MF: Nauczyciele mogą dostać pieniądze za dodatkowe zajęcia, nie za strajk

Szkoła i uczeń

Z pieniędzy zaoszczędzonych wskutek strajku samorządy mogą zapłacić nauczycielom za dodatkowe zajęcia z uczniami, ale te zajęcie muszą się odbyć. Obejście zasady niepłacenia za strajk jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - mówi Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, wiceminister finansów Leszek Skiba.

06.05.2019

Polacy wygrali Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Po raz pierwszy Polacy stanęli na podium światowego finału Global Legal Hackathon w Nowym Jorku. Zdaniem międzynarodowego jury zespół młodych prawników i informatyków przygotował w ramach konkursu jedno z najlepszych nowoczesnych rozwiązań dla prawników. W finale w sumie walczyło 12 drużyn.

06.05.2019

Raport MOP: Polska wśród krajów, gdzie praca zdalna mało popularna

Rynek Prawo pracy

W ponad połowie krajów Unii Europejskiej 20 proc. pracowników pracuje zdalnie przynajmniej od czasu do czasu. W tym kontekście Polska jest wśród państw, w których odsetek takich osób jest najniższy - wynika z opublikowanego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

06.05.2019

Minister: Nie będzie testu przedsiębiorcy, ale będą kontrole

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce - zapewniła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Skomentowała w ten sposób zapowiedź weryfikacji samozatrudnionych. 

06.05.2019

Lokale wyborcze wciąż bez podjazdów i ze źle oznaczonymi schodami

Wybory

W roku wyborów do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu jak bumerang wraca temat lepszego dostosowania lokali do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. RPO pisze do przedstawicieli rządu, że nadal nie ma właściwych warunków do głosowania i jest niebezpiecznie. A to zmniejsza frekwencję.

06.05.2019

MEN: Maturzysta z oceną niedostateczną może się zgłosić do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Prawie 16 tys. uczniów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na podstawie nowej ustawy zmieniającej zasady klasyfikacji uczniów. Szefowa resortu edukacji zachęca, by wątpliwości dotyczące możliwości poprawiania ocen, jeśli uczeń nie miał takiej możliwości, zgłaszać do kuratorium lub zgłosić się po poradę do prawnika.

06.05.2019

RPO powołał zastępcę, który zajmie się m.in. sprawami gospodarczymi

Prawo gospodarcze

Dr Maciej Taborowski z UW został nowym zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Do jego zadań należeć ma m.in. zwiększenie zaangażowania RPO w zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, praw podatników, praw przedsiębiorców, ochrony zdrowia, a także we wszystkie sprawy, w których prawo Unii Europejskiej może oferować obywatelom skuteczną ochronę.

06.05.2019

Czy ubezpieczyciel zwróci koszty opieki przez członka rodziny?

Prawo cywilne Finanse

Nie wszyscy ubezpieczyciele, i nie wszystkie sądy uważają, że należy się odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym. Zdaniem Rzecznika Finansowego tak nie powinno być. Dlatego na wniosek Aleksandry Wiktorow rozbieżności w orzecznictwie ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

06.05.2019

Kanclerz Austrii za surowszymi karami za naruszanie reguł UE

Wymiar sprawiedliwości

Jest zbyt mało kar w Unii Europejskiej dla tych, którzy naruszają reguły zadłużenia i pozwalają migrantom "przechodzić z jednego kraju do drugiego” - stwierdził kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Jego zdaniem wszystkie państwa członkowskie muszą przestrzegać przyjętych w UE zasad.

06.05.2019

We wtorek fizjoterapeuci zaczynają protest, a diagności przygotowują się do strajku

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

We wtorek 7 maja fizjoterapeuci masowo mają brać wolne i oddawać krew, ale to dopiero początek akcji protestacyjnej. Później zaczną strajk włoski oraz głodówki. Także diagności laboratoryjni przygotowują się do protestu i zaczynają wchodzić w spory zbiorowe z pracodawcami. Jeśli rozmowy z dyrekcjami szpitali nie przyniosą efektu, w czerwcu chcą strajkować.

06.05.2019

Ponad 23 tys. wniosków o ponowne przeliczenie emerytury kobiet z rocznika 1953

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS do 23 kwietnia przyjmował skargi na wznowienie postępowania po wyroku TK dotyczącym kobiet z rocznika ’53. Liczba skarg, które wpłynęły do oddziałów to ponad 23,5 tys. Część z nich dotyczy decyzji wydanych ponad 5 lat temu, co zgodnie z przepisami oznacza, że ZUS nie może wydać decyzji o ponownym przeliczeniu emerytury.

06.05.2019

Szkolna wyprawka gwarantowana w ustawie

Zasady przyznawania świadczenia "Dobry Start" określi ustawa, której projekt już przekazano do konsultacji społecznych. Merytorycznie w kwestii wyprawki szkolnej niewiele się zmieni, nadal przewidziane będzie po 300 zł na każde dziecko.

06.05.2019

Reinfuss: Mamy systemowy kłopot przy diagnozowaniu boreliozy

BHP Opieka zdrowotna

Pacjenci chorzy na boreliozę często trafiają do psychiatry. Lekarze, przy szerokim spektrum objawów choroby, nie widząc konkretnej przyczyny zaburzeń, zaczynają podejrzewać pacjenta o przesadę lub wmawianie schorzenia - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl prezes stowarzyszenia chorych na boreliozę Rafał Reinfuss.

06.05.2019

Skarbówka lubi dostawać donosy

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Szanowny Urzędzie, uprzejmie donoszę, że Kowalska kupiła nowy samochód, a podatków nie płaci. Krajowy Telefon Interwencyjny Krajowej Administracji Skarbowej obchodził właśnie pierwsze urodziny. Jest to specjalne narzędzie do przekazywania informacji o podejrzeniu oszustw podatkowych. Do skarbówki wpływa co miesiąc ok. 400 donosów.

06.05.2019

Wyższy czynsz dla najemcy komunalnego

Budownictwo

Nowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych uderzą w najbogatszych lokatorów. Gminy będą mogły podnosić czynsz tym, którzy mają najwyższe dochody. Podawane w oświadczeniach dane najemców na temat dochodów oraz posiadanych nieruchomości i mienia będą przez samorządy cyklicznie sprawdzane.

06.05.2019

MS nie ustąpi - start na aplikację sędziowską lub prokuratorską do 35 lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie zmieniać przepisów ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, które wprowadziły górną granicę wieku dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do szkoły na aplikację sędziowską, prokuratorską i uzupełniającą. Zdaniem resortu nie jest to dyskryminacji ze względu na wiek.

06.05.2019

ZUS sprawdza, czy prawniczki zasłużyły na zasiłek macierzyński

Prawnicy Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzmożył kontrole matek prowadzących działalność gospodarczą, w tym matek-prawniczek. Nie podoba mu się, że ich firmy generują za małe przychody, podczas gdy właścicielki pobierają zasiłki macierzyńskie. Przedsiębiorcze mamy są tym oburzone, ale ZUS wskazuje na konieczność obrony interesu płatników.

06.05.2019