Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą głosowanie korespondencyjne

Wybory

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek uchwaloną 6 kwietnia przez Sejm ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.

08.05.2020

Rząd: Postanowienie TSUE wykonane - Izba Dyscyplinarna nie będzie orzekać w sprawach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na podstawie zarządzeń pierwszego prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesa kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej, przepisy dotyczące tej Izby nie będą stosowane w sprawach dyscyplinarnych sędziów do czasu wydania ostatecznego wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości UE - deklaruje rząd. Tymczasem rzecznik tej izby poinformował o sprawie sędziego zaplanowanej na 25 maja.

08.05.2020

Większość nauczycieli z niższym wynagrodzeniem. MEN: decyduje dyrektor

Zarządzanie oświatą

ZNP przeprowadził ankietę, w której pytał nauczycieli, czy w czasie zdalnego nauczania stracili jakąś część swoich dochodów. Ponad 62 proc. respondentów twierdzi, że tak było. MEN wydaje opinię, w której podkreśla, że o zasadach zaliczania godzin decyduje dyrektor.

08.05.2020

TSUE: Wyroki Trybunału wiążą sądy krajowe

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok wydany w trybie prejudycjalnym wiąże sąd krajowy przy rozstrzyganiu sporu - oświadczył w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To reakcja na decyzję niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ważność jednego z wyroków TSUE, ale ma ona także odniesienie do sporu polskich władz w sprawie wykonywania orzeczeń Trybunału.

08.05.2020

MR: Nie będzie zmian w przepisach o umowach najmu w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ministerstwo Rozwoju nie planuje nowelizacji art. 15ze tarczy antykryzysowej, który zobowiązuje najemców powierzchni w galeriach handlowych do płacenia czynszów w wysokości sprzed wprowadzenia stanu epidemii. Nie oznacza to, że po złożeniu oferty, umowy nie mogą być zmieniane, w tym także w zakresie wysokości czynszu - podkreśla ministerstwo.

08.05.2020

SN ma czas do połowy czerwca na ogłoszenie nieważności wyborów

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sąd Najwyższy ma 30 dni na stwierdzenie ważności lub nieważności wyboru Prezydenta RP albo na umorzenie postępowania. Drugiej tury wyborów nie będzie, więc licząc czas na sporządzenie sprawozdania i rozpatrzenie protestów wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą, Sąd Najwyższy ogłosi uchwałę najpóźniej do połowy czerwca,

08.05.2020

Matura bezpieczniejsza niż zakupy? Dowiemy się za kilkanaście dni

Zarządzanie oświatą

Myślę, że w ciągu kilkunastu następnych dni na pewno pojawią się wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie przebiegu egzaminu maturalnego – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Tymczasem minister Dariusz Piontkowski zapewnia, że egzaminy będą bezpieczniejsze niż pójście do sklepu. O wyjaśnienie podstaw do tego twierdzenia prosi Fundacja na Rzecz Praw Ucznia.

08.05.2020

Dziś Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, które wybierze kandydatów na nowego prezesa

Wymiar sprawiedliwości

W piątkowe południe w Sądzie Najwyższym zbierze się zgromadzenie ogólne sędziów. Wyłoni pięciu kandydatów na nowego I prezesa SN, który zastąpi Małgorzatę Gersdorf. Jej kadencja upłynęła z końcem kwietnia. Spośród wskazanych kandydatur nowego I prezesa na sześcioletnią kadencję powoła prezydent.

08.05.2020

PKW odwołuje wybory 10 maja - nie mogą się odbyć

Wybory

Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są warunkiem koniecznym do ich przeprowadzenia – głosi opublikowany w czwartek 7 maja wieczorem komunikat PKW.

08.05.2020

Za przemoc na bruk, ale... ze swoim laptopem - bliżej do natychmiastowej izolacji sprawców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nowela umożliwiająca policjantom nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia mieszkania, mogła obowiązywać już po trzech miesiącach od wejścia w życie. W czasie prac w Senacie, mimo sugestii rządu, pozostawiono jednak 6 miesięcy. Prawnicy i organizacje pozarządowe są jednak zgodni, że to krok do przodu w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

08.05.2020

Karty wyborcze za miliony raczej trafią do kosza

Wybory Koronawirus

Miliony pakietów wyborczych wydrukowano "bez żadnego trybu", przygotowując się do wyborów przed uchwaleniem przepisów stanowiących podstawę do takich decyzji. Według ekspertów te karty nie są dokumentami wyborczymi i powinny powstać nowe, których druk zarządzi PKW. Tymczasem rząd obstaje przy swoim, chcąc wykorzystać karty w wyborach.

08.05.2020

Nie ma pewności, czy decyzje przedłużające dotyczą też świadczeń rodzinnych

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Tarcza antykryzysowa nie daje urzędnikom przyznającym świadczenia rodzinne podstawy prawnej, by przedłużać decyzje np. o prawie do zasiłku czy świadczenia pielęgnacyjnego. Mimo, że z mocy prawa wydłużyła ważność orzeczeń o niepełnosprawności, od których zależy prawo do tych świadczeń. Zdaniem ekspertów, to pominięcie ustawodawcy, które wprowadza niepotrzebną niepewność.

08.05.2020

Wybory korespondencyjne odłożone, ale poczta ma dane wyborców

RODO Wybory

Gdy jeszcze nie było przepisów o głosowaniu korespondencyjnym, rząd zdecydował o przekazaniu Poczcie Polskiej danych osobowych milionów wyborców. Teraz wybory korespondencyjne zostały odłożone, ale nie wiadomo, co poczta robi z tymi danymi. Tymczasem RODO wymaga podania tej informacji, a każdemu daje możliwość żądania usunięcia danych, złożenia skargi lub pozwu do sądu.

08.05.2020

Wojna galerii handlowych z najemcami szybko się nie skończy

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Najemcy galerii handlowych dostają faktury na takie kwoty, jakby mogli w czasie epidemii normalnie prowadzić działalność. Gdy odmawiają zapłaty, a wciąż mają zakaz handlu, dostają propozycję umowy o... przechowywanie rzeczy. Przepisy tarczy antykryzysowej zawiodły - także dlatego, że nie sprecyzowały, co jest powierzchnią handlową. Według galerii nie są nią restauracje czy punkty usługowe i żądają od nich opłat. W narastających sporach - pozostaje kodeks cywilny i sądy.

08.05.2020

Rząd ubezpiecza medyków pracujących przy epidemii, a umierają nieubezpieczeni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Ubezpieczeniem na życie w związku z pracą przy epidemii koronawirusa zostali objęci przez rząd tylko pracownicy szpitali jednoimiennych i oddziałów zakaźnych. Tymczasem z powodu COVID-19 umierają na razie tylko medycy z innych szpitali, którzy nie są odpowiednio zabezpieczeni w środki ochrony osobistej. A ich rodziny nie dostaną rekompensat, bo nie były ubezpieczone.

08.05.2020

Sędzia Waldemar Żurek domaga się od SN wyjaśnienia statusu Kamila Zaradkiewicza

Wymiar sprawiedliwości

Krakowski sędzia i były rzecznik KRS złożył w Sądzie Najwyższym wniosek o ustalenie, czy Kamil Zaradkiewicz jest prawidłowo powołanym sędzią. Chce by sprawę rozpatrzyła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, ze względu - jak uzasadnia - na fakt, że Zaradkiewicz pełni teraz czasowo obowiązki I prezesa SN.

07.05.2020

Terminy cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami wymagają doprecyzowania

Samorząd terytorialny Transport

Cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku orzeczenia zakazu w wyroku sądu karnego wymaga doprecyzowania – uważa Związek Powiatów Polskich. Starosta ma zgodnie z kodeksem cofnąć uprawnienia na wskazany w wyroku czas, przy czym sądy określają zwykle na przykład "okres dwóch lat". Tymczasem z rozporządzenia ministra infrastruktury wynika, że musi podać termin rozpoczęcia i zakończenia biegu okresu zakazu kierowania pojazdami.

07.05.2020