W ramach tych środków gmina Bartniczka (powiat brodnicki) kosztem miliona złotych stworzyła w Grążawach dzienny dom „Wigor” dla osób starszych z tego rejonu. Pod te potrzeby przeprowadzono remont adaptacyjny i roboty termomodernizacyjne w należącym do gminnego samorządu budynku oświatowym. Otwarcie placówki odbyło się 6 października 2017 roku.

Placówka dysponuje przestrzenią do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń, relaksu i wypoczynku. Wartość wsparcia z RPO na realizację inwestycji to ponad 800 tysięcy złotych.

Natomiast do Bydgoszczy trafi dofinansowanie na tworzenie mieszkań interwencyjnych z myślą o ofiarach przemocy domowej i rodzinach z dziećmi w sytuacjach kryzysowych. Otrzyma je bydgoskie Zgromadzenie Sióstr Albertynek, które już prowadzi w Bydgoszczy stołówkę dla ubogich i bezdomnych, wydającą codziennie sto pięćdziesiąt posiłków.

Nowy budynek o powierzchni 600 metrów kwadratowych dedykowany jest także tym środowiskom. Znajdą się tu kuchnia z pełnym wyposażeniem, stołówka, sala rehabilitacyjna, w której będą się odbywać warsztaty i terapia, pokoje, w których wykluczeni lub zagrożeni wykluczeniem będą mogli skorzystać bezpłatnie z porady prawnika, lekarza i psychologa.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 4 miliony złotych, spodziewane zakończenie w połowie 2018 roku. Wsparcie przekracza 3,5 miliona złotych.

W Piotrkowie Kujawskim powstanie całodobowa placówka opiekuńczej oraz dzienny dom pobytu dla osób niesamodzielnych, w tym starszych. Budowę rozpoczyna lokalna Fundacja Rozwoju Społeczno-Gospodarczego. Obie placówki zostaną ulokowane w nowym, zaprojektowanym specjalnie pod tego rodzaju potrzeby budynku. Znajdzie tu opiekę pięćdziesiąt osób.

 [-DOKUMENT_HTML-]

To największa z dofinansowanych w tej transzy konkursowej inwestycji. Jej wartość to 5,5 mln złotych, wsparcie przekracza 4,5 mln zł. Realizacja projektu zakończy się w połowie 2018 roku.

Pozostałe środki rozdysponowane w tym konkursie RPO trafią między innymi do Barcina (na dom dziennego pobytu), do powiatu sępoleńskiego (przebudowa w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim), do Więcborka (na klub samopomocy), do Świecia (rozbudowa ośrodka integracji i rehabilitacji), do Nakła nad Notecią (dzienny dom pobytu) oraz do Caritas Diecezji Toruńskiej (adaptacja pomieszczeń na dom dziennego pobytu dla seniorów w Toruniu).

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl