Poznański wydział prawa świętuje stulecie

Zarządzanie oświatą

Olbrzymi nacisk kładziemy na intensyfikację działalności naukowej, uruchomiliśmy programy wydziałowe zachęcające do publikowania, a także do prowadzenia badań w ramach zespołów badawczych z udziałem uczonych z zagranicy - mówi Prawo.pl prof. Roman Budzinowski. Dodaje, że zróżnicowana oferta dydaktyczna uwzględnia potrzebę specjalizacji.

08.05.2019

Rusza program opieki wytchnieniowej osób niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Pod koniec maja zacznie się podpisywanie umów z samorządami na realizację opieki wytchnieniowej. W ramach tego programu opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają m.in. 14 dni wolnego, a ich podopieczni będą mieli zapewnioną fachową opiekę w całodobowych ośrodkach. W 2019 r. na ten cel  zaplanowano 110 mln zł

08.05.2019

Dłużnik alimentacyjny do ostatniej złotówki pozostanie w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości

Obecne prawo pozwala na usuwanie z biur informacji gospodarczej danych o dłużnikach alimentacyjnych - w ten sposób wykreślono ich już tysiące. Ale rząd chce by "alimenciarze" byli w BIG do spłacenia wszystkich zobowiązań. Podwyższony ma być też - do 900 zł - próg dochodowy uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Prawnicy i eksperci propozycje chwalą i mówią o kolejnym bacie na tych, którzy nie chcą płacić na dzieci.

08.05.2019

Coraz więcej fuzji i przejęć jest ubezpieczanych

Prawo gospodarcze

Zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych rośnie popularność polis Warranty and Indemnity, czyli od odpowiedzialności z tytułu składanych zapewnień w umowie sprzedaży. Tak wynika z raportu kancelarii Eversheds Sutherland o sytuacji na rynku transakcji fuzji i przejęć.

08.05.2019

Dyscyplinarka dla sędziego, który orzekał, gdy oskarżała żona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wobec wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wadowicach Roberta L., który orzekał w sprawach, w których oskarżali jako prokuratorzy jego żona lub szwagier. W grę wchodzi nawet kara wydalenia sędziego z zawodu.

07.05.2019

Uczniowie skarżą się do kuratoriów na brak możliwości poprawiania ocen

Zarządzanie oświatą

Do niektórych kuratoriów wpłynęły skargi na brak możliwości poprawiania ocen przez uczniów w efekcie strajku nauczycieli. Uczeń z Opola poskarżył się na to, że z powodu strajku, nie mógł poprawić ocen. Maturzyści z Katowic wskazywali, że nie zgadzają się np. z oceną niedostateczną z matematyki. W tym przypadku - po zbadaniu sprawy - zmieniono je na pozytywne stopnie.

07.05.2019

Związek Aptekarzy: 700 aptek działa omijając prawo

Farmacja

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek podał, że od wprowadzenia ustawy "Apteka dla Aptekarza" (AdA) ok. 700 aptek zmieniło właściciela z ominięciem zapisów ustawy. Kolejne 50 aptek zostało - według ZAPPA - przejęte na tzw. "słupy". Przejmującymi mają być głównie firmy zarejestrowane poza granicami Polski. Zdaniem tej organizacji łamany jest również zakaz reklamy aptek i ich działalności.

07.05.2019

Raport: "500 plus" nie poprawił sytuacji demograficznej

Pomoc społeczna Rynek

Program "Rodzina 500 plus” nie sprawdził się w odniesieniu do swojego podstawowego celu, czyli zwiększenia liczby narodzin i poprawy sytuacji demograficznej. W latach 2016-2017 mieliśmy co prawda niewielki wzrost liczby urodzeń, jednak już w 2018 roku nastąpił ich spadek - wskazują autorzy raportu "Rodzina 500+ - ocena i propozycje zmian".

07.05.2019

Raport: "500 plus" nie poprawił sytuacji demograficznej

Program "Rodzina 500 plus” nie sprawdził się w odniesieniu do swojego podstawowego celu, czyli zwiększenia liczby narodzin i poprawy sytuacji demograficznej. W latach 2016-2017 mieliśmy co prawda niewielki wzrost liczby urodzeń, jednak już w 2018 roku nastąpił ich spadek - wskazują autorzy raportu "Rodzina 500+ - ocena i propozycje zmian".

07.05.2019

Nie będzie dodatkowego posiedzenia TSUE ws. polskich ustaw sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyznaczy dodatkowego terminu posiedzenia w sprawie dotyczącej pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego m.in. w sprawach indywidualnych sędziów Sądu Najwyższego, którzy zostali przeniesieni nową ustawą o SN w stan spoczynku. Opinie KRS i Prokuratury Generalnej mają być przedstawione w ramach posiedzenia zaplanowanego na 14 maja.

07.05.2019

Rząd za uproszczeniem zleceń na wyroby medyczne

Opieka zdrowotna

Ma nie być podwójnej weryfikacji zleceń na wyroby medyczne. Za to zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, czyli np. na pieluchomajtki, mają być wystawiane na 12 miesięcy, czyli nawet dwukrotnie dłużej niż obecnie - takie zmiany zakłada projekt, który dziś przyjął rząd. Nowelizacja zawiera także przepisy umożliwiające wdrożenie systemu zarządzania obsługą pacjentów w 232 szpitalnych oddziałach ratunkowych.

07.05.2019

WEI: Przedsiębiorcy chcą dobrowolności składek ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Dwie trzecie właścicieli małych firm zrezygnowałoby z płacenia ZUS, gdyby Polska wprowadziła dobrowolność składek dla przedsiębiorców - wynika z badania Warsaw Enterprise Institute. Przedsiębiorcy za główny mankament systemu uważają brak gwarancji wsparcia finansowego na wypadek utraty zdolności do prowadzenia działalności gospodarczej.

07.05.2019

Minister o proteście fizjoterapeutów: Ruchy płacowe to zadanie dyrektorów szpitali

Zawody medyczne

Pięć tysięcy fizjoterapeutów wzięło we wtorek wolne i honorowo oddało krew - podał Tomasz Dybek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. To początek protestu, od jutra fizjoterapeuci mają zacząć strajk włoski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że to problem dyrektorów szpitali.

07.05.2019

Kolejna fala fałszywych alarmów bombowych na maturach

Kadry w oświacie

We wtorek 7 maja kolejne szkoły, w których odbywały się matury, otrzymały zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego. W większości z nich, egzamin - tego dnia była to matematyka - odbył się bez opóźnień - w jednej został przerwany.

07.05.2019

Rząd chce zniesienia limitu 30-krotności w PPK

Emerytury i renty Rynek PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz uproszczenie systemu PPK - zakłada projekt ustawy, który przyjęła Rada Ministrów. Proponowane przepisy zakładają też rozszerzenie katalogu uprawnionych m.in. o osoby przebywające na urlopach wychowawczych i pobierające zasiłek macierzyński.

07.05.2019

Pilotaż leczenia ostrej fazy udaru rozszerzony o 10 szpitali

Opieka zdrowotna

Kolejne dziesięć placówek będzie stosowało metodę leczenia ostrego udaru w ramach pilotażu trombektomii mechanicznej. W sumie od lipca tego roku 17 placówek w Polsce przez całą dobę będzie udzielać takich świadczeń u pacjentów, u których doszło do udaru niedokrwiennego. Niestety żadnego ośrodka nie ma w województwie lubuskim.

07.05.2019

Rzecznik dyscyplinarny zapewnia, że nie chce uderzać w wolność słowa sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Od sędziego należy oczekiwać powściągliwości i rzetelności przekazu. Opinie sędziego znieważające dotyczące innych sędziów mogą stanowić precedens prowadzący do zagrożenia porządku publicznego - podkreśla Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab odnosząc się do sprawy wypowiedzi sędzi Aliny Czubieniak.

07.05.2019