- W ramach lgbt+prawnicy będziemy monitorować wyroki w sprawach osób LGBT oraz publikować te, które nie są przez sądy upubliczniane. Dzięki temu poszerzymy społeczną bazę wiedzy i wzmocnimy naszą strategię postępowania w walce o ochronę społeczności LGBT+ - dodaje adwokatka Anna Mazurczak.

Czytaj: Petycja w sprawie homofobicznej nagonki w Polsce trafi do władz UE>>
 

Jak informują inicjatorzy przedsięwzięcia, inicjatywę tworzą osoby zaangażowane we wszystkie najważniejsze postępowania w sprawach osób LGBT+ w Polsce:

Adw. Emilia Barabasz - partnerka w kancelarii Barabasz Dębska, obrończyni dwojga zatrzymanych w czasie zgromadzeń solidarnościowych z aresztowaną Margot. Współautorka opinii Naczelnej Rady Adwokackiej do projektu ustawy o związku partnerskim i opinii Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie do projektu ustawy o zakazie praktyk konwersyjnych. 

Adw. Karolina Gierdal - koordynatorka Grupy Prawnej Kampanii Przeciw Homofobii, pełnomocniczka pozwanych o naruszenie dóbr osobistych autorów „Atlasu Nienawiści”, koordynatorka grupy obrońców osób zatrzymanych w czasie zgromadzeń solidarnościowych z aresztowaną Margot. 

Adw. Jarosław Jagura - wieloletni współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, reprezentował Fundację w sprawach dotyczących transkrypcji aktów urodzenia i potwierdzenia obywatelstwa dzieci par jednopłciowych przed NSA. 

Adw. Paweł Knut - współzałożyciel kancelarii Knut Mazurczak, pierwszej w Polsce kancelarii specjalizującej się w sprawach osób LGBT+. Koordynator Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, walczącej przed ETPCz o formalizację związków par osób tej samej płci w Polsce. Pełnomocnik w tzw. sprawie drukarza z Łodzi. 

 


Adw. dr Paweł Marcisz - adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego na WPiA UW, pełnomocnik przed WSA i NSA w zakończonych potwierdzeniem obywatelstwa polskiego sprawach dzieci par jednopłciowych. Pełnomocnik prof. Jakuba Urbanika przed ETPCz w sprawie o potwierdzenie możliwości zawarcia małżeństwa jednopłciowego za granicą.

Adw. Anna Mazurczak - współzałożycielka kancelarii Knut Mazurczak, pierwszej w Polsce kancelarii specjalizującej się w sprawach osób LGBT+, wcześniej wieloletnia pracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Pełnomocniczka w sprawach Victora i Azary - pozbawionych polskich dokumentów dzieci dwóch par jednopłciowych. 

Adw. Małgorzata Mączka-Pacholak - wieloletnia współpracowniczka kancelarii Pietrzak, Sidor & Wspólnicy, specjalizuje się w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. W ramach Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej reprezentuje jedną z par ubiegających się przed ETPCz o sformalizowanie związku w Polsce.

 

R. pr. dr Paulina Pilch - wspólniczka w kancelarii radcowskiej Pilch Wąsik Kancelaria Prawnicza sp.k. w Warszawie, wieloletnia współpracowniczka Fundacji Trans-fuzja. Pełnomocniczka w szeregu spraw dotyczących sądowej korekty płci, w tym uznania wyroków sądów zagranicznych. Doprowadziła do wydania orzeczenia o sądowej korekcie płci uchodźczyni, która nie mogła uzyskać podobnego rozstrzygnięcia w kraju pochodzenia. 

R. pr. dr Jakub Pawliczak - adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autor pionierskiego w Polsce projektu ustawy o równości małżeńskiej. Pełnomocnik w sprawie o uznanie adopcji dziecka przeprowadzonej za granicą przez dwie kobiety pozostające w związku małżeńskim.

Adw. Maria Radziejowska - wieloletnia współpracowniczka kancelarii Pietrzak, Sidor & Wspólnicy. Pełnomocniczka w sprawie o przyznanie renty po zmarłym małżonku tej samej płci przez ZUS.

Jak informują członkowie grupy, postępowania prowadzone są przez pełnomocniczki i pełnomocników w ramach własnych kancelarii lub we współpracy z organizacjami pozarządowymi - Kampanią Przeciw Homofobii, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego, Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza, Fundacją Trans-fuzja. 

Więcej informacji na stronie: www.prawnicy.lgbt>>