-  W Ministerstwie Zdrowia toczą się prace legislacyjne, by osoby, najprawdopodobniej w 12. dobie kwarantanny, mogły przyjechać własnym autem na "drive thru", gdzie będzie pobrany wymaz do badania - powiedział w  rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Czytaj w LEX: Zmiany w realizacji i rozliczaniu umów o udzielanie świadczeń w związku z epidemią koronawirusa - ułatwienia dla świadczeniodawców >

Z jego informacji wynika, że resort planuje robić tzw. "drive thru kwarantannowe". - Będzie zmiana legislacyjna, żeby takie osoby najprawdopodobniej w 12. dobie mogły wyjechać własnym samochodem na takie drive thru, gdzie będzie pobrany wymaz do badania i do 14. doby będzie wynik - wyjaśnił rzecznik. Ale zastrzegł, że jeśli pacjent nie będzie miał własnego transportu, "taka wymazówka do niego dojedzie". - Chodzi o to, żeby osoby kończące kwarantannę miały 100 proc. pewność, że są zdrowe - dodał Andrusiewicz.

Z wypowiedzi rzecznika wynika, że toczą się w Ministerstwie Zdrowia prace, by te wymazówki obsługiwał zespół kurierski. - Szczegóły są opracowywane, jakie służby dodatkowo wejdą do czynności w związku z pobieraniem wymazówek - poinformował rzecznik.