W stolicy opłata za grunty pod garażami będzie podlegać bonifikacie

Budownictwo

Radni Warszawy zdecydowali o rozszerzeniu zakresu bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności o garaże i miejsca postojowe. W związku ze zmianą prawa urzędy stołecznych dzielnic rozpoczęły już wydawanie zaświadczeń o przekształceniu mieszkańcom.

22.02.2019

Czy podatki wpłyną na ekologię

CIT

Zagadnienia związane z ociepleniem klimatu w ostatnim czasie nie schodzą z pierwszych stron gazet. Ciągłe alerty smogowe stały się stałym elementem serwisów informacyjnych. Nie dziwi więc fakt, że rośnie również zainteresowanie kwestiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii, alternatywnymi metodami zasilania pojazdów czy innych urządzeń, mającymi zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.

22.02.2019

Dealerzy samochodowi sami interpretują przepisy

CIT PIT

Nowe przepisy podatkowe dotyczące rozliczeń wydatków związanych z samochodami są na tyle niejasne, że Ministerstwo Finansów postanowiło wydać do nich objaśnienia. Dokumentu ciągle nie ma. Dealerzy samochodowi opublikowali więc własne stanowisko.

22.02.2019

Sejm za utworzeniem Agencji Badań Medycznych

Finansowanie zdrowia

Agencja Badań Medycznych ma rozpocząć prace od kwietnia. W tym roku ma mieć do wydania  40 mln zł, ale w przyszłym 500 mln zł, a w 2028 r. już prawie miliard. Sejm w nocy z czwartku na piątek przyjął projekt ustawy zakładający powstanie ABM.

22.02.2019

Nowe zasady kontroli NFZ oraz zmiany w SOR przyjął Sejm

Opieka zdrowotna

Szpitale będą mogły się zrobić grafiki i ustalić między sobą, który z nich przyjmuje na ostro i ma sale operacyjną w pełnej gotowości, a który ma wtedy tępy dyżur - to jedna ze zmian, którą wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Wczoraj ją przyjął Sejm.

22.02.2019

Paczki papierosów będę śledzone

Opieka zdrowotna

Po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Tego wymagają przepisy unijnej dyrektywy tytoniowej. Sejm przyjął zmiany w ustawie antytytoniowej, które dostosowują prawo polskie do tej dyrektywy. 

22.02.2019

Ustawa o jawności płac w NBP ostatecznie uchwalona

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm zaakceptował w piątek poprawkę Senatu do noweli ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP. Oznacza to, że ustawa jest już ostatecznie uchwalona i teraz ustawa trafi do prezydenta.

22.02.2019

Będzie dodatkowy nabór do programu "Senior plus"

Pomoc społeczna

Samorządy nie wykorzystały wszystkich środków zagwarantowanych w programie "Senior plus", dlatego resort rodziny, pracy i polityki społecznej ogłosi w najbliższym czasie kolejny nabór wniosków - poinformował Prawo.pl wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed.

22.02.2019

Kolejne pomysły na płacę minimalną straszą rynek

Rynek Prawo pracy

Wśród tematów kampanii wyborczej na pewno pojawi się kwestia minimalnej pensji. Związki zawodowe od dawna chcą, aby była on na poziomie 50 proc. średniego wynagrodzenia. Partia "Wiosna" idzie o wiele dalej już zadeklarowała, że chce jej na poziomie 60 proc. - To nierealny pomysł, który nie rozwiązuje żadnego problemu - ocenia wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

22.02.2019

Za wcześnie na strefy bez samochodów w polskich miastach

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządy mogą wprowadzać strefy czystego transportu, ale zdaniem ekspertów nie jesteśmy jeszcze na nie gotowi. Lepiej stopniowo zamykać miasta, wprowadzając kolejne restrykcje, począwszy od zakazów wjazdu najstarszych i najbardziej „trujących” aut. A samochodów zeroemisyjnych jest w Polsce wciąż za mało.

22.02.2019

Samorządy znów dokładają miliony do szpitali

Finansowanie zdrowia

Miasta dołożyły w 2018 roku 170 mln zł do podległych im szpitali. Ale to nie koniec problemu, bo w takich placówkach na potęgę rosną zobowiązania, m.in. przez wyższe pensje personelu. To skutek zmian sprzed dwóch lat w ustawie o działalności leczniczej, według których szpital musi pokryć ujemny wynik finansowy jaki wygenerował za dany rok, albo zostać zlikwidowany.

22.02.2019

Zmiana stawki amortyzacyjnej to nie zakazana optymalizacja

CIT

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał trzecią opinię zabezpieczającą. Ma ona szczególne znaczenie dla firm, które korzystają ze zwolnienia z CIT w specjalnych strefach ekonomicznych. Rezygnacja z amortyzacji na czas zwolnienia, czy obniżenie stawek, nie jest zakazaną optymalizacją, mimo że da firmie pewne korzyści finansowe.

22.02.2019

RPO radzi rządowi, jak walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie ustawowej definicji mowy nienawiści, ściganie z urzędu przestępstw motywowanych uprzedzeniami oraz karalność samego członkostwa w organizacjach odwołujących się do totalitaryzmów - takie m.in. rekomendacje w sprawie walki z mową nienawiści przekazał szefowi rządu rzecznik praw obywatelskich.

21.02.2019

Debata w NIK: Konieczne zwiększenie nakładów na służbę zdrowia

Opieka zdrowotna

Potrzebne są wyższe nakłady na ochronę zdrowia, ale także zmiany w systemie, bo teraz płacimy za te same badania kilka razy, bo np.: pacjent zgłaszając się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, nie mówi, że miał już badania wykonane u lekarza rodzinnego. To pożądane kierunki zmian w ochronie zdrowia - mówili uczestnicy debaty w Najwyższej Izbie Kontroli.

21.02.2019

Projekt ustawy frankowej gotowy do drugiego czytania w Sejmie

Finanse Kredyty frankowe

Komisja Finansów przyjęła sprawozdanie o prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej. Krystyna Skowrońska, poseł PO, domaga się, aby jeszcze raz zaopiniowało go Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdaniem Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezydenta nie ma takiej potrzeby. Nie boją się sporów arbitrażowych z bankami.

21.02.2019

Cukier nas zgubi, tyjemy na potęgę

Opieka zdrowotna

Przeciętny Polak spożywa o  blisko 12 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu. Narodowy Fundusz Zdrowia policzył, że w Polsce blisko 1 400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Ministerstwo proponuje kampanię społeczną, w której chce pokazać postawy prozdrowotne. Eksperci podkreślają, że kampania to za mało, potrzebny jest strategiczny, wieloletni program walki z rakiem i otyłością.

21.02.2019

W Sejmie projekt znoszący ograniczenie handlu

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Do Sejmu trafił projekt ustawy, który uchyla ograniczenie handlu w niedzielę. Gwarantuje on też pracownikom handlu przynajmniej dwie wolne od pracy niedziele w miesiącu. Szansa na jego uchwalenie jest raczej niewielka, bo pochodzi z opozycji, a do tego na dokończenie procedury czeka projekt rządzącej większości, który miał doprecyzować obowiązujące przepisy.

21.02.2019

Umiejętność argumentacji do poprawki u ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Uczniowie mają problem z gramatyką, interpunkcją oraz zadaniami wymagającymi rozumowania i argumentacji - wynika z diagnozy umiejętności ósmoklasistów, której wyniki opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uczestniczyło w niej 4 770 uczniów z 99 szkół podstawowych w całym kraju.

21.02.2019

MS: Sędziowie przyjęli informacje roczne, a więc chwalą zmiany w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany kadrowe, których celem było usprawnienie pracy sądów, sprawdzają się - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Według resortu pozytywnie oceniają je sami sędziowie, o czym świadczą uchwały o przyjęciu informacji rocznych o działalności sądów rejonowych. Zdaniem działaczy Stowarzyszenia "Iustitia" te głosowania nie dotyczyły ocen zmian w sądach.

21.02.2019