Jeszcze w tym tygodniu uruchomiony będzie nowy komponent Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. - Chcemy w ramach RFRD na ten komponent przeznaczyć 524 mln zł, taka kwota za pośrednictwem wojewodów zostanie desygnowana do gmin i powiatów, ci zarządcy dróg będą mogli te środki pozyskać na poprawę jakości przejść dla pieszych – na doświetlenie przejścia dla pieszych, na odpowiednie oznakowanie, tam gdzie będzie potrzeba na wyniesienie tego przejścia dla pieszych, dobudowę chodnika, który do niego doprowadza – mówił Rafał Weber podczas konferencji prasowej.

W projekcie chodzi o kompleksowe zadania, które poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym na drogach gminnych i powiatowych. Maksymalna kwota dofinansowania w ramach narzędzia dla jednego wniosku – jednego przejścia dla pieszych to  200 tys. zł.

 


W tym tygodniu wojewodowie ogłoszą listy projektów

Nowe zadania rząd rozpoczyna obok zadań skierowanych na sieć dróg krajowych i podstawowy komponent RFRD mający na celu modernizację całych odcinków dróg lokalnych. – Chcemy, aby na drogach lokalnych dochodziło do jak najmniejszej liczby wypadków, (…) chcemy tę statystykę minimalizować, chcemy redukować wypadki i ofiary śmiertelne – podkreślił.

Wiceminister dodał, że jeszcze w tym tygodniu wojewodowie ogłoszą listy projektów. Jego zdaniem inwestycje będą w dużej części realizowane przez małe polskie firmy, także budowlane firmy rodzinne. - Mówiąc o inwestycjach drogowych, nie możemy zapominać o tym aspekcie, to kolejne  środki publiczne, które przyczynią się do tego, że polskie firmy budowalne będą miały nowe dodatkowe kontrakty, to w tej trudnej sytuacji epidemii Covid-19 bardzo ważne, abyśmy naszą gospodarkę utrzymywali na jak najwyższym poziomie, o tym aspekcie naszego działania nie wolno zapominać – dodał.

Wiceminister mówił też o podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która przewiduje m.in., że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy.