PPK: Po dużych przedsiębiorstwach przyszedł czas na średnie

Emerytury i renty Prawo pracy HR Małe i średnie firmy Finanse Compliance PPK

Od 1 stycznia 2020 r. firmy zatrudniające co najmniej 50 osób będą musiały zacząć stosować ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Zdaniem ekspertów, to ostatni moment na opracowanie procedur, które określą funkcjonowanie PPK w organizacjach. A to nie wszystkie nowe zadania i obowiązki pracodawców.

27.12.2019

Szpital jak pułapka, czyli co ma zrobić lekarz, gdy nie ma zmiennika

Zawody medyczne

Do sytuacji, że lekarz dyżurujący w szpitalu nie ma następnego dnia zmiennika może dochodzić coraz częściej - wskazują eksperci. Problem w tym, że nie może on zostawić pacjentów bez opieki, bo grozi mu odpowiedzialność karna i cywilna, ale z drugiej strony - obowiązuje go kodeks pracy i ma prawo do odpoczynku. 

27.12.2019

Na wszelki wypadek firmy wolą raportować wszystko

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Obowiązek raportowania schematów podatkowych funkcjonuje już niemal rok. Przepisy w tym zakresie są jednak na tyle zagmatwane, że firmy – obawiając się grożących kar – dmuchają na zimne i na wszelki wypadek raportują wszystko. Jako schematy zgłoszono już ponad 5 tys. rozwiązań, jednak fiskus przyjął ok. 700. Duża część zgłoszeń nie była wcale potrzebna.

27.12.2019

Sędzia Juszczyszyn 30 grudnia wróci do pracy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszony przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Paweł Juszczyszyn zapowiedział, że po 29 grudnia wraca do pracy. Podkreślił jednak, że nie ma to związku z wydanym 23 grudnia orzeczeniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ponieważ on nie uznaje tego organu za sąd.

25.12.2019

Sędzia Piebiak na urlopie dla ratowania zdrowia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Były wiceminister sprawiedliwości sędzia Łukasz Piebiak do 6 czerwca przyszłego roku będzie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Urlopu takiego udzielił mu minister sprawiedliwości, ale nie wiadomo, z jakich chorób będzie się leczył były wiceminister. Piebiak odszedł ze stanowiska w resorcie po ujawnieniu afery hejterskiej wobec sędziów, w której organizacji miał uczestniczyć.

24.12.2019

MF nie zdążyło z wdrożeniem styczniowych zmian w VAT

VAT Podatki międzynarodowe

Już 1 stycznia 2020 roku miały wejść w życie nowe zasady rozliczania handlu transgranicznego, stosowania zerowej stawki VAT i dokumentowania dostaw. Wynikają one z przepisów unijnych. Resort finansów przyznał w poniedziałek, że trwają intensywne prace legislacyjne dotyczące implementacji tej dyrektywy, które jednak nie zostaną zakończone w terminie.

24.12.2019

RPO pyta, jak państwo zamierza zatrzymać epidemię odry

Opieka zdrowotna

Na odrę choruje już dziesięć razy więcej osób niż przed rokiem. Od początku 2019 r. zgłoszono 1368 przypadków odry, w tym samym czasie rok temu – 126 zachorowań - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem śmierć z powodu odry jest już tylko kwestią czasu i w związku z tym pyta, jak władze państwowe zamierzają egzekwować przepisy o obowiązku szczepień.

24.12.2019

Stypendia dla studentów za wybitne osiągnięcia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Prawie 500 osób otrzyma wyróżnienia finansowe za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Kandydatury trafiło ponad 1100 kandydatur studentów z całej Polski, które ocenił zespół ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki. Wyróżnieni studenci otrzymają po 17 tysięcy złotych.

24.12.2019

Po zmianach na liście czasopism, prawnicy z większą szansą na punktowany artykuł

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

Resort nauki poszerzył listę punktowanych czasopism, po zmianach znalazło się na niej więcej polskojęzycznych czasopism prawniczych. W tym periodyki dotyczące samorządu terytorialnego, których zabrakło w poprzedniej wersji listy. To pozytywna zmiana, która pomoże - zwłaszcza młodym naukowcom - w poszerzeniu dorobku.

24.12.2019

W SN coraz więcej skarg nadzwyczajnych - tylko 9 rozpoznano

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W kwietniu minie drugi rok obowiązywania przepisów o skardze nadzwyczajnej i coraz więcej wpływa ich do Sądu Najwyższego. Jak dotąd wniesionych zostało 79 skarg, głównie przez Prokuratora Generalnego. Największym problemem są braki formalne - ponad połowa, właśnie z tego powodu zwrócona została do uzupełniania - ustaliło Prawo.pl.

24.12.2019

Szpitale nie dają rady z leczeniem seniorów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wokół szpitali powiatowych wyrastają jak grzyby po deszczu domy spokojnej starości. Problem w tym, że placówki medyczne nie nadążają z przyjmowaniem i leczeniem pensjonariuszy z tych ośrodków. Do tego dochodzi jeszcze coraz powszechniejsze ostatnio zjawisko, czyli starsi ludzie przywożeni na oddziały przez rodziny... na święta.

24.12.2019

Przed świętami pracownicy tymczasowi poszukiwani - Mikołaje, elfy i śnieżynki

Prawo pracy BHP

Mikołaje, elfy i śnieżynki to w okresie przedświątecznym najbardziej poszukiwani pracownicy. Zainteresowani mogą nieźle zarobić, ale ich pracodawcy mają obowiązki. W dobrze pojętym ich interesie jest przeszkolenie takich pracowników i zrobienie im badań lekarskich typowo dopuszczających do pracy.

24.12.2019

Zwierzęta odzyskują głos, gorzej z ochroną ich praw

Prawo karne Prawnicy

Za znęcanie się nad zwierzętami sądy coraz śmielej orzekają karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Konieczne są jednak zmiany w prawie, a to niełatwe, bo w grę wchodzą tu lobbyści i interesy polityczne decydentów. Dziury w przepisach często zastępuje presja społeczna - dzięki niej np. sieci handlowe wycofują się ze sprzedaży żywych ryb.

24.12.2019

SN: Niekonstytucyjne poprawki w ustawie o dyscyplinarkach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Część poprawek wprowadzonych do uchwalonej w ostatni piątek nowelizacji ustaw sądowych należy uznać za niekonstytucyjne i naruszające zasady legislacji - stwierdza Sąd Najwyższy w opublikowanej w poniedziałek opinii. Jednym z takich elementów jest m.in. preambuła do tej noweli.

23.12.2019

Prezes UOKiK podał się do dymisji

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał złożył na ręce premiera Mateusza Morawieckiego dymisję - poinformował w poniedziałek UOKiK. Dymisja została przyjęta. Złożenie dymisji przez Marka Niechciała ma związek z powołaniem go na członka zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

23.12.2019

SN: Wybory parlamentarne są ważne

Wybory

Wybory do Sejmu i Senatu z 13 października 2019 roku są ważne - uznała w poniedziałek w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. A prezes Izby Joanna Lemańska podziękowała m.in. wszystkim sędziom PKW i uczestnikom procesu wyborczego za zaangażowanie w sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów.

23.12.2019

Izba Dyscyplinarna SN: Nie trzeba zawieszać sędziego Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę o uchyleniu zarządzenia prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego o przerwie w wykonywaniu czynności służbowych przez sędziego Pawła Juszczyszyna. Zdaniem większości składu orzekającego "nie wskazuje na to ocena szkodliwości jego zachowania w odniesieniu do dobra służby sędziowskiej".

23.12.2019

MSWiA: Rosną opłaty za śmieci, RIO powinny sprawdzić uchwały gmin

Samorząd terytorialny Środowisko

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych o kontrolę uchwał śmieciowych. Powodem jest znaczny wzrost cen odbioru odpadów komunalnych. Zdaniem resortu uchwały gmin budzą wątpliwości.

23.12.2019