Zastępczyni RPO dr Hanna Machińska podczas laudacji na cześć mecenas Gierdal przypomniała też, że w grudniu 2020 r. stanęła ona na podium dziewiątej już edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra (organizowanego przez Wolters Kluwer Polska). Wskazała jednak, że jest nie tylko przyszłością adwokatury ale - ze względu na to co robi m.in. dla praw człowieka - jej teraźniejszością. 

Adwokatka nie kryjąc wzruszenia podkreślała, że to co osiągnęła jest zasługą pracy zespołowej i wsparcia, które ma od współpracujących z nią osób, także innych prawniczek. - Nasz sukces to połączenie tego co w nas najlepsze - wskazała. 

Czytaj: Rising Stars 2020 - znamy już wschodzące gwiazdy rynku prawniczego>>

Działalność na rzecz praw LGBT i praw kobiet

Adwokatka ma 32 lata i praktycznie całe swoje życie zawodowe poświęciła działalności na rzecz osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseskualnych, transpłciowych i interpłciowych). To ona pomogła zorganizować pomoc prawną dla zatrzymanych protestujących przeciwko zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec Małgorzaty Szutowicz (Margot), a także rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Współtworzyła system natychmiastowego kontaktowania z obrońcą, z którego wdrożeniem warszawska izba adwokacka zmaga się od lat. Jest on na tyle skuteczny, że od początku sierpnia 2020 r., każdy zatrzymany uczestnik demonstracji jest identyfikowany i dostaje obrońcę. Wystarczy, że wyśle zgłoszenie na numer telefonu - ten zapisywany jest na rękach demonstrantów i na ich transparentach. Podobny system wdrożyła warszawska ORA i inne izby adwokackie. 

Doświadczenie zawodowe zdobyła praktykując w niewielkich kancelariach prawniczych - w Mińsku Mazowieckim i w Warszawie. W 2017 roku zdecydowała się poprowadzić indywidualną kancelarię specjalizującą się w pomocy  kobietom dyskryminowanym i dotkniętym i przemocą w rodzinie. W tym samym roku rozpoczęła współpracę z Kampanią Przeciw Homofobii, gdzie od 2018 roku koordynuje pracę grupy prawnej.

Czytaj: Pani mecenas coraz bardziej ceniona, ale nadal gorzej traktowana>>

Występuje przed sądami w najważniejszych, precedensowych postępowaniach. Jest pełnomocniczką w postępowaniu dotyczącym dopuszczalności transkrypcji (przeniesienia) do polskiego rejestru aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodziców wskazano dwie osoby tej samej płci. Teraz uczestniczy w postępowaniach dotyczących odmowy wydania dowodu osobistego i paszportu. W 2020 r. wygrała pierwszą w Polsce sprawę dotyczącą dyskryminacji w zatrudnieniu - przez firmę ochroniarską - osoby transpłciowej. W grudniu 2020 r. Sąd Najwyższy rozpoznał złożoną przez nią apelację w słynnej sprawie „drukarza z Łodzi” i co do zasady przychylił się do jej stanowiska.

Jest też pełnomocniczką twórców Atlasu Nienawiści - na bieżąco aktualizowanej mapy jednostek samorządowych, które przyjmują uchwały „anty-LGBT” i Samorządowe Karty Praw Rodzin. Twórcy Atlasu zostali pozwali przez gminę reprezentowaną przez prawników Ordo Iuris.

Czwarta edycja konkursu

Konkurs zorganizowany był już po raz czwarty przez Zespół ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Zgłoszenia mogły składać same kandydatki, a także inne osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym między innymi organizacje społeczne, nieformalne ruchy społeczne czy grupy osób fizycznych.

- Przyznanie nagrody jest wyrazem docenienia i wyróżnienia pracy adwokatek, co winno przyczynić się do ich aktywizacji w ramach prowadzonych przez nie zarówno praktyk zawodowych, jak i pracy naukowej, a także zgodnie z treścią uchwały nr 24/2016 Krajowego Zjazdu Adwokatury z 26 listopada 2016r., stanowi realizację nałożonego na Naczelną Radę Adwokacką zalecenia podjęcia działań zmierzających do zwiększenia udziału kobiet adwokatów w działalności samorządowej - wskazywała NRA. 

Co istotne nagroda nie jest przyznawana za całokształt pracy zawodowej adwokatki, a za jej działalność w danym roku kalendarzowym.