Pracujący tuż za granicą przejdą do pracy bez kwarantanny

Administracja publiczna Koronawirus

Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą – pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki. Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

30.04.2020

Burzliwa kariera sędziego Kamila Zaradkiewicza

Prawnicy

Dr hab. Kamil Zaradkiewicz został wyznaczony przez prezydenta na tymczasowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. To zaskoczenie dla środowiska prawniczego, które docenia jego dorobek naukowy, ale źle odbiera podważanie statusu tysięcy sędziów, zawieszenie w czynnościach prezesa Izby Cywilnej, w której sam orzeka, czy wnoszenie o zawieszenie rzecznika dyscyplinarnego SN.

30.04.2020

Jest akt oskarżenia przeciwko b. dyrektorowi SA w Krakowie 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko m.in. byłemu dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzejowi P. Jak poinformował w czwartek wydział prasowy Prokuratury Krajowej, łącznie aktem oskarżenia objęto 46 osób, którym zarzuca się w większości działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

30.04.2020

Szef PKW: Wybory 10 maja pod dużym znakiem zapytania

Wybory

Przeprowadzenie wyborów może nie udać się w pełnym zakresie z uwagi na trudności techniczne i organizacyjne, w obliczu braku przepisów, z uwagi na brak porozumienia wśród sił politycznych, by w szczególnej sytuacji podjąć działania - ocenia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

30.04.2020

Kamil Zaradkiewicz pokieruje tymczasowo Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od 1 maja br. sędzia Izby Cywilnej SN Kamil Zaradkiewicz będzie kierował Sądem Najwyższym, do czasu powołania I Prezesa Sądu Najwyższego. Zaradkiewicz jest sędzią SN od 10 października 2018 roku. Jak zapowiedział Andrzej Duda, jego głównym zadaniem będzie teraz zorganizowanie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, które wybierze kandydatów na I prezesa.

30.04.2020

Tarcza antylichwiarska nie zwalcza epidemii, za to godzi w swobodę umów

Prawo cywilne Rynek i konsument Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Ustawa o działaniach osłonowych w związku z SARS-CoV-2, którą 30 kwietnia br. uchwalił Sejm, zawiera pakiet przepisów antylichwiarskich. Zdaniem prawników są one nadmierną i nieuzasadnioną ingerencją w zasadę swobody umów i prawo własności. Co więcej - znalazły się w ustawie na czas epidemii, ale będą obowiązywać także po kryzysie.

30.04.2020

ePUAP ułatwi komunikację z sądem, ale kancelarie słono zapłacą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Kolejny projekt nowelizacji tarczy antykryzysowej wprowadza możliwość wnoszenia pism do sądów powszechnych za pośrednictwem ePUAP. Rozwiązanie, na które czekają prawnicy, może okazać się jednak dla nich kosztowne. W myśl propozycji za wydruki pism, załączników lub utrwalenie na nośniku danych trzeba będzie zapłacić i to kilkudziesięciokrotnie więcej niż na wolnym rynku.

30.04.2020

Minister: Nie zakazałem obecności ojca przy porodzie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Organizacje kobiece domagają się przywrócenia porodów rodzinnych argumentując, że matki rodzące bez osoby bliskiej są zestresowane i narażone na depresję poporodową. Tymczasem minister zdrowia wskazuje, że nigdy nie zablokował tej możliwości.

30.04.2020

Praca zdalna nie wyklucza wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe

Kadry w oświacie

Dyrektor jednostki systemu oświaty ustala zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych lekcji realizowanych zdalnie, w tym godzin ponadwymiarowych. Nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za zrealizowane w tym okresie godziny ponadwymiarowe ustalone zgodnie z tymi zasadami.

30.04.2020

VAT błędnie wykazanego na paragonie nie trzeba płacić

VAT

Jeśli podatnik błędnie ujmie sprzedaż na kasie fiskalnej, nie ma możliwości skorygowania pomyłki w samym urządzeniu. W sytuacji wystawienia paragonu i naliczenia VAT, mimo że transakcja była zwolniona z VAT, sprzedawca nie ma jednak obowiązku zapłaty podatku. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

30.04.2020

Farmaceuci na skraju wytrzymałości

Samorząd terytorialny Zawody medyczne Farmacja

Aptekarze są na zwolnieniach lub opiekują się dziećmi - w efekcie brakuje już kadry do pracy w aptekach nie tylko w nocy, ale i w dzień. Nieliczne powiaty zawieszają uchwały nakazujące całodobowe dyżury farmaceutów. Ale zdarzają się także doniesienia do prokuratury na zamknięte apteki.

30.04.2020

Samorządy mówią o kryzysie i domagają się zawieszenia „janosikowego”

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Odłożenie płatności tak zwanego „podatku janosikowego” na później, co proponuje samorządom rząd, nie rozwiązuje ich zdaniem problemu. Uważają, że w czasie pandemii i znacznego obciążenia ich budżetów, to państwo powinno wziąć na siebie wyrównanie strat słabszym samorządom. Tym bardziej, że ten podatek jest obliczany na podstawie dochodów sprzed dwóch lat, czyli czasów dobrej koniunktury.

30.04.2020

Prezes sądu przeniesie sędziego, mimo odwołania - MS zmienia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Prezes sądu nawet do roku od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, będzie mógł przenieść sędziego do innego wydziału przed zasięgnięciem opinii kolegium, a odwołanie nie wstrzyma wykonania decyzji - to zmiana proponowana w noweli tarczy antykryzysowej. - To zapewnienie prezesom władzy absolutnej i zielone światło dla czystek kadrowych - oceniają sędziowie.

30.04.2020

Rząd chce rozwiązać problem emerytur czerwcowych, ale tylko w tym roku

Domowe finanse Emerytury i renty Koronawirus

Przy ustalaniu emerytur w czerwcu 2020 r., waloryzacja składek ma być dokonywana w taki sam sposób, jak przy ustalaniu emerytur w maju 2020 r., jeżeli będzie to korzystniejsze dla ubezpieczonego – proponuje rząd. Ta propozycja nie jest rozwiązaniem systemowym, lecz kiełbasą wyborczą - wskazują eksperci. Spowoduje ona nierówność między świadczeniobiorcami.

30.04.2020

Osoby, które przejdą na emeryturę w czerwcu, nie dostaną niższych świadczeń

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które decydują się na przejście na emeryturę w czerwcu, otrzymują niższe świadczenia niż emeryci składający wnioski w innych miesiącach. To problem znany od wielu lat, a wszystko przez zasady waloryzacji. Sejm pracuje nad zmianą niesprawiedliwych przepisów. Problem czerwcowych emerytur nie zostanie jednak rozwiązany na dobre, bo nowelizacja dotyczy tylko zasad waloryzacji osób przechodzących na emeryturę w czerwcu 2020 roku.

30.04.2020

KE rozpoczyna procedurę wobec Polski w związku ustawą o dyscyplinowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska uruchomiła w środę procedurę naruszeniową wobec Polski w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. Zdaniem KE uchwalone w grudniu przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE. Procedura ta może za kilka miesięcy doprowadzić do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE,

29.04.2020

Tarcza Emilewicz - rząd kończy prace nad nowym pakietem antykryzysowym

Prawo pracy Spółki Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

W środę Rada Dialogu Społecznego zaopiniowała projekt kolejnej tarczy antykryzysowej. Są w niej przede wszystkim przepisy o dopłatach do oprocentowania dla firm, wsparcie finansowe dla samorządów, zmiany dla pracodawców i pracowników, bariery przeciwko wrogim przejęciom przedsiębiorstw, a także wakacje kredytowe dla frankowiczów.

29.04.2020

Tarcza Emilewicz to ostatnia czwarta tarcza

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne nad kolejnymi tarczami antykryzysowymi - zapewniła członków Rady Dialogu Społecznego wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodała też, że tuż po majówce ruszy tarcza finansowa realizowana przez Polski Fundusz Rozwoju, którą w już notyfikowała Komisja Europejska.

29.04.2020

RPO chce kontroli działań wojewodów w czasie epidemii

Administracja publiczna Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi, żeby Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy wojewodowie należycie wypełniają obowiązek sporządzania i aktualizacji planów działania na wypadek epidemii. RPO ma informacje, że wojewodowie kierowali do zwalczania epidemii osoby wyłączone z tego obowiązku z mocy prawa

29.04.2020

Okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostanie wydłużony do 24 maja

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd zamierza wydłużyć do 24 maja okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowało właśnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

29.04.2020