezygnował ze stanowiska ministra po ujawnieniu się problemów z realizacją Polskiego Ładu, bo był za to obwiniany.

22.06.2022

Będzie Akademia Kopernikańska - prezydent podpisał ustawę

Szkolnictwo wyższe

Zwiększenie konkurencyjności i poziomu rozpoznawalności polskiej nauki - to cele ustawy o Akademii Kopernikańskiej, którą podpisał prezydent. Wcześniej została odrzucona w Senacie - gdzie zwracano uwagę na to, że nowa instytucja dubluje kompetencje istniejących i będzie upolityczniona. Została jednak ponownie uchwalona przez Sejm. Negatywne opinie o tej ustawie przedstawiła znaczna część środowiska naukowego.

22.06.2022

Ryzykowny falstart z rozszerzaniem uprawnień ratowników medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ratownicy medyczni nie są gotowi, by intubować pacjentów z użyciem środków zwiotczających, a takie uprawnienia chce im dać Ministerstwo Zdrowia podkreślając, że brakuje lekarzy. Ratownicy medyczni natomiast domagają się w pierwszej kolejności określenia ścieżki kształcenia zawodowego i możliwości specjalizacji. Pomysł resortu jako niebezpieczny dla pacjentów ostro krytykuje też Naczelna Rada Lekarska.

22.06.2022

Kandydaci do SN odrzuceni, bo nie mają potrzebnych kompetencji

Prawnicy

Rozpatrując odwołania od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie przedstawienia wniosku o powołanie sędziów Sądu Najwyższego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Izba Kontroli SN uchyliła zaskarżoną uchwałę dotyczącą czterech kandydatów. Według składu orzekającego, żaden z tych kandydatów nie posiadał wystarczającej praktyki w orzekaniu o prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych.

22.06.2022

Izba Dyscyplinarna odroczyła rozpoznanie skargi na sędziego z koszulką "Konstytucja"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała w środę trzy odwołania od postanowienia o umorzeniu postępowania wobec sędziego Doroty Lutostańskiej z Olsztyna. Po dwóch godzinach niejawnych obrad Izba odroczyła procedowanie na czas nieokreślony. W sprawie chodzi o to, że sędzia obwiniona odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie manifestantów noszących koszulki z napisem Konstytucja.

22.06.2022

Prezydent podpisał nowelizację przyznającą farmaceutom ochronę

Zawody medyczne

Farmaceucie i technikowi farmaceutycznemu w czasie pracy w aptece i podczas kontaktu z klientami będzie przysługiwać ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zawodzie farmaceuty oraz w prawie farmaceutycznym.

22.06.2022