Lex Ochrona Zdrowia Promocja miesiąca
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Zdrowie - najnowsze

badanie dentystyczne

Warszawa: Medicover otworzy centrum stomatologiczne

Od 1 września 2017 roku w Warszawie będzie działać nowe centrum stomatologiczne sieci Medicover. Placówka zlokalizowana będzie w Alejach Jerozolimskich 96. Z jej usług będą mogli korzystać zarówno pacjenci jak i dzieci.
rezonans tomografia

W szpitalu w Stanowej Woli powstanie pracownia MRI

We wrześniu 2017 roku w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli rozpocznie działalność pracownia rezonansu magnetycznego, prowadzona przez spółkę Aura Medic. Oferta spółki została wybrana w wyniku rozstrzygniętego w lutym 2017 roku przetargu.

W Tarnowie Podgórnym powstanie nowe centrum medyczne

W Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem Centrum Medyczne Enel-Med otwiera nową przychodnię. Placówka ma rozpocząć funkcjonowanie pod koniec sierpnia 2017 roku, zlokalizowana będzie na I piętrze budynku Tarnowskich Term.

Ministerstwo Zdrowia promuje karmienie piersią

Najlepszym sposobem żywienia noworodków i małych dzieci jest karmienie piersią - podkreśla ministerstwo zdrowia w komunikacie. Resort przypomina, że w przypadku trudności w karmieniu, kobieta może zwrócić się o pomoc do położnej.
operacja

Opolskie: 58 mln zł dla szpitali

Ponad 58 mln złotych dofinansowania otrzymają opolskie szpitale na projekty związane z doposażeniem oddziałów, poprawą efektywności działania, podniesieniem jakości usług medycznych. W sumie realizowanych będzie 27 projektów z 13 placówek, ich wartość to prawie 73,5 mln złotych.
rezonans tomografia

Ekspert: strategia walki z rakiem nie zburzy finansów opieki medycznej

Wdrożenie strategii walki z rakiem nie zburzy finansów opieki medycznej w naszym kraju; jednym z celów tej strategii jest bardziej efektywne wykonywane świadczeń i racjonalizacja działań w onkologii - przekonuje profesor Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
lekarz pacjentki korytarz

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o POZ

24 sierpnia 2017 roku Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra zdrowia projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Przewiduje on poprawę organizacji i funkcjonowania POZ, w szczególności dotyczy to koordynacji opieki i pracy zespołowej lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ.
prawnik mlotek

SA: lekarz zapłaci zadośćuczynienie, jeżeli postąpił rażąco nagannie

Jeżeli lekarz dopuścił się rażącego niedbalstwa, co skutkowało zgonem pacjenta, to obciąża go osobiście obowiązek zapłaty zadośćuczynienia, nawet jeżeli był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej - wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach.
chemia zlewki plyny

Diagności zaniepokojeni stanowiskiem ministerstwa w sprawie raportu NIK

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych wyraziła głębokie zaniepokojenie stanowiskiem prezentowanym przez Ministerstwo Zdrowia w sprawie raportu NIK o dostępności i finansowaniu diagnostyki laboratoryjnej. Według Izby wskazuje ono bowiem na poważne niezrozumienie ze strony ministerstwa istotnych, z punktu widzenia finansowania, dostępności i sytuacji diagnostyki laboratoryjnej w Polsce.
niepelnosprawny na wozku

Świętokrzyskie: 173 tys. zł na rehabilitację niepełnosprawnych

Zarząd województwa świętokrzyskiego rozstrzygnął drugi w 2017 roku konkurs dla organizacji pozarządowych zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Do 9 organizacji trafi w sumie 173 tysiące złotych.

Kielce: w szpitalu powstanie gabinet leczenia stopy cukrzycowej

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach ma powstać gabinet leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Zostanie on wyposażony między innymi w podologiczny fotel zabiegowy, zestaw do badania neuropatii, komplet podstawowych narzędzi chirurgicznych oraz komputer z oprogramowaniem.
pielegniarka

Kolejne szpitale spełniają wymogi akredytacji CMJ

Minister zdrowia przyznał akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia dziewięciu szpitalom. Certyfikat to dowód na spełnianie przez szpitale wymagań dotyczących jakości oferowanych usług oraz przestrzegania ustalonych procedur.
pojemniki smietniki

Będą zmiany w przepisach dotyczących odpadów medycznych

Ministerstwo Zdrowia chce zmienić zasady postępowania ze zużytymi opatrunkami, próbkami krwi i innymi odpadami w placówkach medycznych, które mają one lepiej oznakowane. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo w szpitalach - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Lubuskie: samorząd województwa walczy o neurologię dla Ciborza

Zarząd województwa lubuskiego zapowiada, że będzie walczyć o kontrakt z NFZ dla oddziału neurologii w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu. Oddziałowi grozi zamknięcie w związku z wprowadzeniem sieci szpitali.
aptekarki komputer

Wartość rynku aptecznego w lipcu 2017 wyniosła 2,5 mld zł

W lipcu 2017 roku wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wyniosła 2 530 mln zł, co stanowi wzrost o 4,4 procenta w porównaniu do lipca 2016 roku – podaje PharmaSequence.
apteka szyld logo

W sierpniu 2017 sprzedano więcej leków niż w rok wcześniej

Według danych firmy PharmaSequence wartość rynku aptecznego w pierwszych siedemnastu dniach sierpnia 2017, w porównaniu do analogicznego okresu roku 2016, wzrosła w przypadku leków, zarówno tych sprzedawanych na receptę jak i OTC.

Diagności laboratoryjni: MZ słabo kontroluje laboratoria

Ministerstwo Zdrowia nie wykorzystuje możliwości kontroli medycznych laboratoriów diagnostycznych, zgodnie z tym, co zostało stwierdzone w raporcie kontroli NIK - ocenia Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) w odpowiedzi na komentarz MZ do wniosków NIK.
przychodnia szpital rejestracja

Wielkopolska stworzy platformę wymiany informacji medycznych

Umowy partnerstwa dotyczące wdrożenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenia sieci wymiany danych między szpitalami samorządu województwa wielkopolskiego podpisano w środę w kaliskim szpitalu. Całkowity koszt projektu to 94 mln zł, z czego 80 mln pochodzi ze środków unijnych.
niepelnosprawny na wozku

Od 1 września 2017: nowy wzór legitymacji niepełnosprawnych

Od 1 sierpnia 2017 roku legitymacje osób niepełnosprawnych są przyznawane i wydawane na nowych zasadach. Natomiast 1 września 2017 roku wejdą w życie przepisy zmieniające wygląd wzoru legitymacji. Wydane wcześniej legitymacje zachowają jednak ważność i nie będzie potrzeby ich wymiany.
mikrofon scena koncert

Amazonki edukują, integrują i wspierają się w przekraczaniu barier

„JEST JAK JEST. SPRAWNA JA!” to ponadregionalna inicjatywa Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”, członka Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, która ma na celu integrację osób po przebytej chorobie nowotworowej piersi oraz wzrost świadomości społecznej i wiedzy na temat tego typu nowotworu i profilaktyki onkologicznej.