Konkurs na "Kobietę Adwokatury" na finiszu

Prawnicy

Jeszcze przez tydzień można zgłaszać kandydatki do nagrody "Kobieta Adwokatury". Przeznaczona jest ona dla adwokatek, które w ubiegłym roku wykazały się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową.

10.02.2019

UE: Jest zgoda państw na reformę prawa autorskiego, mimo sprzeciwu Polski

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedstawiciele państw członkowskich UE porozumieli się w piątek wieczorem w sprawie kontrowersyjnych zmian w prawie autorskim. Oznacza to, że prezydencja rumuńska otrzymała mandat do negocjacji w tej sprawie z Parlamentem Europejskim. Porozumienia nie poparło kilka państw, w tym Polska.

09.02.2019

MRPiPS podpowiada, jak reagować na nieprawidłowości w DPS

Pomoc społeczna

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował specjalny poradnik, jak reagować w przypadku podejrzenia, że personel w placówce całodobowej opieki nie sprawuje należytej opieki nad podopiecznymi. Placówki, w których przebywają osoby starsze powinny być częściej kontrolowane przed wojewodę

09.02.2019

Szklany sufit wciąż ogranicza kobiety w adwokaturze

Prawnicy HR

Problemy zawodowe adwokatek odzwierciedlają to co się dzieje na rynku pracy w Polsce. Kobiet w adwokaturze jest już ponad połowa, nadal jednak z reguły zarabiają mniej niż ich koledzy, mają też mniejsze szanse na zdobycie wyższej pozycji w kancelarii

09.02.2019

Przysięga Hipokratesa do zmiany, by lekarz pamiętał, że ma odpoczywać

Prawo pracy Zawody medyczne

Środowisko lekarskie zastanawia się nad zmianą treści przysięgi Hipokratesa. W nowym brzmieniu miałaby ona zobligować medyków do dbania nie tylko o zdrowie pacjentów, ale i ich własne. Dbałość o własne zdrowie i dobre samopoczucie mają zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie.

09.02.2019

Tylko 14 dni na zwrot odpraw przez sędziów SN i NSA

Prawnicy

Jeśli sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy powrócili ze stanu spoczynku po uchwaleniu ustawy nie zwrócą w terminie 14 dni pobranych odpraw, zapłacą ustawowe odsetki - zakłada rozporządzenie ministra sprawiedliwości.

08.02.2019

Kontrolerzy UE zakończyli audyt polskich zakładów mięsnych

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

W ciągu 10 dni powstanie raport unijnych inspektorów, którzy w piątek zakończyli audyt nadzoru weterynaryjnego w Polsce. Był on przeprowadzany w ubojni, skupie zwierząt oraz zakładzie przetwórczym. Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk powiedział, że do tego czasu nie będą udzielane żadne informacje na temat wyników kontroli.

08.02.2019

Minister podpisała rozporządzenie o minimalnych stawkach dla nauczycieli

Kadry w oświacie

Minister edukacji narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, w wyniku czego płace zasadnicze nauczycieli wzrastają z mocą wsteczną od 1 stycznia 2019 r., zależnie od stopnia awansu zawodowego, od 121 do 166 zł brutto.

08.02.2019

Po tragedii w escape roomie rząd proponuje zmiany w prawie

BHP Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Po tragicznym wypadku w Koszalinie, w okresie od 5 stycznia do 7 lutego straż pożarna skontrolowała 520 escape roomów, w których stwierdzono prawie 2 tys. uchybień dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wydano 102 decyzje o zakazie eksploatacji lokali.

08.02.2019

Rafalska: Przyglądamy się węgierskiej polityce rodzinnej

Prawo rodzinne Prawo pracy

Analizujemy pewne rozwiązania, które wprowadzono na Węgrzech jak np. pomysł „babcinych urlopów”, ale nie pracujemy jeszcze nad żadną ustawą – powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

08.02.2019

MF: VAT 8 proc. - woda nie zdrożeje

VAT

Woda dostarczana m.in. wodociągami będzie nadal objęta 8-procentowym VAT. Potwierdził to w piątek Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. I zapowiedział, że projekt załącznika do ustawy o VAT zostanie zmieniony.

08.02.2019

Coraz większe uprawnienia fizjoterapeutów

Zawody medyczne

Lekarz nie musi na skierowaniu wskazywać zabiegów jakie winny być zrealizowane w ramach terapii, bo fizjoterapeuta zyskał prawo do samodzielnego planowania terapii w oparciu o diagnozę lekarską i badanie fizjoterapeutyczne. Teraz pojawił się projekt, który umożliwi fizjoterapeutom wpisywanie praktyki zawodowej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

08.02.2019

Nowe przepisy mają zachęcać do współpracy z fiskusem

Ordynacja

Niedawno opublikowany projekt nowej ordynacji podatkowej podejmuje próbę implementacji kilku nowych instytucji proceduralnego prawa podatkowego. Wśród nich projekt wprowadza program współdziałania z dużymi podatnikami, który na arenie międzynarodowej jest powszechnie znany jako co-operative compliance.

08.02.2019

Karę za obrazę sądu wymierzy inny sąd?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po głośnym wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zakwestionował karę dla Adama Słomki za obrazę sądu, rzecznik praw obywatelskich postuluje zmianę prawa, by w takiej sytuacji orzekał inny sąd.

08.02.2019

Coraz więcej nieobsadzonych stanowisk sędziowskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na koniec 2018 roku nieobsadzonych było 745 etatów sędziowskich w sądach powszechnych. Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że liczba nieobsadzonych etatów w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła, bo na koniec 2016 roku było to 558 etatów, a na koniec 2017 roku 479.

08.02.2019

Nowe przepisy mają zachęcać do własnej produkcji energii

Środowisko Domowe finanse

Jeszcze w lutym ministerstwo przedsiębiorczości i technologii ma przedstawić projekt ustawy, która stworzy nowe ramy prawne do produkcji energii na swój użytek i sprzedaży jej nadwyżek. Mechanizm ma być powiązany z produktami bankowymi na finansowanie instalacji, spłacanymi z przychodów ze sprzedaży energii.

08.02.2019

Regiony przełamane politycznie na pół

Samorząd terytorialny

Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej jest stowarzyszeniem, które zrzesza wszystkie polskie regiony i powinien mówić ich głosem. Jak to robić, jeśli w połowie województw rządzi Prawo i Sprawiedliwość, a w drugiej połowie Koalicja Obywatelska. Czy to wróży rozpad stowarzyszenia?

08.02.2019

Dozór elektroniczny nadal nie służy ofiarom przestępstw

Wymiar sprawiedliwości

Minęło ponad pół roku od zmian w przepisach, dzięki którym System Dozoru Elektronicznego miał być skuteczniej wykorzystywany do ochrony ofiar przestępstw. Mimo, że w tej chwili nie ma lepszego rozwiązania, korzysta z niego zaledwie siedem osób.

08.02.2019

Po zwolnienie najczęściej do lekarza w poniedziałek

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W poniedziałki do ZUS trafia nawet ok. 180 tys. zwolnień lekarskich, znacznie więcej niż w inne dni. Rekordowo dużo zaświadczeń wystawiono 17 grudnia ubiegłego roku, 21 stycznia oraz 28 stycznia. Najczęściej Polacy biorą zwolnienia na 4-5 dni – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

08.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski