Na odwieszenie stosowania tego preparatu zdecydowały się już m.in. Francja, Niemcy i Włochy, które w piątek wznowiły szczepienia AstraZeneką. Tego dnia preparat ponownie podaje także Portugalia.

Podobną decyzję ogłosiła Hiszpania, ale tam szczepionka AstraZeneca wejdzie z powrotem do użytku dopiero w środę. W przyszłym tygodniu szczepienia tym preparatem ma wznowić także Holandia, która początkowo ogłaszała, że nie będzie szczepić AstraZeneką do 29 marca.

Wznowienie w piątek szczepień AstraZeneką zapowiedziały również Litwa i Łotwa, a także Cypr i Bułgaria.

W Polsce szczepienia AstraZeneką nie były wstrzymywane, jednak po doniesieniach o możliwych zakrzepach część osób zapisanych na szczepienie rezygnowało z niego.

Decyzji o przywróceniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca na razie nie podejmą władze zdrowotne Szwecji, Norwegii oraz Danii. - Potrzebujemy kilku dni, aby przeanalizować opinię EMA i zdecydować, czy kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneca - powiedział dyrektor szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

Podobną opinię wyraziła szefowa norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg. Dopiero w przyszłym tygodniu do opinii EMA w sprawie AstraZeneki może ustosunkować się Dania.

W piątek decyzję w sprawie szczepionki mają podjąć władze zdrowotne Irlandii.

O swoich planach w sprawie szczepionki AstraZeneca nie poinformowały jeszcze rządy Austrii, Islandii, Rumunii, Estonii, Słowenii i Luksemburga, które zawiesiły jej stosowanie, a także Indonezji i Tajlandii, które 15 marca odłożyły rozpoczęcie szczepień tym preparatem.

 

AM/PAP