Nie będzie Lex Czarnek 2.0 - Prezydent nie podpisze ustawy, ale MEiN się nie poddaje

Zarządzanie oświatą

Odmawiam podpisania nowelizacji Prawa oświatowego. Nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu w sprawie tych zmian - poinformował Prezydent Andrzej Duda. To już druga wersja ustawy wzmacniającej nadzór kuratorów, która przepada na etapie podpisu Prezydenta. Szef MEiN zapowiada, że się nie podda i być może wkrótce zobaczymy trzecią wersję ustawy.

16.12.2022

Odpisy aktualizujące w kosztach po problemach z rosyjską spółką

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Fakt, że na spółkę rosyjską, dłużnika spółki polskiej, nałożono sankcję, to za mało, by uznać, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona i odpisy od niej móc zaliczyć do kosztów podatkowych. Jednocześnie, do ukosztowienia wartości odpisów rachunkowych wystarczy postawienie tej spółki w stan likwidacji. Takie stanowisko zajęła skarbówka.

16.12.2022

Opodatkowanie zespołu pojazdów z naczepą i przyczepą to problem dla gmin i firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Transport Poprawmy prawo

Opodatkowanie podatkiem od środków transportowych przyczep i naczep, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, jest w wielu przypadkach trudne do przeprowadzenia. Większość podatników nie jest w stanie wskazać potrzebnych danych, zaś organy podatkowe nie dysponują danymi i zamiast rzetelnego opodatkowania, bawią się w szacunki.

16.12.2022

Nowela o SN ma zrealizować kamienie milowe, a pozostawia sędziowskie przepisy kagańcowe

Wymiar sprawiedliwości

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma realizować kamienie milowe uzgodnione z Komisją Europejską. Jednak jak podkreślają prawnicy - wbrew zapewnieniom projektodawców - będą z tym problemy. Choćby dlatego, że w projekcie są przepisy, zgodnie z którymi sędzia będzie tak jak teraz odpowiadać za kwestionowanie statusu innego sędziego lub organu konstytucyjnego, a także za odmowę orzekania np. z "nowymi" sędziami.

16.12.2022

Fundacje rodzinne do zarządu majątkiem, a nie do spekulacji i oszustw podatkowych

Prawo cywilne Ordynacja CIT Spółki Prawo gospodarcze

W uchwalonej już ustawie o fundacjach rodzinnych poprawiono niedoskonałe przepisy o opodatkowaniu majątku tych fundacji. Dodano jednak karną, 25-procentową stawkę CIT za czynności spekulacyjne. Nie wiadomo jednak, jak ową spekulację będzie rozumiał fiskus. Mimo to, ustawa jest dobrze oceniana przez ekspertów podatkowych.

16.12.2022

Rząd zabiera uprawnienia staroście - wydając pozwolenie nie sprawdzi, czy dom stanie zbyt blisko sąsiada

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną reformą prawa budowlanego. Tym razem chce odciążyć urzędników i skrócić czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę, co jednak będzie miało swoją cenę. Więcej pracy będą mieli projektanci. Wzrośnie ryzyko inwestycji, a i sąsiedzi oberwą rykoszetem. Trudniej będzie im walczyć z nieuczciwym inwestorem. 

16.12.2022

Inflacja zjada seniorom pieniądze na leki - rząd rozważa zmiany

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia jest ostrożne co do planów poszerzenia grupy wiekowej pacjentów uprawnionych do programu leki 75+. Na razie tylko rozważa taką możliwość, a w grę wchodzi także rozszerzenie wykazu o nowe substancje czynne z wykazu leków refundowanych. Eksperci natomiast są pewni, że to konieczne wobec wysokiej inflacji i procesu starzenia się społeczeństwa.

16.12.2022

Sygnaliści na ochronę w Polsce muszą jeszcze poczekać

Prawo pracy Prawo europejskie

W sobotę 17 grudnia minie rok, jak Polska powinna wdrożyć do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę o sygnalistach. Na początek w dużych firmach, zatrudniających co najmniej 250 osób. Tymczasem, jak ustalił serwis Prawo.pl, ostatecznego projektu ustawy wciąż nie ma i raczej szybko go nie będzie. A od 17 grudnia zacznie biec roczny termin na wdrożenie unijnych przepisów w firmach mających od 50 do 249 pracowników.

16.12.2022

Ustawy przyjęte przez Sejm na wieczornym posiedzeniu 15 grudnia

W wieczornym bloku głosowań, Sejm uchwalił ustawę o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Przyjął też siedem ustaw, które wróciły z Senatu, m.in. ustawę gazową, o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, abolicję dla samorządowców, a także ustawy, które rozluźniają regułę wydatkową i pozwalają na transfer 6 mld zł z tzw. funduszu covidowego.

15.12.2022

Sejm dopiero w styczniu zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

W czwartek miało odbyć się pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, a 20 grudnia prace miały być kontynuowane, wszystko wskazuje jednak, że na razie prace nad zmianami zostały wstrzymane. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział, że prace nad tym projektem rozpoczną się 11 stycznia.

15.12.2022

Wynagrodzenia nauczycieli w 2023 r. wyższe o 7,8 proc.

Kadry w oświacie

Ustawa budżetowa na 2023 r. przewiduje podwyżkę kwoty bazowej, na podstawie której wyliczane są ich średnie pensje do 3 981,55 zł (wzrost o 443,75 zł). Same wynagrodzenia zasadnicze pedagogów wzrosną o ok. 7,8 proc., podobnie, jak pensje innych pracowników sfery budżetowej.

15.12.2022

Pierwsze firmy ukarane za fikcyjne recenzje w internecie

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Opinie.pro i SN Marketing to pierwsze firmy ukarane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za handel nieprawdziwymi recenzjami i ocenami zamieszczanymi w internecie. Urząd stwierdził, że ferowane przez nie opinie były fikcyjne i wprowadzały konsumentów w błąd co do produktów lub usług.

15.12.2022

Senat przeciwko abolicji za dane przekazane do "wyborów kopertowych"

Prawo karne RODO Wybory

Senatorowie odrzucili ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r. Przewiduje ona m.in że postępowania w tych sprawach wszczęte i niezakończone prawomocnym wyrokiem przed dniem wejścia w życie ustawy umarza się, a wyroki skazujące ulegają zatarciu z mocy prawa. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

15.12.2022

Senat też za wpisaniem pracy zdalnej do kodeksu, ale chce poprawek

Prawo pracy

Senat zwiększył z 24 do 30 liczbę dni w roku kalendarzowym, w których będzie mogła być wykonywana praca okazjonalna na wniosek pracownika. Poparli też wniosek senackich komisji o wprowadzeniu trzymiesięcznej, a nie jak chciał Sejm – dwumiesięcznej vacatio legis dla przepisów m.in. o pracy zdalnej. Za podjęciem uchwały z czterema poprawkami zagłosowało w czwartek 97 senatorów, nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosowania.

15.12.2022

Prezydent może zablokować zmiany konieczne do uruchomienia KPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie pozwolę na to, aby został do polskiego systemu prawnego wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który nominacje sędziowskie będzie podważał, który te nominacje dokonane przez prezydenta RP będzie pozwalał komukolwiek weryfikować - stwierdził prezydent Andrzej Duda. I poinformował, że zmiany uzgodnione w Brukseli przez rząd nie były z nim konsultowane.

15.12.2022

Ankieter NFZ wypyta pacjenta o jakość świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci mogą wyrazić swoją opinię na temat świadczeń, których im udzielono, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Oceniane jest m.in. zaangażowanie lekarza, zachowanie obsługi recepcji, sprawność zapisywania na wizytę. Do osób, które skorzystały z leczenia u specjalisty, będą dzwonić także ankieterzy w imieniu Narodowego Funduszu Zdrowia.

15.12.2022

Prawie 18 proc. mikrofirm chce zmienić formę działalności. Głównym powodem obciążenia ZUS-owskie

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Niemal sześciu na dziesięciu mikroprzedsiębiorców nie planuje w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) na inną formę prowadzenia biznesu. Co szósty ankietowany chce dokonać takiej zmiany - wynika z najnowszego badania. Ponad połowa przedstawicieli tej ostatniej grupy deklaruje przejście na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a co dziesiąty respondent chce wybrać spółkę komandytową.

15.12.2022

Wiele zmian w prawie od początku 2023 roku

Nowy Rok, tradycyjnie już, przynosi kolejne nowelizacje przepisów. Zmiany będą miały istotny wpływ na rozliczenia podatkowe firm, działy kadr, pracowników, przedsiębiorców, wymiar sprawiedliwości,...

15.12.2022

ZUS: Najwyższa emerytura wypłacana kobiecie w Polsce to 26,8 tys. zł, mężczyźnie - 37,8 tys. zł

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Najwyższa emerytura, jaką Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca kobiecie, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat po przepracowaniu 61 lat na umowie o pracę, to ponad 26 tys. zł. Mężczyzna, który pobiera 37,8 tys. zł świadczenia miesięcznie, przeszedł na emeryturę w wieku 85 lat, mając 67 lat stażu składkowego. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł, mężczyzna - 2,4 mln zł - podał ZUS.

15.12.2022