Śmieciówki wrócą do szkół

Kadry w oświacie

Część nauczycieli znów będzie pracować na "umowach śmieciowych". Umożliwi to poprawka wprowadzona w Karcie Nauczyciela podczas prac nad reformą szkolnictwa zawodowego. Obecnie nad ustawą pracują senatorowie, a Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada, że jeżeli przepis znajdzie się w ostatecznej wersji ustawy, zaskarży go do Trybunału Konstytucyjnego.

16.11.2018

Senatorowie zajmą się kontrowersyjną ustawą o KNF

Finanse

Senat będzie pracował nad przepisami pozwalającymi na uproszczone przejmowanie osłabionych banków. Członkowie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych nie poparli wniosku senatora Kazimierza Kleiny o zdjęcie z porządku obrad kontrowersyjnej ustawy o nadzorze finansowym.

16.11.2018

Urzędnicy nie chcą pracować przy obsłudze funduszy unijnych

HR

Bardzo duże wymagania stawiane pracownikom i relatywnie niskie zarobki sprawiają, że wysoko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy rezygnują z pracy przy wdrażaniu funduszy unijnych. – Tymczasem od tych osób zależy, jak dobrze wykorzystamy środki unijne – mówi Małgorzata Lelińska, zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

16.11.2018

Emerytury dla matek nie wejdą 1 stycznia 2019 roku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Minister Rafalska poinformowała w piątek, że ustawa o tzw. matczynych emeryturach nie wejdzie w życie od stycznia 2019 roku. Realnym terminem wydaje się 1 marca.

16.11.2018

MF zapowiada likwidację w 2019 r. niektórych deklaracji VAT 

VAT Prawo gospodarcze

W połowie przyszłego roku planowana jest likwidacja niektórych deklaracji VAT – poinformowali w czwartek przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Od września 2019 r. ma też ruszyć usługa umożliwiająca uzyskanie kompleksowych danych o czynnych podatnikach VAT.

16.11.2018

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny chce zbierać dowody bez ograniczeń

Wymiar sprawiedliwości

Przesłuchiwanie sędziów w charakterze świadków w postępowaniu wyjaśniającym jest zgodne z obowiązującymi przepisami - obstaje przy swoim stanowisku sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. Dodaje, że w przeciwnym razie godziłby w ich kluczowe interesy. Nie widzi też nic niewłaściwego w sprawdzaniu ich orzecznictwa, bo jak mówi gromadzenie materiału dowodowego nie może być limitowane.

16.11.2018

Z powiatów znikają szpitale

Finansowanie zdrowia

Niewydolne finansowo lecznice powiatowe zamykają się i trudno im będzie wejść ponownie do sieci. Dla samorządów korzystniej jest prowadzić przychodnie niż utrzymywać drogie oddziały z łóżkami, chociaż politycznie to delikatna sprawa. Natomiast eksperci i minister zdrowia uważają, że nie każdy powiat musi mieć własny szpital.

16.11.2018

Wschodzące gwiazdy świata prawniczego nagrodzone

Prawnicy

Adwokat Michał Zacharski został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2018". Na podium znaleźli się także radca prawny dr Izabela Nowacka i Tomasz Krzyżewski, dyrektor ds. prawnych Coca-Cola HBC Polska sp. z o.o. Laureatami konkursu jest dziesięcioro młodych prawników. Dodatkowo Kapituła przyznała pięć nagród specjalnych.

15.11.2018

16 listopada koniec kadencji samorządu 2014-2018

Samorząd terytorialny

16 listopada kończy się kadencja rad gmin, powiatów, sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz starostów i marszałków. Przypominamy, co się zmieni w kolejnej kadencji.

15.11.2018

Brexit coraz bliżej, emocji i niepewności coraz więcej

Prawo gospodarcze

25 listopada odbędzie się szczyt 27 państw członkowskich w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To efekt osiągniętego w środę wieczorem kompromisu. Brytyjski rząd zaakceptował warunki umowy brexitu.

15.11.2018

Likwidacja regulaminów oceniania na razie w sferze obietnic

Kadry w oświacie

Minister edukacji zapowiedziała likwidację szkolnych regulaminów oceniania, na razie jednak Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu nie zarekomendowała obiecanej przez MEN poprawki do Karty Nauczyciela. Miała zostać wprowadzona przy okazji prac nad reformą szkolnictwa zawodowego.

15.11.2018

Dwa kodeksy dla ochrony zdrowia już w UODO

RODO

Dwa kodeksy branżowe dotyczące ochrony danych osobowych dla ochrony zdrowia zostały już złożone do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Oba doprecyzowują prawa i obowiązki lecznic w różnych obszarach wynikające z RODO.

15.11.2018

Zadanie dla działów HR: Zwiększenie różnorodności

HR

Na rynku pracy mamy obecnie kilka bardzo różnych pokoleń. Zarządzanie nimi to prawdziwe wyzwanie. Poza wiekiem i płcią, HR będzie musiał również w najbliższym czasie zmierzyć się z potrzebą dywersyfikacji talentów pod względem przynależności etnicznej czy wykształcenia.

15.11.2018

Nowy kandydat na rzecznika praw dziecka

Nowym kandydatem PiS na rzecznika praw dziecka będzie Mikołaj Pawlak. Jest dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

15.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski