Największa przestępczość w Nowym Sączu, najmniejsza w powiecie kolbuszowskim

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Najwięcej przestępstw w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców (614) jest w Nowym Sączu, a najmniej (30) w powiecie kolbuszowskim na Podkarpaciu. W czołówce wysokiej przestępczości są też powiat kołobrzeski oraz Wałbrzych, a na przeciwnym krańcu skali jest m.in. powiat rzeszowski.

06.08.2019

Facebook nie odpowie na polski pozew, bo nie zna polskiego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Facebook odmówił przyjęcia polskiego pozwu w związku z blokowaniem wpisów aktywistów antynarkotykowych, powołując się na brak prawników znających język polski. Jest to zgodne z prawem unijnym, ale sądy wielu krajów, np. Niemiec stoją na stanowisku, że jeśli firma prowadzi interesy w danym kraju, to ma mieć prawników znających lokalny język.

06.08.2019

Koszt szkolnej wyprawki to średnio 1718 zł

Zarządzanie oświatą

Ponad dwie trzecie sumy przeznaczonej na szkolne wydatki pochłoną ubrania, buty oraz przybory szkolne - wynika z pierwszej polskiej edycji raportu „Wyprawka szkolna 2019”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Szkolne zakupy najczęściej robimy w sierpniu i zarobią głównie sklepy stacjonarne.

06.08.2019

RPO: Trzeba wspierać kobiece kluby sportowe

Samorządy powinny wspierać działania wyrównawcze wobec grup marginalizowanych w sporcie - uważa rzecznik praw obywatelskich. Zauważa, że w Warszawie brakuje takich programów, co pokazał spór o dostęp do Orlika na Mokotowie, gdzie zaproponowano po tyle samo godzin drużynom chłopców i drużynom dziewcząt.

06.08.2019

Nagrody i awanse dzielą prokuraturę

Wymiar sprawiedliwości

Awanse i nagrody to podstawa ręcznego sterowania prokuraturą i całkowitego podporządkowania prokuratorów - wskazuje w swoim raporcie Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia. Publikuje też dane kilkudziesięciu śledczych, których kariera - za czasów nowego kierownictwa - rozwija się bardzo szybko.

06.08.2019

Trybunał w Strasburgu zajmie się sprawą obywatelstwa dzieci pary homoseksualnej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła skarga dotycząca odmowy potwierdzenia przez wojewodę mazowieckiego obywatelstwa polskiego dla dzieci pary jednopłciowej, mimo że jednym z ich rodziców jest obywatel polski, a wcześniej jego ojcostwo potwierdził sąd w USA.

06.08.2019

Miasta: Potrzeba więcej pieniędzy na subwencję oświatową

Finansowanie oświaty

Jeden miliard na podwyżki dla nauczycieli to za mało - Związek Miast Polskich apeluje do ministra edukacji narodowej o korektę w 2019 roku wysokości środków przekazywanych samorządom w subwencji oświatowej o łączną kwotę 2,1 miliarda złotych.

06.08.2019

USA: Senatorowie za naciskami na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holokaustu

Prawo cywilne Administracja publiczna

Większość amerykańskich senatorów podpisała list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wzywający go do akcji w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Apelują o działania zmierzające do wypłacenia ofiarom Holokaustu lub ich rodzinom odszkodowań lub zwrotu nieruchomości "które zostały bezprawnie przejęte przez nazistów, a następnie znacjonalizowane przez komunistów".

06.08.2019

Pracownicy skarżą się do PIP na niewypłacone pensje

Prawo pracy

W I półroczu tego roku pracodawcy nie wywiązali z wypłaty świadczeń za pracę na kwotę 51,5 mln zł dla ponad 21 tys. pracowników - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Kwota zaległości może być wyższa, ponieważ ta podana odnosi jedynie do wydanych przez inspektorów pracy decyzji o natychmiastowej wypłacie wynagrodzenia.

06.08.2019

Kuratorzy apelują o lepszy projekt swojej ustawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy sądowi wyrażają duże zaniepokojenie projektem ustawy o kuratorskiej służbie sądowej i równocześnie oferują pełną gotowość do współpracy i konstruktywnego dialogu o proponowanych zmianach. Pod specjalnym oświadczeniem podpisało się szereg podmiotów skupiających kuratorów sądowych i Krajowa Rada Kuratorów.

06.08.2019

Raport: Norwegia coraz bardziej atrakcyjna dla Polaków, Wlk. Brytania mniej

Prawo pracy HR

Niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, choć pojawiły się nowe kierunki - Norwegia. Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia - podkreślono w raporcie NBP "Polacy pracujący za granicą w 2018 r."

06.08.2019

Od września kształcenie zawodowe na nowych zasadach

Zarządzanie oświatą

Już 1 września 2019 r. wejdą w życie rozporządzenia dotyczące m.in. kwalifikacji nauczycieli, ramowych planów nauczania oraz oceniania i klasyfikowania uczniów. Zmieniają się głównie zasady funkcjonowania szkół branżowych, co jest skutkiem dużej nowelizacji prawa oświatowego. Większość zmian wynika z reformy szkolnictwa zawodowego.

06.08.2019

Wójt nie może być we władzach spółek, ale czasem może być powołany

Samorząd terytorialny

Włodarze jednostek samorządowych w większości przypadków zrezygnowali z zasiadania we władzach spółek komunalnych. Wiedzą, że może to przynieść konsekwencje w postaci utraty stanowiska. Jednak przepisy nadal nie są jasne - np. nie wiadomo czy zakaz dotyczy tylko spółek z udziałem gminy, czy także spółek gminnych.

06.08.2019

Firmy muszą przygotować się do szanowania sygnalistów

Prawo pracy Compliance

Polska ma dwa lata na wdrożenie unijnej dyrektywy skutecznie chroniącej sygnalistów. To oznacza, że firmy mają tylko tyle czasu na zmianę procedur i mentalności. To zadanie może się okazać trudniejsze niż dostosowanie się do RODO, a wkrótce uznanie sygnalisty za donosiciela może słono kosztować.

06.08.2019

Ruszają studia dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

Prawo karne

Uczelnia, powołana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest wielkim przełomem, kamieniem milowym w kształceniu kadry więziennictwa. Po raz pierwszy w swej stuletniej historii polskie więziennictwo ma swoją szkołę wyższą – mówił wiceminister Marcin Romanowski, przyjmując ślubowanie od funkcjonariuszy Służby Więziennej.

05.08.2019

Drastyczny skok liczby zachorowań na odrę

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia do 31 lipca br. zanotowano w Polsce 1338 przypadków odry. W analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 99, w całym 2018 roku – 339 przypadków odry, a w 2017 r. – 63. Takie dane podał w najnowszym meldunku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakładu Higieny.

05.08.2019

Miasta wyliczyły straty po zmianach podatkowych i wiedzą, czego nie wybudują

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rezygnacje z rozbudowy stadionu miejskiego w Płońsku, z nowych tramwajów w Bydgoszczy i Grudziądzu, przedszkoli w Ciechanowie i Miastku czy z boisk w Jaworze – to tylko niektóre skutki zmian podatkowych, w związku z którymi do samorządów trafi mniej pieniędzy. Miastom nie starczy też na drogi i wodociągi.

05.08.2019

ZNP: Podwyżka powinna wynieść 25 proc.

Kolejne negocjacje płacowe pomiędzy Związki Nauczycielstwa Polskiego a Ministerstwem Edukacji Narodowej zakończyły się fiaskiem. Związkowcy chcą, by podwyżka płac wyniosła od września 25 proc., podczas gdy resort obstaje przy obecnych przepisach i wzroście wynagrodzeń o 9,6 proc.

05.08.2019

RPO: Podawanie posiłków przez okienko narusza godność więźniów

Prawo karne

Wydawanie posiłków więźniom przez okienko w drzwiach celi narusza ich godność - uważa rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem posiłki powinno się wydawać przy otwartych drzwiach celi - chyba że na przeszkodzie stoją szczególne względy ochronne.

05.08.2019

Wysoka kara za oszukiwanie seniorów na pokazach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prawie 4 mln zł kary ma zapłacić firma Exito z Opalenicy, która zachęcała konsumentów, przeważnie osoby starsze, do udziału w pokazach i sprzedaży mat leczniczych informacją, że nagroda będzie dla każdego, a do tego przeprowadzone będzie losowanie atrakcyjnych prezentów. W rzeczywistości ani nagród, ani promocji nie było.

05.08.2019