Wskazało, że Europejska Agencja Leków (EMA), rozwiała wątpliwości, które mogły pojawiać się na skutek niektórych doniesień medialnych. - EMA podkreśliła, że preparat ten nie jest związany ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które go otrzymały – napisało CIR w wydanym w sobotę oświadczeniu. Zwróciło uwagę, że "Europejska Agencja Leków to najważniejsza instytucja Unii Europejskiej zajmująca się produktami medycznymi i leczniczymi". 

Czytaj: Europejska Agencja Leków: AstraZeneca jest bezpieczna. Kolejne kraje wznawiają szczepienia>>

Nie stwierdzono problemu z jakością

W komunikacie zwrócono uwagę, że EMA "nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki”, zapowiedziała zarazem, że będzie nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem. - Co kluczowe, do tej pory spośród podanych ponad 4,7 mln dawek szczepionki w Polsce, odsetek NOP-ów wynosi zaledwie 0,1 i w zdecydowanej większości są to odczyny typowe po podaniu jakiekolwiek innej szczepionki: ból ramienia, podwyższona temperatura, świąd, itd. – podkreśliło CIR.

Zwróciło uwagę, że po oświadczenie EMA część krajów, które zawiesiły szczepienia tym preparatem, cofnęła tę decyzję; są wśród nich Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia, Łotwa, Irlandia i Cypr.

- Równocześnie przypominamy, że w dniach 18-20 marca trwają zapisy na szczepienia seniorów w wieku 67 i 68 lat. W poniedziałek 22 marca rozpoczną się zapisy dla osób w wieku 66 i 65 lat, a w czwartek 25 marca wznowione będą zapisy dla seniorów powyżej 70 lat. Zachęcamy do rejestracji i zaszczepienia się, tak jak zrobiły to już trzy miliony Polaków, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki. Łącznie w Polsce podano już ponad 4,7 mln dawek – podsumowało CIR.

 

Rząd zachęca, by na szczepienia zapisywać się zdalnie - telefonicznie lub przez internet. Można to zrobić przez infolinię 989 – do zapisu jest potrzebny numer PESEL. Można także podać numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji pacjent może wybrać dogodny termin i miejsce szczepienia. Osoby, które podadzą numer telefonu, po umówieniu otrzymają otrzymasz SMS z potwierdzeniem.

Rejestracja jest dostępna także przez stronę pacjent.gov.pl. System proponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu rejestrującej się osoby. Można też wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Po dokonaniu rezerwacji otrzymuje się powiadomienie SMS.