WSA: Prezydent Lublina naruszył przepisy
Według sądu wojewoda prawidłowo wygasił mandat prezydenta Krzysztofa Żuka w poprzedniej kadencji. Powodem było zasiadanie w radzie nadzorczej spółki PZU Życie podczas pełnienia mandatu.
Według sądu wojewoda prawidłowo wygasił mandat prezydenta Krzysztofa Żuka w poprzedniej kadencji. Powodem było zasiadanie w radzie nadzorczej spółki PZU Życie podczas pełnienia mandatu.
Operator TVN uczestniczył w przygotowaniu reportażu o obchodzeniu w Polsce rocznicy urodzin Hitlera. Do jego domu wkroczyła ABW, został wezwany do prokuratury gdzie miał usłyszeć zarzut dotyczący propagowania nazizmu. Ostatecznie śledczy poinformowali, że jest to przedwczesne - w ocenie RPO takie działania mogą mieć jednak efekt mrożący i zniechęcający.
Urząd Patentowy RP świętował w poniedziałek 100-lecie pracy. Prezes Alicja Adamczak wręczyła honorowe odznaki prezesa Rady Ministrów „Zasłużeni dla wynalazczości". Laureaci otrzymali księgę jubileuszową pt. „100 lat ochrony własności przemysłowej w Polsce” wydaną przez Wolters Kluwer.
W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości utworzenia w urzędzie tego stanowiska. Projektowana zmiana ma pozwolić na dalsze zatrudnianie dyrektorów wydziałów.
Automatyczne podwyżki dla nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, odejście od wyliczania średnich wynagrodzeń pedagogów i zniesienie dodatku uzupełniającego - takie zmiany, jak wynika z doniesień prasowych, mają się pojawić już w przyszłym roku.
Zwracamy się, aby w obliczu sporu wokół wymiaru sprawiedliwości opanować emocje i nie spychać sądów i sędziów na ścieżkę wyniszczającego konfliktu - napisali w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Do końca kadencji zaproponujemy likwidację użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców, fabryk, galerii handlowych - powiedział w poniedziałek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Najpierw jednak chce uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.
Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna akcję edukacyjną dotyczącą zanieczyszczeń powietrza. Chce przypomnieć, że negatywny wpływ na powietrze mają m.in. stare piece na paliwa niskiej jakości.
Wprawdzie trwają jeszcze rozmowy częścią lekarzy rodzinnych ws. przedłużenia umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, ale pacjenci nie mają powodu do niepokoju – zapewnił w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia.
Szefowie firm pomogą studentom zdobywać nowe kompetencje. Ruszają zgłoszenia do programu EmpowerPL - który połączy młodych Polaków studiujących w kraju i całej Europie z szefami największych polskich firm, instytucji publicznych i naukowych. Zgłoszenia można przesyłać do 24 grudnia.
25 listopada 2018 r. przywódcy państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie w sprawie Brexitu, czyli wystąpienia z Unii Europejskiej (UE) przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK).
Menedżer jest jak kierowca. Firma, która posiada najlepszych specjalistów, dysponuje bardzo dobrym finansowaniem i działa na bardzo zyskownym rynku, bez właściwego kierowcy daleko nie zajedzie.
Tylko 61,5 proc. wyroków wydanych w ubiegłym roku przez sądy powszechne utrzymało się po odwołaniu. Najczęściej uchylane są wyroki w sprawach gospodarczych – w 2017 r. utrzymało się zaledwie 54,3 proc. z nich. Dla wielu przedsiębiorstw to prawdziwy gwóźdź do trumny, bo uchylenie wyroku po latach procesu oznacza dodatkowe koszty związane z ponownym postępowaniem oraz kolejne lata niepewności w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie.
Ministerstwo rozwoju zaleca podmiotom publicznym przygotowującym się do inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego skorzystanie z certyfikacji – opinii resortu, czy zastosowanie formuły PPP jest zasadne.
Uczniowie ósmych klas mogą mieć mniejszą szansę na zwycięstwo w konkursie przedmiotowym niż uczniowie gimnazjum - alarmują posłowie w interpelacji. Na problem zwrócili uwagę nauczyciele, którzy zauważyli, że pytania konkursowe dotyczą zagadnień nieobjętych programem w ósmej klasie.
Kuratorzy sądowi obawiają się, że projektowane zmiany mogą pozbawić ich możliwości decydowania o metodzie pracy - takie docierają do nich sygnały. Niepokój pogłębia dymisja naczelnika Wydziału Kurateli w Ministerstwie Sprawiedliwości Henryka Pawlaczyka, który miał gwarantować, że resort wsłucha się w ich potrzeby. Projekt ma w grudniu trafić do konsultacji publicznych.
Zmiany, które ostatnio przeprowadziliśmy w wymiarze sprawiedliwości są bardzo pozytywnie postrzegane w Komisji Europejskiej - powiedział w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki o rozmowie, na marginesie odbywającego się w Brukseli szczytu UE, z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'm Junckerem.
Osiągnęliśmy kompromis - kompromis najlepszy z możliwych dla Polski i dla Polaków - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w komentarzu podsumowującym niedzielny szczyt UE w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii . - Warto było skutecznie i merytorycznie negocjować - dodał premier.
Zmiana podejścia do zarządzania danymi osobowymi, uporządkowanie działań w tym zakresie, coraz częstsze korzystanie przez nas z praw, które gwarantuje RODO to tylko kilka przykładów korzyści, które wynikają z rozpoczęcia stosowania nowego prawa - twierdzi dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Sąd rodzinny ma możliwość skierowania nieletniego, który sprawia problemy do wykonywania prac na rzecz społeczności lokalnej. Przepis - choć jak mówią specjaliści istotny z punktu wychowawczego - jest jednak praktycznie martwy. Nie uregulowano bowiem ani tego jak takie świadczenie pracy miałoby wyglądać, ani kwestii ubezpieczenia.