WSA: Sanepid nie zweryfikuje prawidłowości badania kwalifikującego do szczepienia

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Inspekcja sanitarna nie jest umocowana do weryfikacji lub kwestionowania prawidłowości wykonania przez lekarza badania kwalifikującego do szczepienia. Czynność ta jest związana z wykonywaniem zawodu lekarza, więc podlega kontroli samorządu zawodowego, który posiada do tego odpowiednie kompetencje. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

14.09.2022

Pediatra pilnie poszukiwany, a zachęt do specjalizacji brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

System ochrony zdrowia nie zabezpiecza dostatecznie potrzeb najmłodszych pacjentów. Będzie gorzej, bo brakuje kadr, a w najbliższych latach na emeryturę przejdzie blisko 3 tys. pediatrów. W tym czasie tę specjalizację skończy zaledwie 2,2 tys. lekarzy. Pediatria jest trudna, wymaga szerokiej wiedzy, zdolności interpersonalnych, konieczne jest więc wprowadzenie zachęt - mówią eksperci. 

10.09.2022

Zarzuty dla dwóch lekarzy w związku ze śmiercią Izabeli z Pszczyny

Prawo karne Zawody medyczne

Dwaj lekarze usłyszeli we wtorek zarzuty związane ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny – poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary. Zarzuty dotyczą narażenia jej, poprzez niezachowanie należytej staranności, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, czego skutkiem była śmierć pacjentki.

06.09.2022

Będzie nowy regulamin płac dla pracowników Narodowego Instytutu Onkologii

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie odwołano operacje, ponieważ do pracy nie przyszły instrumentariuszki. Szef NIO prof. Jan Walewski zadeklarował, że jest w trakcie przygotowywania nowego regulaminu płacowego dla pracowników Instytutu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia z kolei, że monitoruje sytuację w tej placówce.

06.09.2022

Kryzys podwyżkowy narasta, a rząd łata przepisy o kwalifikacjach pielęgniarek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Stanowiska kierownicze w szpitalach będą mogły zajmować wyłącznie pielęgniarki z wysokimi kwalifikacjami. W tym kierunku idą zmiany, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia we współpracy z organizacjami pielęgniarek. Dzięki doprecyzowaniu przepisów pielęgniarki i położne mają otrzymywać wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej ich wykształceniu. 

06.09.2022

Powstała Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej

Zawody medyczne

Naczelna Rada Lekarska powołała Radę Ekspertów. Celem inicjatywy jest merytoryczne wzmocnienie głosu środowiska lekarskiego i działań samorządu związanych z ulepszaniem polskiego systemu ochrony zdrowia. Rada będzie propagować aktualną wiedzę medyczną i oparte na niej rozwiązania.

03.09.2022

Amalgamat znika z gabinetów, ale niekoniecznie z zębów pacjentów

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze dentyści nie będą już zakładać plomb amalgamatowych. Jednak o wymianie wypełnienia na białe, estetyczne będą decydować względy medyczne. Nie ma mowy o zastępowaniu "metalowych" plomb na życzenie pacjenta. Chodzi bowiem o wydatkowanie środków publicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że odejście od amalgamatu będzie kosztować 21 mln zł.

01.09.2022

Zmiany dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Z pierwszym sierpnia weszły w życie zmiany dotyczące dofinansowania kosztów podróży i noclegu w trakcie trwania staży specjalizacyjnych lekarzy. Zakres dofinansowania obejmuje koszty podróży (bilety bądź podróż samochodem prywatnym), a także nocleg, jeżeli staż realizowany jest, co najmniej 50 km od miejsca zamieszkania.

29.08.2022

Oświadczenie o znajomości języka polskiego to za mało - lekarze chcą zmian

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Ukraina

Kilka miesięcy po tym, gdy do polskiego systemu ochrony zdrowia zostali włączeni na szczególnych zasadach lekarze i pacjenci z Ukrainy, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie apeluje o korekty przepisów. Uważa, że deklaracja dotycząca umiejętności językowych lekarza spoza UE to za mało, by zagwarantować bezpieczeństwo pacjentom. Upomina się także o precyzyjne przepisy dotyczące prawa do refundacji.

24.08.2022

134 szpitale nie mają pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Z analiz finansowych przesłanych w piątek do Związku Powiatów Polskich wynika, że 134 szpitale nie będą w stanie wypłacić podwyżek dla pracowników działalności podstawowej. Wcześniej Narodowy Fundusz Zdrowia informował, że ponad 84 proc. szpitali podpisało aneksy do umów, które zakładają wyższą wycenę świadczeń.

19.08.2022

Krótsze szkolenie specjalizacyjne w psychiatrii dzieci i młodzieży

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Możliwość odbycia krótszego szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przewiduje projekt rozporządzenia dotyczącego specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, zmiana wynika z dużego zapotrzebowania na lekarzy specjalistów, których niedobór okazał się szczególnie kłopotliwy podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2.

18.08.2022

Certyfikaty zdobyte przez lekarzy na szkoleniach trafią do kosza

Zawody medyczne Zarządzanie

Umiejętności zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów, na przykład z zakresu medycyny estetycznej, epidemiologii szpitalnej czy medycyny bólu, będą certyfikowane przez towarzystwa naukowe oraz instytuty badawcze. Oznacza to wątpliwości dotyczące wartości odbytych przez medyków szkoleń i uzyskanych certyfikatów. Nowe przepisy są właśnie konsultowane.

18.08.2022

Budzowska: No-fault to walka o godność pacjenta, a nie kary więzienia

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

System no-fault na czynniki pierwsze rozkłada Jolanta Budzowska, radca prawny specjalizujący się w sprawach o błędy medyczne, choć ma wątpliwości odnośnie tego, za co środowisko lekarzy chce, a za co nie chce odpowiadać na drodze karnej i kto miałby w praktyce o tym decydować. Za to wie, że problemem, także dla pacjentów, jest odpowiedzialność cywilna lekarzy kontraktowych i prowadzących podmioty lecznicze.

17.08.2022

Prezydent podpisał nowelizację - nie będzie państwowych egzaminów dla ratowników medycznych i fizjoterapeutów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw, które likwidują Państwowy Egzamin Ratownictwa Medycznego (PERM) oraz Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF). - Fizjoterapeuci i ratownicy medyczni mają szybciej wchodzić na rynek pracy – tak zmianę uzasadniało Ministerstwo Zdrowia, które było autorem projektu.

16.08.2022

System no-fault jest potrzebny nam wszystkim

Prawo karne Zawody medyczne

Ochrona zdrowia – także ze względu na dynamiczny rozwój nauk medycznych – to skomplikowany system, w którym zdrowie i życie pacjenta zależy w decydującej mierze od jego prawidłowego działania. Czy karanie medyków więzieniem służy osiąganiu tego celu? Wydaje się, że dużo lepiej postawić na systemowe rozwiązania, przy zachowaniu prawa pacjentów do odszkodowania i zadośćuczynienia.

16.08.2022

Zgoda na leczenie i inne oświadczenia pacjenta dla bezpieczeństwa lecznicy 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dokumentowanie faktu i treści oświadczenia woli złożonego przez pacjenta w konkretnej sprawie czynione jest dla celów dowodowych, gdyż stanowi istotny element dowodowy w przypadku ewentualnych postępowań kontrolnych, sądowych, odszkodowawczych itp. Niezwykle ważna jest treść oświadczenia woli pacjenta, czyli to, co pacjent chce wyrazić - piszą Karol Kolankiewicz i Anna Karkut.

15.08.2022

Od 17 sierpnia lekarze będą mogli przyjąć czwartą dawkę szczepionki

Zawody medyczne Koronawirus

Od 17 sierpnia personel medyczny: pracownicy podmiotów medycznych, studenci kierunków medycznych i farmaceuci będą mogli przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19.  Wystawionych zostanie 400 tys. e-skierowań - zapowiedziało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W pierwszej kolejności szczepienie dostaną osoby, które zajmują się pacjentami covidowymi.

12.08.2022

Lekarski Egzamin Weryfikacyjny dla cudzoziemców spoza UE

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Osoba, która uzyskała dyplom lekarza w państwie niebędącym państwem członkowskim UE, uprawniający w tym państwie do wykonywania zawodu lekarza, po ukończeniu co najmniej 5-letnich studiów, może przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego. Potwierdza on spełnienie minimalnych wymogów kształcenia określone w przepisach prawa UE.

12.08.2022

Łodzińska: Coraz mniej pielęgniarek wyjeżdża z Polski, ale podwyżki płac skłóciły środowisko 

Prawo pracy Zawody medyczne

Znaczne podwyższenie wynagrodzeń minimalnych pracowników medycznych zatrudnionych na etatach, to krok w dobrym kierunku. W efekcie mniej pielęgniarek i położnych wyjeżdża z kraju. Nowelizacja ustawy o podwyżkach wymaga jednak korekty, bo często dyrektorzy szpitali dyskryminują np. najlepiej wykształcone pielęgniarki - uważa Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

11.08.2022