Dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu lekarza jak dowód osobisty

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w dokumentach potwierdzających prawo wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty. Papierowe książeczki zostaną zastąpione przez plastikowe karty przypominające dowód osobisty. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie.

15.11.2021

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w rankingu „Best Global Universities”

Zawody medyczne

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zajął najwyższe miejsce spośród wszystkich polskich uczelni medycznych w kolejnej edycji rankingu „Best Global Universities”. Należy on do najbardziej prestiżowych rankingów akademickich świata. Tym razem sklasyfikowano 1750 uczelni z 90 krajów, w tym aż 42 z Polski.

13.11.2021

Technicy elektroradiologii przygotowują się do strajku

Zawody medyczne

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektrokardiologii grozi strajkiem. Elektrokardiolodzy czują się upokorzeni, bo jako jedyna grupa techników zostali zdegradowani i zaszeregowani wraz z grupą opiekunów medycznych i innych zawodów ze średnim wykształceniem w porozumieniu między ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego.

10.11.2021

Dubois i Stępiński: Zbrodnia doskonała w Pszczynie

Prawo karne Prawnicy Zawody medyczne

„Głupota jest matką zbrodni. Ale ojcowie są częstokroć genialni” - napisał Stanisław Jerzy Lec. Zbrodnia doskonała to zbrodnia przygotowana i przeprowadzona w sposób uniemożliwiający pociągniecie sprawcy do odpowiedzialności. Taką zbrodnię znakomicie opisał Friedrich Dürrenmatt w książce „Sędzia i jego kat”. Wszyscy wiedzą kto zabił niewinnego ale do końca książki nie wiadomo jak do sprawcy dobierze się sprawiedliwość.

09.11.2021

Najwyższe podwyżki dla niektórych lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz diagnostów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od 1 lipca 2022 roku wzrosną minimalne pensje w ochronie zdrowia. Z porozumienia zawartego pomiędzy ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego wynika, że zmiany w tabeli wynagrodzeń będą duże. Najbardziej zyskają lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji i pielęgniarki ze średnim wykształceniem. Nie ma jednak pewności, że na podwyżkach medyków, zyskają pacjenci.

08.11.2021

Jest porozumienie w sprawie płac w zdrowiu, ale bez protestujących pod kancelarią premiera

Zawody medyczne

Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego podpisał porozumienie z ministrem zdrowia w sprawie podwyżki płac. Ma kosztować 6,5 mld zł. Co zrobi Ogólnopolski Komitetem Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, który nie uczestniczył w tych rozmowach? Ostatnio chciał rozmawiać z premierem. I zapowiedział, że gdy nie dojdzie do rozmów, medycy zaczną wypowiadać klauzule opt-out, czyli będą pracować krócej.

05.11.2021

Lekarze boją się wyższych kar za nieumyślne błędy - systemu to nie naprawi

Prawo karne Zawody medyczne

Samorząd lekarski sprzeciwia się zmianom prawa zaostrzającym odpowiedzialność karną lekarzy i lekarzy dentystów. Jego zdaniem karą za błąd medyczny popełniony nieumyślnie nie powinno być pozbawienie wolności, zwłaszcza lekarza, który jest przemęczony przez złą organizację pracy. Naczelna Rada Lekarska ocenia, że nie wpłynie to na poprawę standardów jakości w ochronie zdrowia.

05.11.2021

Zmieniają się zasady przyznawania dodatku covidowego dla medyków

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Obowiązujące od 1 listopada zasady przyznawania dodatku covidowego mają być bardziej przejrzyste, co ma ułatwić kierownikom placówek decyzję, kto jest do niego uprawniony. Personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

04.11.2021

Medycy zmienią formę protestu - czas pracy zgodnie z kodeksem

Prawo pracy Zawody medyczne

Protestujacy przed kancelarią premiera przedstawiciele środowisk medycznych zapowiadają przekształcenie formy protestu. Zapowiadają, że bedą zachęcać medyków, aby zadbali o swoje zdrowie i nie przekraczali limitowanego etatem czasu pracy. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że placówki medyczne nie mogą pozwolić sobie na wprowadzenie norm zatrudnienia, ponieważ wtedy nie zepną się grafiki.

29.10.2021

Na braku stażu zaoszczędzi budżet, stracą pacjenci i młodzi lekarze

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że chce zlikwidować staż podyplomowy dla lekarzy, by szybciej trafili oni na rynek. To jednak oznacza, że nie będzie musiało finansować praktycznej nauki zawodu. Problem w tym, że na oszczędnościach w budżecie stracą i pacjenci, i młodzi lekarze. W środę pod petycją w sprawie pozostawienia stażu, bo studia są zbyt teoretyczne, podpisało się już ponad 5 tys. osób.

28.10.2021

Minister zdrowia zlikwiduje staż zawodowy lekarzy

Zawody medyczne

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się we wtorek do ministerstwa zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu zawodowego dla lekarzy. Postulaty poparło Ministerstwo Zdrowia - minister podkreślił, że za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawia przygotowanie lekarzy i umiejętności nabyte w procesie kształcenia oraz sytuacja epidemii.

26.10.2021

Kredyty pomogą uczelniom, a nie studentom medycyny

Dla studenta Zawody medyczne

Proponowane przez rząd kredyty na studia medyczne, które trzeba będzie odpracować w polskich szpitalach i przychodniach, mają powstrzymać lekarzy przed emigracją i zwiększyć pacjentom dostęp do nich. Sami zaiteresowani podchodzą jednak do projektu sceptycznie, a eksperci obawiają się, że jego jedynym efektem będzie wyższe czesne na odpłatnych kierunkach lekarskich. 

26.10.2021

SN: Kara finansowa dla lekarza za udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji leków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wystawienie przez lekarza zapotrzebowania na zakup leków niewykorzystywanych w procesie leczniczym w sposób ewidentny narusza zasady etyki, a zwłaszcza powołanie lekarskie - orzekł w Izbie Karnej Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę finansową wymierzoną przez sądy lekarskie. Potwierdził raz jeszcze, że udział lekarzy i farmaceutów w tzw. odwróconym łańcuchu dystrybucji leków godził w interes pacjentów.

25.10.2021

Nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położonych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych na lata 2021-2025. Członkowie Rady oceniają, czy starająca się o przyznanie akredytacji uczelnia dla kierunków pielęgniarstwo bądź położnictwo, spełnia określone w przepisach standardy kształcenia.

25.10.2021

SN: Zawieszenie prawa wykonywania zawodu dla lekarza antyszczepionkowca

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Propagowanie przez lekarza poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną i podawanie nieprawdziwych informacji na forum publicznym jest naganne. A wagi popełnionego czynu nie umniejsza fakt, że chodziło o wypowiedź, a nie o zawiniony błąd wyrządzający szkodę pacjentowi, bo to ma o wiele większy zasięg i równie poważny ciężar gatunkowy - uznał Sąd Najwyższy.

23.10.2021

Samorząd zachęca lekarzy do ograniczenia czasu pracy do bezpiecznego poziomu

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przeciążenie pracą odbywa się również kosztem życia rodzinnego i utrudnia realizację obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego - stwierdziła Naczelna Rada Lekarska i zarekomendowała lekarzom i lekarzom dentystom ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpiecznych dla nich samych i ich pacjentów.

22.10.2021

SN: Lekarka uniewinniona, bo źle odczytano opinię biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Lekarka stanęła przed sądem obwiniona o błędną diagnozę. Nie dostrzegła w badaniu EKG choroby niedokrwiennej serca. Pacjent zmarł. Zaś sąd lekarski drugiej instancji ją uniewinnił, bo błędnie odczytał opinię biegłego sporządzoną na użytek postępowania karnego. Sąd Najwyższy zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania, nie sugerując jednak, że ta lekarka jest winna śmierci pacjenta.

22.10.2021

Balicki: Reforma opieki psychiatrycznej nagle wyhamowała

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Niezbędna jest pilna nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Powinna ona określić rolę centrów zdrowia psychicznego, leczenia specjalistycznego oraz status klinik. Prace nad nowelizacją zostały niestety wstrzymane - zauważa dr Marek Balicki, członek Rady do spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, były minister zdrowia.

20.10.2021

SN: Dentystka słusznie ukarana za powiększanie piersi

Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne

Sąd Najwyższy rozpoznawał skargę kasacyjną w sprawie dentystki ukaranej za przeprowadzenie zabiegu powiększania piersi. Linia obrony koncentrowała się na tym, że czynności z zakresu medycyny estetycznej nie są świadczeniami zdrowotnymi, a jedynie usługami wykonywanymi na rzecz konsumentów. Sąd Najwyższy jednak się z tym nie zgodził.

18.10.2021

Protest medyków przedstawił swoje porozumienie. Chcą podwyżek, ale stopniowo

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

To nie jest porozumienie, ale niezrozumienie przez rządzących - mówią medycy. Tak oceniają przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia porozumienie, zakładające dodatkowych prawie 6 mld zł na wzrost wynagrodzeń minimalnych. Dlatego przedstawili własny projekt porozumienia, w którym podwyżki rozłożyli na dwa lata. Protest medyków trwa od 11 września. Ich postulaty mają kosztować 100 mld zł.

15.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski