Podwyżki w ochronie zdrowia już w lipcu - pieniędzy ma wystarczyć dla każdego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia wybrało najhojniejszy wariant finasowania lipcowych podwyżek, który ma objąć pracowników na etatach i zatrudnionych „na kontraktach”. Jednak nie tak hojny, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. NFZ dosypie bowiem do systemu 10 mld złotych podnosząc wyceny, a 5 mld złotych szpitale będą musiały wypracować, ponosząc przy tym koszty. Pogłębi to problemy niektórych z nich.

09.06.2023

Odpowiedzialność karna lekarza - taka sama na etacie i na kontrakcie

Prawo pracy Zawody medyczne

Kontrakt lekarski zapewnia większą elastyczność zasad współpracy między lekarzem a placówką, ale ocena, czy jest on bardziej korzystny dla medyka niż umowa o pracę, jest wyłącznie subiektywna. Zależy to przede wszystkim od oczekiwań samego lekarza. Na kontrakcie nie ma uprawnień pracowniczych, a ponosi większą odpowiedzialność prawną. Forma zatrudnienia nie ma znaczenia przy ustalaniu przesłanek odpowiedzialności karnej.

07.06.2023

Studiowanie medycyny coraz częściej na symulatorach

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Rekrutację na kierunki lekarskie prowadzi w tym roku rekordowa liczba uczelni, bo 29. Lekarzy ma być więcej, a według zapowiadanych nowych standardów kształcenia szybciej, bo już na pierwszych latach studiów, studenci mają mieć kontakt z pacjentem. Niekoniecznie jednak z realnym. Uczelnie coraz chętniej wykorzystują bowiem symulatory: sal operacyjnych, porodowych, wirtualne stoły anatomiczne, a także symulatory pacjentów.

06.06.2023

Lekarz rezydent jako ordynator SOR-u zostanie na dłużej

Zawody medyczne

Ku niezadowoleniu środowiska medycyny ratunkowej, Ministerstwo Zdrowia postanowiło przesunąć reformę szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) o kolejne miesiące. Nieprędko, bo rok później, wejdzie w życie przepis, zgodnie z którym ordynator SOR-u musi być specjalistą medycyny ratunkowej. Okazuje się też, że wciąż ponad 40 szpitalnych oddziałów nie zapewniło nocnej i świątecznej opieki lekarskiej; dostały na przygotowanie kolejne sześć miesięcy.

02.06.2023

Pakulski: Sytuacja szpitali bardzo trudna, latem niektóre zaczną się zamykać

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Niskie marże powodują, że są szpitale, które rezygnują z udzielania niektórych świadczeń. Uderza to w pacjentów i w te podmioty, które jeszcze jakoś próbują sobie radzić, choć muszą przyjąć więcej chorych. Grozi to załamaniem się całego systemu – uważa dr Marcin Pakulski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

30.05.2023

Dietetyk do południa będzie zawodem medycznym, a po południu już nie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dietetyk pracujący w szpitalu publicznym będzie mógł wykonywać tylko trzy czynności zawodowe i będzie podlegał pod ustawę o niektórych zawodach medycznych. Natomiast ten sam dietetyk, pracujący po południu w prywatnym gabinecie, już zawodem medycznym nie będzie. Po poprawkach, które wprowadziły ten podział, przyjętych przez sejmową Komisję Zdrowia, w środowisku wrze.

27.05.2023

Grzywna za wulgarne wyzwiska wobec ratowników medycznych

Prawo karne Zawody medyczne

Wezwani na ratunek choremu ratownicy medyczni zostali przez rodzinę pacjenta obrzuceni inwektywami. Wobec tego medycy wezwali policję. A sąd uznał, że znieważyli w swoim domu funkcjonariuszy publicznych, których uszanowanie warunkuje właściwy rozwój społeczny. Oskarżeni zdawali bowiem sobie sprawę, że wyrządzają pokrzywdzonym dolegliwości psychiczne, a choroba ich krewnego nie usprawiedliwia agresji.

27.05.2023

Suwerenna Polska chce, aby TK zbadał przepisy dotyczące izb lekarskich

Zawody medyczne

Wniosek do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o skierowanie skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania przepisów dotyczących izb lekarskich zapowiedziała Suwerenna Polska. Jak wyjaśnia SP, chodzi m.in. o obligatoryjną przynależność do izb lekarskich oraz "represyjność" przepisów określających działalność izb lekarskich.

25.05.2023

Psychoterapeuci rozważają daleko idącą reformę zawodu

Pacjent Zawody medyczne

Uznanie psychoterapeuty, tak jak lekarza i adwokata, za zawód zaufania publicznego, oznaczałby rewolucję. Certyfikaty wydawałby samorząd zawodowy, a nie stowarzyszenia. Taka ustawa wzmocniłaby kwestię tajemnicy zawodowej. Powstałby system odpowiedzialności zawodowej, kodeks etyki. Środowisko psychoterapeutów jest zgodne, że zmiany są potrzebne. Pytanie jednak, czy tak daleko idące? Zawód psychoterapeuty nie jest obecnie uregulowany w ustawie.

25.05.2023

Prusaczyk: Zarządzanie jakością to mniej skarg pacjentów i odejść z pracy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Niejednokrotnie dzięki zgłoszeniom zdarzeń niepożądanych, niekiedy drobnych, a czasem poważniejszych, uniknęliśmy negatywnego wpływu na diagnostykę i leczenie pacjentów, niepotrzebnych roszczeń, a co najważniejsze wszyscy uczyliśmy się, jak unikać błędów i poprawiać skuteczność organizacji - mówi Artur Prusaczyk, wiceprezes spółki Centrum Medyczne.

24.05.2023

Od 1 lipca medycy nie będą musieli szczepić się przeciwko Covid-19

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Z chwilą odwołania stanu zagrożenia epidemicznego zniknie obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla osób wykonujących zawód medyczny, farmaceutów i studentów kierunków medycznych. Od początku kontrowersyjna była możliwość egzekwowania tego prawa. Według Ministerstwa Zdrowia istniał obowiązek złożenia oświadczenia o poddaniu się szczepieniu przeciwko Covid-19.

13.05.2023

Testy combo wciąż w użyciu – NFZ nie ma zgłoszeń o braku ich skuteczności

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Jak dotąd Narodowy Fundusz Zdrowia nie otrzymał zgłoszeń dotyczących braku skuteczności tak zwanych testów combo. Wprowadzone w szczycie sezonu zachorowań testy wykrywające wirusy grypy, Sars-Cov-2 i RSV są wciąż finansowane ze środków publicznych. Zrobiło się o nich głośno, gdy specjaliści z Rady Przejrzystości AOTMiT uznali je za nie dość czułe.

12.05.2023

Rejestr zdarzeń niepożądanych - na razie tylko jako wewnętrzny system szpitala

Prawo karne Zawody medyczne

Nowy projekt ustawy dotyczący jakości w ochronie zdrowia będzie zakładał monitorowanie zdarzeń niepożądanych ograniczone do wewnętrznego systemu, na przykład szpitala. Takie zapewnienia otrzymali ze strony przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia uczestnicy środowego Forum dla Bezpieczeństwa i Jakości Pacjenta, zorganizowanego przez Naczelną Izbę Lekarską.

10.05.2023

Usługi dentystyczne zwolnione z VAT

VAT Doradca podatkowy Zawody medyczne

Zwolnieniem od VAT objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Usługi dalekie od spełniania wskazanych celów nie skorzystają z przedmiotowego zwolnienia. Potwierdza to niedawna interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej.

10.05.2023

Salowe i sanitariusze upominają się o godną płacę i normy zatrudnienia

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pracownicy niemedyczni domagają się uregulowania norm zatrudnienia. Uważają, że obecnie istnieje ciche przyzwolenie na omijanie przepisów o pensji minimalnej w ochronie zdrowia. Zarządzający szpitalami zmieniają nazwę stanowiska pracownika z "salowej" na "sprzątaczkę", aby uniknąć podniesienia wynagrodzenia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia odpowiada, że poprawę sytuacji tej grupy pracowników wymusi ustawa o jakości.

10.05.2023

Pielęgniarki planują protest, minister zdrowia przypomina o planowanych podwyżkach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od 1 lipca kolejna tura podwyżek dla całego środowiska medycznego - zapowiadział minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do planowanego na 23 maja protestu pielęgniarek. Według przedstawionych przez niego szacunków w ujęciu półrocznym chodzi o co najmniej 3-4 miliardy złotych. Dodał, że takie podwyżki są "szczodrym" rozwiązaniem.

09.05.2023

E-konsylia mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

E-konsylium to rozwiązanie telemedyczne, które umożliwia pacjentom szerszy dostęp do specjalistów z dużych ośrodków. Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek ogłosiło pilotażowy program, w którym weźmie udział 48 szpitali, 80 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Ma zostać przeszkolonych 700 pracowników medycznych. E-konsylia już wcześniej wprowadziły niektóre placówki, które samodzielnie pozyskały na to środki.

08.05.2023

Łodzińska: Pielęgniarki chcą ponownej regulacji płac i urlopów na poratowanie zdrowia

Prawo pracy Zawody medyczne

Głównym postulatem pielęgniarek i położnych przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi będzie likwidacja dysproporcji płacowych, które skłóciły środowisko. Priorytetem będzie też respektowanie norm zatrudnienia, wprowadzenie do systemu ochrony zdrowia zawodu opiekuna medycznego oraz urlopu na poratowanie zdrowia dla pielęgniarek i położnych – mówi Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

05.05.2023

Proceder sprzedaży e-recept się nie skończy - potrzebne są kontrole

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz, który hurtowo wystawia e-recepty na leki psychotropowe, będzie robić to dalej. W propozycjach Ministerstwa Zdrowia, które mają ukrócić proceder przepisywania leków za opłatą, bez badania pacjenta, nie ma słowa o kontroli tych praktyk. Takich lekarzy już teraz można łatwo "wyłapać" dzięki danym zbieranym w systemie teleinformatycznym. Resort zdrowia ma do tych danych dostęp - wystarczy, że je odpowiednio wykorzysta.

05.05.2023

Centrum e-Zdrowia: trudności z zapisem i odczytem e-skierowań

Pacjent Zawody medyczne

Występują trudności z zapisem i odczytem e-skierowań. Trwają prace nad usunięciem problemu. Za utrudnienia przepraszamy – podało w czwartek Centrum e-Zdrowia na Twitterze. E-skierowanie wystawiane jest do szpitala, do lekarza specjalisty, na zabieg, badanie i do sanatorium.

04.05.2023