Rząd musi zafundować lekarzom z Ukrainy naukę języka polskiego

Zawody medyczne Ukraina

W Polsce już pracuje 600 lekarzy z Ukrainy, ale będzie mogło więcej. Ich pomoc jest bardzo potrzebna, bo nasz system ochrony zdrowia już od lat boryka się z niedoborem medyków, a pacjentów przybędzie. Ale specustawa dotycząca legalizacji w Polsce obywateli z Ukrainy nie rozwiązuje dobrze wszystkich problemów. Z jednej strony zwalnia ich z obowiązku znajomości języka polskiego, z drugiej nie zobowiązuje do jego nauki.

09.03.2022

Małas: Szpitalom brakuje pieniędzy na pielęgniarskie etaty

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Żeby doraźnie usprawnić pracę systemu ochrony zdrowia, potrzebujemy dodatkowo 60-70 tys. pielęgniarek. A te, które już pracują, potrzebują wsparcia opiekunów medycznych. Uprawnienia do wykonywania tego zawodu ma już w Polsce ponad 70 tys. osób, ale pracuje niespełna 7 tys. Szpitale nie chcą ich zatrudniać, choć to wymiernie poprawiłoby efektywność pracy pielęgniarek, których liczba gwałtownie maleje.

04.03.2022

Obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dotyczy nie tylko medyków, ale i innych pracowników

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 1 marca pracownicy w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i aptekach oraz studenci kierunków medycznych mają być skutecznie zaszczepieni przeciwko Covid-19. Według Ministerstwa Zdrowia mają obowiązek złożenia oświadczenia o tym, że poddali się szczepieniu przeciwko Covid-19. Według prawników nie mają ku temu podstaw prawnych.

01.03.2022

Mimo braku ustawy działa już rozporządzenie o obowiązku szczepień w ochronie zdrowia

Zawody medyczne

Już od dziś stosowana jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, która przewiduje jest obowiązek szczepień dla osób pracujących w ochronie zdrowia, ale też aptek i studentów kierunków związanych z medycyną. Skutecznie zaszczepić się musieli się do 1 marca 2022 roku, choć zabrakło ustawowych przepisów.

01.03.2022

Studenci ukraińskich uczelni medycznych mogą kontynuować naukę w Polsce

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Ukraina

Studenci studiów lekarskich kształcący się w Ukrainie mogą kontynuować naukę w Polsce – poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie resort zapowiedział, że zostaje uruchomiona infolinia informująca o możliwości kontynowania kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w Polsce. Podano też listę uczelni, na których jest to możliwe.

28.02.2022

Samorząd lekarski o sytuacji na Ukrainie

Zawody medyczne

Jako środowisko lekarskie ze szczególną troską myślimy o wszystkich ofiarach konfliktu zbrojnego, których życie i zdrowie narażone są na wielkie niebezpieczeństwo, ogrom cierpień fizycznych i psychicznych - pisze w swoim stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich. I wyraża solidarność z mieszkańcami tego kraju, którzy doświadczają ataku militarnego zasługującego na zdecydowane potępienie.

26.02.2022

MZ: W Polsce zmarło ponad 110 tys. osób z COVID-19, w tym 304 lekarzy i 257 pielęgniarek

Zawody medyczne Koronawirus

W Polsce zmarło dotąd ponad 110 tys. osób z COVID-19. Wśród nich było 304 lekarzy i 257 pielęgniarek. Wśród potwierdzonych od początku epidemii w Polsce ponad 5,5 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, 108 938 dotyczy pielęgniarek, 45 705 lekarzy, a 19 789 fizjoterapeutów – wynika z najnowszych danych Ministerstwo Zdrowia.

23.02.2022

Stanowisko resortu zdrowia o obowiązkowych szczepieniach wprowadza chaos prawny

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Pracownicy w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i aptekach mają obowiązek złożenia oświadczenia o tym, że poddali się szczepieniu przeciwko Covid-19. Jego brak, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, uzasadnia przesunięcie na inne stanowisko pracy, a także rozwiązanie umowy o pracę z niezaszczepionym pracownikiem. Prawnicy nie do końca zgadzają się z tym poglądem.

21.02.2022

Król-Całkowska: Minister sprawiedliwości chce pomóc ofiarom błędów lekarskich

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Działający od niedawna Instytut Ekspertyz Sądowych ma szansę opracować standardy orzecznicze niezbędne w procesach o odszkodowania za błędy w sztuce medycznej. Sceptycznie oceniam natomiast możliwość stworzenia standardów medycznych przez ten instytut  – mówi dr hab. prof. nadzw. Justyna Król-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

19.02.2022

Iniekcje dożylne w domu pacjenta na pisemne zlecenie lekarza

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarka powinna wykonywać zabiegi w postaci iniekcji dożylnych w domu pacjenta wyłącznie na pisemne zlecenie lekarskie, zawarte w dokumentacji medycznej. Zlecenie powinno określać nazwę leku, dawki, sposób i czas podawania. To lekarz decyduje o leczeniu zależności od stanu pacjenta i choroby i ponosi za to odpowiedzialność. Są również sytuacje, gdy pielęgniarka może odmówić podania zastrzyku.

15.02.2022

Nie pracodawca, a Sanepid może kontrolować obowiązek szczepień w ochronie zdrowia

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

W Prawo.pl pisaliśmy, że od marca tylko Sanepid może ukarać niezaszczepionych do 1 marca pracowników służby zdrowia i aptek. Teraz przyznaje to także Ministerstwo Zdrowia w piśmie do Polskiej Federacji Szpitali. A w odpowiedzi związkowi pielęgniarek i położnych potwierdza, że w rozporządzeniu jest błąd, który de facto oznacza, że obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 w ochronie zdrowia to prawna fikcja.

15.02.2022

Pielęgniarki nie chcą pracować w Polsce, szpitalom grozi paraliż

Zawody medyczne

Do Ministerstwa Zdrowia przez rok wpłynęły tylko 432 wnioski od pielęgniarek spoza Unii, które chciałyby w uproszczonym trybie uzyskać zgodę na wykonywanie pracy w Polsce. Od lekarzy jest ich trzy razy więcej. Pielęgniarki ze Wschodu, tak jak nasze, wolą pracę w Niemczech czy gabinetach kosmetycznych, a szpitale coraz bardziej odczuwają ich brak, także przez Polski Ład. Problem pogłębi się, gdy po pandemii zniknie dodatek covidowy.

14.02.2022

Gryglewicz: Kolejki do specjalistów mogą się skrócić

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zasadniczym powodem pogorszenia dostępu do specjalistów od prawie dziesięciu lat jest fakt, że liczba umów z NFZ na te świadczenia zmniejsza się co roku o około 10 proc. oraz kryzys kadrowy związany z ubytkiem lekarzy wielu specjalności. Dobrym rozwiązaniem byłoby m.in. wprowadzenie tak zwanych pakietów diagnostycznych dla wybranych jednostek chorobowych.

12.02.2022

Lekarz nie może szkolić kosmetyczki - nie pozwala Naczelna Rada Lekarska

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Naczelna Rada Lekarska przyjęła uchwałę w sprawie lekarzy uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowców. Zgodnie z nią medykom nie wolno prowadzić zajęć dla osób niepracujących w zawodach medycznych, np. kosmetyczek wykonujących zabiegi upiększające. Przyczyni się do wyeliminowania nieetycznych zachowań lekarzy podważających zaufanie do zawodu – uważa NRL.

09.02.2022

Lekarz skorzysta z niskiego ryczałtu, jeśli prowadzi badania kliniczne

PIT Doradca podatkowy Zawody medyczne Polski Ład

Przychody lekarza mogą być opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu. Zależą one od rodzaju i symbolu działalności PKWiU. Od początku 2022 roku 14-proc. stawką zostały objęte przychody w zakresie opieki zdrowotnej. Badania kliniczne polegające na testowaniu nowych leków lub metod leczenia opodatkowane są z kolei 8,5-proc. lub 12,5-proc. podatkiem.

09.02.2022

Testowanie i badanie pacjentów w aptekach z wątpliwą podstawą prawną

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus

Ministerstwu Zdrowia tak się spieszyło z wprowadzeniem bezpłatnych testów antygenowych w aptekach, że nie zdążyło dobrze przygotować przepisów w tej sprawie. Prawo do wykonywania testów, ale także badania poziomu glukozy, mają - zgodnie z ustawą - tylko sprawujący opiekę farmaceutyczną, którzy zaliczą szkolenie. Tyle że w sprawie szkolenia, rozporządzenia brak, a to w sprawie badań dozwolonych w aptekach dotyczy wszystkich farmaceutów.

04.02.2022

Krótsza izolacja i kwarantanna dla medyków i funkcjonariuszy

Zawody medyczne Koronawirus

Od środy 2 lutego obowiązuje nowelizacja rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, która skraca czas izolacji i kwarantanny dla osób wykonujących zawód medyczny i funkcjonariuszy.

02.02.2022

Obowiązek szczepienia personelu medycznego to fikcja

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych nie mają żadnych narzędzi do weryfikowania, czy ich pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19. Rozporządzenie ministra zdrowia stanowi, że osoby wykonujące zawód medyczny, mają obowiązek zaszczepienia, ale nie wprowadza żadnej sankcji za jego niewykonanie. Nie ma też dobrej podstawy prawnej, a zatem nawet kary nałożone przez Sanepid będą do podważenia w sądzie. To będzie martwy przepis - wskazują prawnicy.

02.02.2022

Będzie nowa specjalizacja – psychoterapia uzależnień

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Wprowadza ono nową dziedzinę – psychoterapię uzależnień, w której osoby zainteresowane będą mogły odbywać szkolenie specjalizacyjne. To oferta dla lekarzy i pielęgniarek i kilku innych zawodów.

28.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski