Lex Ochrona Zdrowia Promocja miesiąca
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Zdrowie - najnowsze

przychodnia szpital rejestracja

Białogard: powiat wydzierżawi szpital prywatnej spółce

Powiat białogardzki chce wydzierżawić miejscowy szpital. Dzierżawą placówki zainteresowane jest Centrum Dializa z Sosnowca, które prowadzi już szpitale w Pszczynie, Łasku i w Opatowie.

Eksperci: co minutę z powodu powikłań grypy umiera jedna osoba

Z powodu grypy średnio co minutę umiera na świecie jedna osoba alarmowali we wtorek 15 września 2015 specjaliści podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji poświęconej powikłaniom tej groźnej choroby.

MZ: elektroniczny dowód osobisty zamiast Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Resort zdrowia chce, by elektroniczny dowód osobisty umożliwiał dostęp do systemu teleinformatycznego pozwalającego między innymi na wystawianie e-recept i e-skierowań. Jednak wciąż nie ma przepisów niezbędnych do uruchomienia platformy e-zdrowie, a prace nad nowymi dowodami trwają.

Bestsellery sierpnia 2015 w księgarni profinfo.pl

Książki o tematyce zdrowotnej najlepiej sprzedające się w księgarni internetowej www.profinfo.pl w miesiącu sierpniu 2015 r.

Telemedycyna zrewolucjonizuje ochronę zdrowia

Globalny potencjał leczenia chorób przewlekłych z wykorzystaniem telemedycyny sięga miliadrów dolarów. Zdaniem Anny Rulkiewicz, prezes LUX MED, telemedycyna pozwala na efektywne zarządzanie nakładami i zasadnicze wsparcie bezpieczeństwa procesu leczenia pacjenta.

Neuca przejęła przychodnię w Grójcu

Neuca Med sp. z o.o. z Grupy Neuca przejęła 100 procent udziałów przedsiębiorstwa Medicus Grójec Sp. z o.o. Spółka prowadzi przychodnię lekarską w Grójcu przy ulicy Mszczonowskiej 35. Placówka działa od 2000 roku i świadczy usługi w zakresie podstawowej opieki dla około 10 tysięcy pacjentów.

System zarządzania ryzykiem narzędziem obniżania kosztów

Dla kierujących szpitalem zarządzanie ryzykiem najczęściej kojarzy się z jedną z metod finansowania skutków zdarzeń losowych albo wyrządzonych pacjentom szkód, czyli ubezpieczeniem. Kiedy rozważamy wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem w szpitalu, to przede wszystkim zastanawiamy się nad tym, czy pozwoli to obniżyć koszty obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej podmiotu leczniczego piszą Grzegorz Łosik i Krzysztof Łyskawa w publikacji Prawne oraz zarządcze aspekty prowadzenia dokumentacji medycznej, która zostanie opublikowana 24 września 2015.

Medicover otworzył American Clinic Warsaw

14 września 2015 roku na warszawskim Wilanowie otwarto American Clinic Warsaw. To placówka, w której pacjentami opiekuje się wykwalifikowany personel biegle władający językiem angielskim. Placówkę otworzył Medicover.

Kraków: spotkania w ramach kampanii „Zdemaskuj chłoniaka”

Co roku odnotowuje się w Polsce kilka tysięcy przypadków zachorowań na chłoniaki. Znajomość objawów tego schorzenia zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie. 19 i 20 Września 2015 w Krakowie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki Przebiśnieg organizuje spotkania w ramach kampanii Zdemaskuj chłoniaka.

Tychy: otwarto zmodernizowany zakład diagnostyki medycznej

Zmodernizowany Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej otwarto w poniedziałek 14 września 2015 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach. Przeszedł on gruntowną modernizację i został wyposażony w nową aparaturę. W otwarciu uczestniczył minister zdrowia profesor Marian Zembala.

Minister Zembala: negocjacje w sprawie płac pielęgniarek trwają

Minister zdrowia Marian Zembala powiedział w poniedziałek 14 września 2015 roku w Katowicach na spotkaniu z pielęgniarkami, że negocjacje w sprawie płac trwają. - Nie słyszę z tej drugiej strony kompromisu - podkreślił na konferencji zorganizowanej w związku z akcją Ostatni dyżur.

Lekarze zadowoleni ze zwiększenia liczby miejsc rezydenckich

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wyraził zadowolenie z decyzji resortu zdrowia o zwiększeniu liczby miejsc rezydenckich. Zaznaczył jednak, że decyzja ta nie jest równoważna z ostatecznym przyznaniem rezydentur.

Firmy inwestują w zdrowie pracowników

85 procent pracowników uważa, że to pracodawca jest odpowiedzialny za ich zdrowie i dobre samopoczucie, a 30 procent deklaruje, że odejdzie z firmy, jeśli szef nie zatroszczy się należycie o well-being w miejscu pracy. Dlatego też coraz więcej firm docenia inwestycje w zdrowie pracowników.

PO zapowiada likwidację składki na ZUS i NFZ

Likwidację składek na ZUS i NFZ zapowiedziała w sobotę 12 września 2015 na konwencji programowej Platformy Obywatelskiej w Poznaniu premier Ewa Kopacz. Dotychczasowe składki będzie zawierał jednolity podatek PIT, który będzie obliczany od dochodu na głowę w rodzinie. Jak poinformował minister finansów Mateusz Szczurek, szacunkowe koszty nowego systemu to około 10,2 mld zł.

Już wkrótce POChP będzie trzecią przyczyną zgonów na świecie

Na astmę choruje ponad 4 mln Polaków, a 2,5 mln cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Szacuje się, że do 2020 roku. stanie się ona trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, zaraz po schorzeniach układu krążenia i nowotworach. Większość chorych nie jest jednak świadoma przyczyn swoich dolegliwości, choć dzięki badaniu spirometrem można łatwo rozpoznać choroby płuc.

Pracodawca może określić, w jakim czasie pielęgniarka może korzystać z przerwy w pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jeżeli dobowy czas pracy pielęgniarki wynosi co najmniej 6 godzin, ma ona prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut. Pracodawca może jednak odgórnie wyznaczyć godziny, w jakich pielęgniarka może korzystać z przerwy wyjaśnia Joanna Kaleta w komentarzu w Serwisie Prawo i Zdrowie.

Enel-Med otwiera nowe placówki medyczne

W pierwszym półroczu 2015 roku Centrum Medyczne Ene-Med realizując strategię rozwoju przyjętą na lata 2014-2016, otwierało nowe placówki oraz kontynuowało prace nad uruchomieniem kolejnych. W tym czasie odnotowano również wzrost przychodów spółki. Osiągnęła ona w I półroczu 2015 roku 114,5 mln zł, czyli o 18 procent więcej niż rok wcześniej.

Ministerstwo Zdrowia: 2,5 mld zł na podwyżki dla pielęgniarek

Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia zaplanowały na podwyżki dla pielęgniarek i położnych w sumie 2,5 mld zł do roku 2017. W roku 2015 na ten cel przeznaczone zostanie około 228 mln zł, w roku 2016 około 808 mln zł, a w roku 2017 około 1,5 mld zł.
pielegniarka

Szpitale krytykują ministra zdrowia za negocjacje z pielęgniarkami

Minister zdrowia obiecał pielęgniarkom podwyżkę w wysokości 1600 zł rozłożoną na 4 lata. Jednak jak stwierdza resort, nie będzie to proste. Dyrektorzy szpitali obawiają się, że dodatkowe koszty z tym związane zostaną przerzucone na nich informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia

Osoby w wieku poprodukcyjnym stanowią coraz większą część społeczeństwa. Według danych GUS udział osób powyżej 65 roku życia w całym społeczeństwie do 2030 roku zwiększy się blisko dwukrotnie i osiągnie ponad 23 procent. Jest to wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Szczególnie istotne jest to w przypadku chorób hematoonkologicznych, dotykających najczęściej osoby starsze.