Rok szkolny będzie krótszy
Rok szkolny skończy się w tym roku wcześniej - nie w piątek 21 czerwca, jak planowano, a już w środę 19 czerwca - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Rok szkolny skończy się w tym roku wcześniej - nie w piątek 21 czerwca, jak planowano, a już w środę 19 czerwca - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Deklaracje „przeciw ideologii LGBT”, uchwalone w ostatnim czasie przez Radę Powiatu w Świdniku, Sejmik Województwa Lubelskiego i Sejmik Województwa Małopolskiego budzą poważne wątpliwości co do zgodności z prawami człowieka i obywatela, w szczególności z zasadą równego traktowania
Seniorzy pracujący w radach seniorów chcą otrzymywać zwroty kosztów swojej działalności na rzecz gminy. Tymczasem samorząd nie ma podstaw prawnych do wypłacania takich rekompensat. Posłowie wychodzą naprzeciw i postulują odpowiednie zmiany w prawie.
W Polsce może ich być nawet ponad 100 tys., są w różnym wieku, bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym i zachowania przestępcze niż ich rówieśnicy. Potrzebują kompleksowych programów - także w zakresie edukacji, wsparcia psychologicznego i godnych warunków do spotykania się z rodzicami - więźniami. Eksperci mówią wprost: koszty społeczne braku działań w tym obszarze są ogromne.
Prośby o kolejne zgody na przetwarzanie danych osobowych i zmiany w procedurach wewnętrznych podmiotów świadczących usługi on-line to skutek nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i Prawa telekomunikacyjnego.
W piątek wieczorem zakończyła się 12. edycja konkursu dla studentów Tax’n’You. Finaliści musieli m.in. rozwiązać kazusy i poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maciej Kopycki, student doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Cztery panele tematyczne, blisko 20 prelegentów – to najkrótsze podsumowanie konferencji z okazji 25. rocznicy uchwalenia ustawy o zamówieniach publicznych, która odbędzie się 10 czerwca.
Kompleksowa rekodyfikacja prawa pracy wydaje się w naszych warunkach nierealnym przedsięwzięciem - uważa profesor Mirosław Włodarczyk z Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem takie prace musiałyby trwać kilka lat i obejmować kilka ekip rządzących. - Wydaje mi się, że należy się przygotować na modyfikację prawa pracy, ale raczej o charakterze fragmentarycznym - dodał profesor.
Dopiero 38 miejsce, na 49 państw Europy, zajmuje Polska pod względem poszanowania praw człowieka wobec osób LGBTI - wynika z rankingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów (ILGA Europ). Jego autorzy zalecają Polsce m.in. wprowadzenie związków partnerskich i penalizację przestępstw z nienawiści z powodu orientacji seksualnej.
Z danych ZNP wynika, że członkowie komisji nadzorujących egzaminy dostawali po kilkaset złotych za dzień pracy. Posłowie pytają MEN, ile faktycznie zapłacono osobom pomagającym podczas strajku nauczycieli.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która nadal pozwoli karać lekarzy podwójne przy refundacji leków. Wprawdzie projekt usuwa 3 spośród 5 przesłanek do nałożenia kary administracyjnej, które wprowadziła ustawa z lutego 2019 r., lecz kary za nieprowadzenie dokumentacji medycznej i prowadzenie jej niezgodnie z przepisami zostały bez zmian
Według RPO przyjęta przez rząd „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 r.” niewystarczająco odpowiada na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa. Jego zdaniem niezbędne jest usunięcie luk w prawie i wprowadzenie dodatkowych usług publicznych dla seniorów. Jak zauważa, działania rządu i samorządów są skuteczne tylko w części.
Rząd zamierza zrezygnować z obowiązku stosowania pieczęci lub pieczątek. Podkreśla, że to zbędny formalizm. Jednak, by na zawsze się pożegnać z pieczęciami, musi zmienić wiele przepisów, w których były one do tej pory wymagane.
Zmiany w Karcie Nauczyciela najprawdopodobniej już wkrótce przejdą całą procedurę legislacyjną. Resort edukacji chce, by były uchwalone jako projekt poselski. Ustawa ma wdrożyć rozwiązania, które MEN zapowiadał w negocjacjach ze związkami zawodowymi.
Do Porozumienia na Rzecz Dostępności Plus dołączyło 19 nowych podmiotów. W sumie tylko w pierwszym roku działania programu przystąpiły do niego 152 instytucje. Plan jest ambitny, bowiem zakłada, że każda instytucja publiczna i wiele prywatnych zlikwiduje bariery nie tylko architektoniczne, ale też komunikacyjne i cyfrowe. Do 2025 roku na ten cel zarezerwowano 23 mld zł.
MEN po raz kolejny odmawia informacji na temat kosztów kampanii informacyjnych. Tym razem chodzi o wartość umów, które zawarł z Telewizją Polską. Według MEN takie dane objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa.
Pieniędzy na szpitale jest więcej, ale 90 proc. z nich wydawanych jest na wynagrodzenia pracowników. Przez to brakuje środków na modernizację budynków i leki. Dyrektorzy szpitali przyznają, że choć otrzymują dodatkowe pieniądze z NFZ, to większość z ich wydają na wzrost pensji, bo o podwyżki upominają się kolejne grupy zawodowe.
Zmiana przepisów jest efektem petycji, którą wniesiono do Senatu w 2017 roku. Celem przepisów jest stworzenie podstaw do rehabilitacji prawnej i powrotu do służby niesłusznie oskarżonych funkcjonariuszy. Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli ustawy w tej sprawie.
Wpływ składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w I kwartale 2019 r. osiągnął nienotowany dotychczas poziom 49,9 mld zł i był większy od wpływu składek w porównywalnym okresie roku ubiegłego o 8,7 proc. - poinformował ZUS. Tego typu sytuacja nie zdarzyła się od czasu reformy emerytalnej 1999 r.
Sejm poparł poprawkę Senatu do nowelizacji Prawa spółdzielczego. Ustawa zakłada zniesienie możliwości "płynnego" przekształcania spółdzielni pracy w spółki handlowe. Jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.