Jak podano w komunikacie Ministerstwa Finansów, Tadeusz Kościński kierował pracą resortu finansów od 15 listopada 2019 r.

Gdy Tadeusz Kościński podał się w poniedziałek do dymisji, rzeczniczka PIS Anita Czerwińska poinformowała, że kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów o rezygnacji.

- Wpłynęła rezygnacja ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, po jej przyjęciu przez prezydenta, premier Mateusz Morawiecki będzie tymczasowo pełnił obowiązki ministra - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
Od wielu tygodni mówiło się o zmianach w Ministerstwie Finansów. Dymisji ministra finansów domagało się część ministrów rządu Mateusza Morawieckiego.

Czytaj: Premier zapowiada zmiany w Polskim Ładzie i proponuje dwa systemy prawne>>

Premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował z kolei w piątek, 11 lutego, wiceministra finansów Jana Sarnowskiego. Sarnowski pełnił funkcję wiceministra finansów od 28 listopada 2019 r. Odpowiadał m.in. za koordynację procesu uszczelnienia polskiego systemu podatkowego. O dymisji zaważyły problemy z Polskim Ładem.
 

Przypomnijmy, ostatnie tygodnie przynoszą ciągłe zmiany w Ministerstwie Finansów.  Zaczęło się na początku stycznia od reorganizacji struktury resortu, w tym: utworzenia Departamentu Analityki Danych i Zarządzania Strategicznego, który ma realizować strategię rozwoju analityki w MF i jednostkach organizacyjnych KAS oraz przekształcenia Departamentu Podatku Akcyzowego w Departament Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier. Ponadto, przekształcono Departament Zarządzania Informatyzacją w Departament Zarządzania Informatyzacją i Projektami, w związku z przejęciem zadań związanych z architekturą korporacyjną oraz zarządzaniem portfelem programów i projektów z likwidowanego Departamentu Zarządzania Strategicznego. Zlikwidowano też Departament Podatków Sektorowych i Lokalnych oraz Departament Cen Transferowych i Wycen.

Powołano też nowy Departament Polityki Podatkowej, który miał podlegać bezpośrednio Ministrowi Finansów.

 

Transfery z Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Następnie z Ministerstwa Rozwoju i Technologii do Ministerstwa Finansów przeszedł Artur Soboń w roli sekretarza stanu, wiceministra finansów. Jego zadaniem ma być naprawa Polskiego Ładu.

Jednak nieoficjalnie mówi się o tym, że to nie jedyny transfer z tego ministerstwa. Ministrem finansów ma zostać Piotr Nowak, w październiku ubiegłego roku powołany przez Mateusza Morawieckiego na urząd ministra rozwoju i technologii. Rozważane jest też ewentualne połączenie tych ministerstw.

Jedną z kluczowych funkcji w ministerstwie miał pełnić wspomniany Departament Polityki Podatkowej, którego dyrektorem został w styczniu dr Marcin Lachowicz.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie MF, Departament ten odpowiada za kształtowanie polityki podatkowej państwa oraz analizę funkcjonowania systemu fiskalnego. Prowadzi międzynarodową współpracę w zakresie polityki podatkowej z UE, OECD oraz innymi organizacjami i instytucjami międzynarodowymi. Negocjuje też umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz umowy o wymianie informacji podatkowych z obcymi państwami. Ponadto, Departament Polityki Podatkowej przygotowuje założenia i koordynuje politykę w zakresie przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania i przerzucaniu zysków, przeciwdziałania unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania oraz eliminacji podwójnego opodatkowania. Odpowiada też za zadania w zakresie ogólnego prawa podatkowego oraz prowadzi sprawy związane z legislacją w odniesieniu do zagadnień regulowanych ustawą – Ordynacja podatkowa. Departament realizuje też działania dotyczące legislacji, wykonywania i interpretacji przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. To ten Departament sprawuje nadzór nad Krajową Izbą Doradców Podatkowych, kontrolując chociażby uchwały Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

 


Departament Polityki Podatkowej miał pierwotnie w strukturze organizacyjnej Ministerstwa Finansów podlegać bezpośrednio ministrowi finansów. Jednak po przyjściu do resortu nowego wiceministra – Artura Sobonia, został przekazany pod jego nadzór.

Poza tym departamentem, nowemu ministrowi oddano pod opiekę również Biuro Komunikacji i Promocji, które odpowiada przede wszystkim za kontakt z mediami i kształtowanie wizerunku resortu.

Jak się jednak okazuje, ostatnio wiodącą rolę w resorcie pełni Departament Podatków Dochodowych, który był koordynatorem Polskiego Ładu (pod kierunkiem dyrektora Aleksandra Łożykowskiego), a aktualnie – z oczywistych względów – to na nim w znacznym stopniu spoczywa wprowadzanie poprawek do Ładu. Dodatkowo, z początkiem roku departament ten przejął ponownie prace nad legislacją w zakresie podatku u źródła (WHT) oraz raportowania schematów podatkowych (MDR). Ponadto włączono do niego (jako wydział) zlikwidowany Departament Cen Transferowych i Wycen.

 

Nowy departament -  Relacji z Klientami

W Ministerstwie miały miejsce też inne zmiany. W szczególności utworzono tzw. Departament Relacji z Klientami, poprzez wyodrębnienie z Departamentu Poboru Podatków zadań związanych z obsługą podatników, monitoringiem jakości oferowanych usług oraz realizacją Programu „Klient w centrum uwagi KAS”. Departament ten ma realizować nowe zadania związane ze strategią rozwoju kanałów zdalnych dla klientów KAS, wyodrębnioną obsługą klientów indywidualnych oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Do zadań departamentu będzie należał również nadzór nad Krajową Informacją Skarbową w zakresie wskaźników kontaktu z podatnikami. Jak wyjaśniono przy tworzeniu powyższego departamentu „nowy model wielokanałowej obsługi klientów indywidualnych oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorców zarówno w kanałach zdalnych, jak i stacjonarnych pozwoli osiągnąć synergię działań, optymalizację i standaryzację procesów oraz przyspieszy transformację cyfrową Krajowej Administracji Skarbowej”.

Zmiany objęły też Departament Orzecznictwa Podatkowego, który od teraz będzie koordynował opracowywanie jednolitego stanowiska komórek organizacyjnych KAS w Ministerstwie w zakresie opiniowanych projektów aktów prawnych dotyczących prawa podatkowego. Koordynację opiniowania pozostałych aktów prawnych w komórkach organizacyjnych KAS zapewni Departament Organizacji i Współpracy Międzynarodowej KAS. Jest to jeden z elementów podnoszenia jakości stanowionego w resorcie prawa.

Zmiany personalne w MF

W ostatnim okresie nastąpiło też w resorcie wiele zmian personalnych. Katarzyna Prus-Malinowska została powołana na stanowisko dyrektora Departamentu Relacji z Klientami a Zygmunt Dziankowski na stanowisko dyrektora Departamentu Zarządzania Informatyzacją i Projektami. Z kolei na stanowisko dyrektora Departamentu Ryzyka Podatkowego powołano Przemysława Krawczyka.

Powołano też wielu zastępców dyrektorów departamentów, m.in. Maja Kowalewska została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych.

Ponadto Anna Bracik została dyrektorem Biura Komunikacji i Promocji.