- Statystyki pokazują, że problem pojawia się w niewielkiej liczbie placówek. Od 18 stycznia br. ponad 90 proc. szkół w całym kraju (od 99 do około 95 proc. z nich) pracowała w trybie stacjonarnym, z uwzględnieniem zasad reżimu sanitarnego - powiedział w rozmowie z portalem Onet.pl Przemysław Czarnek.

 

Czarnek: Przygotowujemy programy wsparcia uczniów w powrocie do szkół z nauki zdalnej>>

 

Konieczne ograniczenie przemieszczaniaZamknięcie szkół było konieczne, by ograniczyć przemieszczanie się nie tylko dzieci, ale innych osób i w ten sposób wyhamować zakażenia. Tłumaczył, że wszyscy "zdają sobie sprawę z tego, że dzieci, zwłaszcza z klas I-III, muszą chodzić do szkoły".

- Przecież nauka zdalna jest najmniej efektywna w najmłodszych rocznikach. Z drugiej strony wszyscy wiemy, że ta trzecia fala, wywołana głównie wariantem brytyjskim, wyrządza ogromne straty i trzeba było podjąć stanowcze kroki - zaznaczył.

 

 

 

Na pytanie dlaczego w takim razie zamykać szkoły odpowiedział, że chodzi "o kwestię przemieszczania się i zwiększonych relacji między ludźmi".

- Ponad 1,2 mln dzieci wraz z opiekunami to kilka milionów osób w ruchu każdego dnia. Trzeba ten ruch powstrzymać na te trzy tygodnie, bo szpitale przestają być wydolne. Po co zamyka się baseny, muzea czy siłownie? Tam też nie odkryto szczególnych ognisk koronawirusa, ale chodzi o to, żeby ograniczyć mobilność i kontakty ludzi. Trzeba to zablokować na kilka tygodni, by zwalczyć trzecią falę i dać szansę powrotu do nauki stacjonarnej może nawet na dużo większą skalę. Pod tym względem sytuacja jest analogiczna do grudniowej - podkreślił.

 

Szkoły zdalnie do 11 kwietnia

Zgodnie z rozporządzeniem od 22 marca do 11 kwietnia zawieszone zostaje w całym kraju prowadzenie zajęć stacjonarnych w szkołach dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Do tej pory większość najmłodszych uczniów uczyła się stacjonarnie - wyjątkiem było województwo warmińsko-mazurskie, gdzie najmłodsi uczniowie wrócili do pracy zdalnej już 1 marca.

 

 

 

Do 11 kwietnia wydłużono też zdalną naukę dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych uregulowane zostało w opublikowanym w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z 8 marca 2021r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.