O odejściu z Rady Medycznej przy premierze 13 z 17 jej członków poinformowało w piątek. - W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19 - napisali w oświadczeniu przesłanym mediom.

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium, m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Rząd nie słuchał ekspertów

Jak poinformowali rezygnujący członkowie Rady, głównym ich zarzutem jest to, że pomimo wielu jednoznacznych wytycznych przekazywanych przez Radę premierowi i ministrowi zdrowia, np. że należy m.in. wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla części grup zawodowych czy określone obostrzenia, nie było to uwzględnianie w działaniach rządu.

Więcej: Dymisje w Radzie Medycznej na znak protestu>>

Minister chwali i dziękuje

- Nie pozwólmy sobie przysłonić obrazka współpracy tym, co działo się w ostatnich kilku dniach, bo bilans funkcjonowania Rady Medycznej jest bardzo pozytywny – ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że w ramach rady dyskutowano między innymi o projektowanych obostrzeniach, Narodowym Programie Szczepień i o kwestiach związanych z funkcjonowaniem szpitali covidowych.

Mówiąc o nowej formule doradztwa z zakresie zwalczania pandemii minister Niedzielski poinformował, że w tym nowym zespole, który ma go wspierać będzie wielu byłych członków Rady Medycznej przy premierze, ponieważ są konsultantami krajowymi lub wojewódzkimi w swoich dziedzinach medycyny.

A zapowiadając powołanie przy premierze nowej rady do spraw walki z koronawirusem, w szerszej formule powiedział, że w jej gronie, oprócz lekarzy, znajdą się m.in. ekonomiści i socjolodzy. - Zmiana będzie polegała przede wszystkim na poszerzeniu formuły, czyli szerszego spektrum ekspertów, którzy będą pomagali i doradzali panu premierowi, jak projektować już nie tylko walkę z pandemią, ale mamy nadzieję, że także proces wychodzenia z pandemii za kilka miesięcy – mówił Niedzielski.