Będą zmiany w sprawie Gostynina? W MS zespół roboczy

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ewentualnymi zmianami zasad umieszczania osób w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Powołano specjalny zespół roboczy, który analizuje m.in. rozwiązania dotyczące tymczasowego izolowania w placówce, jeszcze przed prawomocnym decyzją.

21.02.2020

Umowa o zarządzanie PPK bez przetargu, bo ma być umową o pracę

Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy PPK

Jednostki sektora finansów publicznych jako podmioty zatrudniające nie muszą wybierać instytucji finansowej, która będzie prowadziła PPK w imieniu i na rzecz zatrudnionych, w trybie procedury prawa zamówień publicznych. Ustawodawca przewidział dla nich zwolnienie, ale nie określił precyzyjnie procedury, w której to ma się odbyć.

21.02.2020

Medycyna rodzinna ratunkiem dla szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powiatowe placówki medyczne przejmują przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej bo one czasem jako jedyne przynoszą im zysk, podczas gdy ich własne oddziały generują długi. Poza tym, z gmin odchodzą lekarze pierwszego kontaktu i powiaty są zmuszone prowadzić za nich przychodnie.

21.02.2020

MS: Śledztwo w sprawie napaści na sędzię pod specjalnym nadzorem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił swemu zastępcy Krzysztofowi Sierakowi objęcie nadzorem postępowania przygotowawczego w sprawie napaści na sędzię w Rybniku. Prokuratura zapowiada żądanie najsurowszych konsekwencji wobec sprawcy. Chce też jego aresztowania.

20.02.2020

Wody Polskie nałożyły na MPWiK 10,5 mln zł opłaty za nielegalny zrzut ścieków

Samorząd terytorialny Środowisko

MPWiK ma zapłacić ponad 10,5 mln złotych opłaty podwyższonej, którą Wody Polskie nałożyły na nie za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii układu przesyłowego oczyszczalni „Czajka”. Koszty ma ponieść MPWiK, bez możliwości przerzucenia ich na mieszkańców - podkreślają Wody Polskie.

20.02.2020

Polacy powoli zaczynają opóźniać moment przejścia na emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

W 2017 roku aż 88,3 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego. Z tej możliwości skorzystało 91,1 proc. uprawnionych mężczyzn i 87 proc. kobiet. W 2018 r. już jedynie 57 proc., w tym 63,8 proc. mężczyzn i 53,5 proc. kobiet. Według ZUS, obniżenie wieku emerytalnego miało wpływ na decyzje emerytalne Polaków, choć nie tak istotny.

20.02.2020

Bez uchylenia immunitetu postępowanie wobec prezesa NIK jest bezprawne

Administracja publiczna

Czynności składające się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli wymagają uzyskania zgody Sejmu. Taka procedura jest skomplikowana, ale niezbędna, a jej niedochowanie to przekroczenie uprawnień służb. Co ważne, immunitet odnosi się do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej bez określania, czy chodzi o przeszukanie osoby czy miejsca.

20.02.2020

KRRiT: Film "demaskujący" organizacje LGBT zgodny z misją telewizji publicznej

Prawo karne

Dokument "Inwazja” jest ważnym głosem w toczącej się od wielu miesięcy debacie publicznej na temat roli, planów i metod działania środowisk LGBT - tłumaczyła TVP. W ten sposób odpowiadała na wystąpienie RPO, który kwestionował treści przedstawione w dokumencie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podzieliła argumenty nadawcy.

20.02.2020

UE: Pakiet mobilności zaakceptowany przez większość państw

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne

Objęcie delegowaniem kierowców w transporcie międzynarodowym oraz obowiązkowe, okresowe powroty ciężarówek, które operują poza granicami kraju, w którym mieści się siedziba firmy, do tego kraju - to najważniejsze elementy w zaakceptowanych w czwartek przez państwa członkowskie Unii Europejskiej przepisach dotyczących przewoźników drogowych, czyli tzw. pakietu mobilności.

20.02.2020

RPO chce wyjaśnień dotyczących dress codu rzeszowskiego liceum

Zarządzanie oświatą

Uczennice muszą nosić biustonosze, a uczniowie tylko klasyczne, długie spodnie. Osoby z długimi włosami powinny je związywać i spinać - takie regulacje wprowadzić chciała dyrekcja rzeszowskiego liceum. Wzbudziło to falę sprzeciwów. Sprawą zainteresował się rzecznik praw obywatelskich.

20.02.2020

Prosta spółka akcyjna rok później - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych, które mają wprowadzić nowy typ spółki, wejdą w życie od 1 marca 2021 roku, a nie od początku przyszłego miesiąca, jak przewidywała uchwalona w czerwcu 2019 r. nowelizacja. Przesunięcie daty znalazło się w podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

Ustawa okołobudżetowa podpisana

Finanse publiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej. Przewiduje ona m.in. podwyżki i nagrody dla nauczycieli, finansowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, leków dla seniorów i wydatków na obronę narodową.

20.02.2020

Baptyści odpowiadają RPO - całkowity zakaz karcenia dzieci to błąd

Wymiar sprawiedliwości

Jako wspólnota chrześcijańska stanowczo potępiamy wszelkie przejawy znęcania się nad dziećmi i wyrządzania im jakiejkolwiek krzywdy, ale całkowity zakaz stosowania karcenia cielesnego uważamy za błąd - podkreśla w swoim stanowisku Rada Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP, odnosząc się do książki "Pasterz serca dziecka", w której znalazły się porady jak rozmawiać z dzieckiem, by "wiedziało, za co dostaje lanie”.

20.02.2020

Ustawa podpisana - specjalne sądy zajmą się sporami o własność intelektualną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

W ramach sądownictwa powszechnego powstaną odrębne jednostki organizacyjne, które mają się zajmować sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz powiązanych z nimi spraw dotyczących nieuczciwej konkurencji. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

ZUS wyśle dwie decyzje w jednej kopercie

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu dodatkowego świadczenia rocznego, popularnie zwanego „trzynastką” emeryci i renciści otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.

20.02.2020

Pączek w biurze może być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Wydatki o charakterze reprezentacyjnym nie mogą być kosztem uzyskania przychodów. Odliczać można jednak wydatki pracownicze. Zaliczyć można do nich m.in. zakupy różnego rodzaju przekąsek i ciastek do biura dla pracowników. Tym samym firmowe pączki mogą być kosztem podatkowym pracodawcy.

20.02.2020

Coraz więcej firm jest zainteresowanych outsourcingiem BHP

Prawo pracy BHP Finanse

Liczba firm korzystających w Polsce z outsourcingu BHP podwaja się z roku na rok. Przedsiębiorcy dostrzegają kluczowe zalety tego rozwiązania: oszczędność, optymalizację zarządzania sprzętem oraz bezpieczeństwo prawne. Tymczasem dostawcy usług wprowadzają nowości.

20.02.2020

Wojewódka: To już trzecia nowelizacja ustawy o PPK w ciągu niespełna 1,5 roku

Prawo pracy Finanse PPK

Najnowsza nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, która ma zacząć obowiązywać 1 czerwca 2020 roku, trafiła do Senatu. Już teraz warto się z nią zapoznać, bo będzie dotyczyć tysięcy podmiotów zatrudniających i setek tysięcy, a w niedługim czasie - już milionów osób zatrudnionych oraz uczestników PPK – pisze dr Marcin Wojewódka.

20.02.2020