W aplikacją e-Paragony można: zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji), dokumentować swoje wydatki, przeglądać statystyki i uzupełniać informację o gwarancjach. W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

 

Sprawdzanie paragonów i zgłaszanie nieprawidłowości

W aplikacji będzie także sprawdzić paragony z kodem QR, wystawione przez kasy wirtualne. Możliwa będzie też weryfikacja, czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną zarejestrowaną w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

Aplikacja może służyć dodatkowo do zgłaszania nieprawidłowości dotyczących wydatków lub paragonów. Do wyboru będzie siedem rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy.

 

Korzystanie z aplikacji

MF podkreśla, że aplikacja pozwala zapisać szczegóły wydatków, takie jak m.in. data, kwota, kategoria. Kluczowym elementem każdego wydatku jest paragon z danymi sprzedawcy. Możliwe jest również dodanie zdjęcia. Aby sprawdzić paragon, trzeba wybrać w głównym oknie aplikacji menu „Moje wydatki”, kliknąć w wybraną pozycję z listy i przejść do szczegółów paragonu.

Można także pogrupować wydatki według paragonów, do których zostały przypisane. Dzięki temu uzyska się zestawienie wszystkich paragonów i wydatków z nimi związanych.

Zobacz również: Ruszył Krajowy System e-Faktur, wątpliwości pozostały >>

Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które ustawia się podczas aktywacji. Można też skorzystać z ustawień biometrycznych. Resort zapewnia, że aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o twojej aktywności.

Aby pobrać aplikację na telefon: