Powstają pierwsze listy adwokatów gotowych z urzędu reprezentować dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zaczęła tworzyć odrębną listę adwokatek i adwokatów gotowych do świadczenia pomocy prawnej z urzędu dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem i tych, które potrzebują obrońcy. Tymczasem w tle trwa batalia o godne stawki za "urzędówki", a NRA rozważa ogólnopolską akcję, która zwróci uwagę na ten problem.

20.09.2022

Oferta w przetargu tylko na piśmie, albo transkrypcja nagrania

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się – co do zasady – pisemnie. To zaś wyklucza możliwość składania wymaganej dokumentacji w formie innej, niż tekstowa. Nadal zasadnicze znaczenie ma tekst – choć składany w formie elektronicznej. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają składanie wymaganych dokumentów, sporządzonych jako transkrypcja nagrania.

20.09.2022

Orzeczenie na rok dla dziecka z zespołem Downa – rząd zapowiada ukrócenie tych praktyk

Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotuje listę schorzeń, m.in. genetycznych i rzadkich, aby wyeliminować problem czasowego orzekania w powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności osób z tymi chorobami. Możliwe, że lista zostanie wpisana do rozporządzenia, bo dotychczasowe wytyczne dla lekarzy orzeczników nie poprawiły sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

20.09.2022

Podwójne odzyskanie VAT nie musi być bezpodstawnym wzbogaceniem

VAT Prawo unijne

Czy można dwa razy odzyskać nadpłacony VAT i nie narazić się na zarzut bezpodstawnego wzbogacenia? Trwają o to spory przedsiębiorców z fiskusem. Niewykluczone, że niedługo przełomem w sprawie stanie się wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zanosi się, że TSUE przyzna rację podatnikom.

20.09.2022

Coraz więcej zawiadomień do prokuratury na nadużycia z tarcz finansowych

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

W 2021 roku ZUS i PFR skierowały do prokuratury więcej niż w poprzednich latach doniesień o podejrzeniu popełnienia przestępstw dotyczących m.in. zgłaszania nieprawdziwych danych o podleganiu ubezpieczeniom społecznym jako pracowników osób pozornie zatrudnianych, by wprowadzić w błąd i uzyskać pomoc publiczną z tarczy finansowej PFR.

20.09.2022

Ustawa o dodatkowych pieniądzach dla samorządów opublikowana

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów PIT Polski Ład

Do samorządów ma wpłynąć w tym roku- 13 mld 673 mln zł z udziału we wpływach z podatku PIT - wynika z nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, którą w czwartek ostatecznie uchwalił Sejm, a w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

19.09.2022

Obowiązują już ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji

Administracja publiczna

Zgodnie z nowymi przepisami obywatele Federacji Rosyjskiej nie będą mogli wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Ograniczona została także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne. Zmiana w tym zakresie będzie obowiązywała od 26 września br.

19.09.2022

Będzie nowy dodatek grzewczy - ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

Domowe finanse Nieruchomości

Nowy dodatek grzewczy będą mogły otrzymać osoby ogrzewające swoje domy i mieszkania gazem LPG, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, olejem opałowym. Sejm w czwartek ostatecznie uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu. Nie przyjął jednak poprawek rozszerzających zakres wsparcia m.in. na małe firmy, oraz wykreślających zniesienie norm jakości paliw stałych. Regulacje opublikowano w Dzienniku Ustaw.

19.09.2022

Dwóch kandydatów na prezesa Polskiej Akademii Nauk

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Prof. Marek Konarzewski, członek korespondent PAN i prof. Paweł Rowiński, członek rzeczywisty PAN, są kandydatami na stanowisko prezesa Akademii w kolejnej kadencji. Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek, że wybory Prezesa PAN odbędą się na 147. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN w dniu 20 października 2022 r.

19.09.2022

MF: Zgodne z ustawą podwyżki dla sędziów niesprawiedliwe dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Trzymanie się przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze spowodowałoby w 2023 r. wzrost wynagrodzeń sędziów i prokuratorów o 21, 89 proc. - wynika z pisma Ministerstwa Finansów do Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak podkreślono, to z kolei oznaczałoby "pogłębienie rozwarstwienia płac pomiędzy grupą orzeczniczą a pozostałą kadrą sądów i prokuratur", którzy liczyć mogą na 7,8 proc.

19.09.2022

Mniej stanów gotowości obronnej państwa ma ułatwić realizację zadań

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Zmniejszenie liczby stanów gotowości obronnej państwa z trzech do dwóch zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie gotowości obronnej państwa. Ma to uprościć i ułatwić reakcje obronne w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

19.09.2022

Raport PANA: Coraz mniej biegłych rewidentów

Rachunkowość Finanse

W Polsce na koniec 2021 roku było 5,2 tys. biegłych rewidentów. Okazuje się jednak, że tylko połowa z nich czynnie wykonywała swój zawód. Liczba biegłych rewidentów na koniec 2021 roku w porównaniu do końca roku 2018 zmniejszyła się o 823 osoby, tj. o 14 proc. w ciągu trzech lat. Takie m.in. wnioski wynikają z opublikowanego niedawno sprawozdania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

19.09.2022

Jest skład Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN, w październiku wybór prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda w sobotę wieczorem 17 września wyznaczył jedenastu sędziów SN do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Jest to sześciu sędziów powołanych po grudniu 2017 r. i pięciu nominowanych przez poprzednią, legalną Krajową Radę Sądownictwa. 6 października zgromadzenie sędziów nowej Izby ma wybrać trzech kandydatów na jej prezesa.

19.09.2022

Lewiatan: Umiarkowany optymizm Polaków w sprawie wynagrodzeń

Domowe finanse Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian. Oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze. O niepewności Polaków świadczy rosnący odsetek spodziewających się obniżenia pensji, wynoszący obecnie 8,3 proc.

19.09.2022

Raport: Obawy o finanse utrudniają pracę - zatrudnieni oczekują dodatkowego wsparcia od pracodawców

Rynek HR

Coraz trudniej oszczędzać, a zbliżająca się jesień i wizja jeszcze wyższych wydatków nie napawają optymizmem. Ponad połowa badanych pracowników przyznaje, że sytuacja finansowa ich rodzin pogorszyła się w porównaniu z początkiem 2022 roku – wynika z badania zrealizowanego dla Sodexo. Tylko 23 proc. pracowników nie ma żadnych obaw związanych z pracą, a 73 proc. badanych oczekuje, że pracodawca będzie ich wspierać w trudnej sytuacji.

19.09.2022

O kierunkach rozwoju jurysdykcji administracyjnej na UAM w Poznaniu

Administracja publiczna

Kierunkom rozwoju jurysdykcji administracyjnej poświęcony jest XXVI Zjazd Katedr Prawa i Postępowania Administracyjnego, który dziś rozpoczął się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Choć istota jurysdykcji administracyjnej pozostaje taka sama, to pojawiają się nowe tendencje np. w zakresie kreowania rozstrzygnięcia administracji.

19.09.2022

Raport. Pracownicy potrzebują silnego HR i mocnego zaplecza wspierającego życie prywatne

Rynek Prawo pracy HR

Rzeczywistość VUCA ustąpiła miejsca BANI, wywracając tym samym dotychczasowe modele pracy w działach HR. Stale zmieniające się potrzeby pracowników, a co za tym idzie - konieczność natychmiastowej reakcji oraz dostosowywania benefitów pracowniczych do obecnych realiów sprawiły, że firmy musiały sięgnąć po nowe rozwiązania – wynika z najnowszego raportu Worksmile.

19.09.2022

Założenie firmy będzie możliwe tylko on-line

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Składanie wniosków o wpis w CEIDG tylko on-line, a tym samym rezygnację z formy papierowej, przewiduje skierowany właśnie do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on również poszerzenie zakresu informacji udostępnianych za pośrednictwem CEIDG.

19.09.2022

Klient płaci, klient wymaga - od prawników: specjalizacji, elastyczności i IT

Wymiar sprawiedliwości

Klient sam się rozwija m.in. w zakresie nowości technologicznych, więc coraz częściej i więcej w tym zakresie wymaga od reprezentującej go kancelarii. Ważna dla niego jest specjalizacja, czasem w wąskim obszarze, a także cena i jakość oferowanych usług. To, co widać też na polskim rynku prawnym, potwierdza badanie Wolters Kluwer Future Ready Lawyer 2022.

19.09.2022

Frankowicze na celowniku banków, które chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Banki przymierzają się do składania tysięcy pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Takiego pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia.

19.09.2022