W Siłach Zbrojnych RP wypłaciliśmy już zwroty zaliczek na podatek dochodowy, które zostały pobrane nadmiernie w styczniu - poinformował w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. To kolejny resort, który informuje o wyrównaniach mających naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Podobną informację w poniedziałek podał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

- Wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, którzy w styczniu otrzymali niższe uposażenia niż powinni, otrzymali już odpowiednie wyrównania. To realizacja mojej zapowiedzi sprzed tygodnia - napisał na Twitterze Kamiński.

Zarzycki: MF próbuje ratować Polski Ład, ale rozporządzenie niezgodne z prawem>>
Czytaj w LEX: Kompetencja Ministra Obrony Narodowej do delegowania sędziego sądu wojskowego do innego sądu >

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.  Na początku stycznia media informowały o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.(ms/pap)

Czytaj w LEX: Zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń w pytaniach i odpowiedziach >