W posiedzeniu komisji bierze udział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, są także przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL.

Od 2 października 2017 roku około 20 lekarzy rezydentów prowadzi protest głodowy w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Protestujący podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procenta PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 procent przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Lekarzy wspierają przedstawiciele innych zawodów zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, między innymi fizjoterapeuci, psychologowie i ratownicy.

W ubiegłym tygodniu, w środę 4 października 2017 wieczorem odbyło się spotkanie rezydentów i ministra Radziwiłła, rozmowy nie przyniosły jednak rezultatu. Obie strony zapewniły po nim, że są gotowe na dalsze rozmowy.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Z kolei w czwartek 5 października 2017 roku rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Mirosław Wielgoś skierował pismo do rezydentów i MZ, w którym zaproponował, by WUM stał się platformą do rozmów pojednawczych pomiędzy stronami sporu oraz rozważenie możliwości włączenie Ombudsmana – Rzecznika Akademickiego WUM w rozmowy pomiędzy protestującymi, a Ministerstwem Zdrowia. Rektor nie jest stroną sporu, ale protest głodowy medyków odbywa się na terenie Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Rzeczniczka prasowa WUM poinformowała w sobotę 7 października 2017 roku w komunikacie, że takie rozmowy odbyły się w piątek i sobotę. Nie przedstawiono jednak po nich żadnego komunikatu. W sobotę w Warszawie i Wrocławiu odbyły się pikiety poparcia dla protestu lekarzy rezydentów.

Minister Radziwiłł wielokrotnie zapewniał, że nakłady na służbę zdrowia rosną, a w 2017 roku zostanie na ten cel przeznaczone prawdopodobnie 4,73 procenta PKB. W resorcie zdrowia trwają prace nad projektem ustawy gwarantującej systematyczny wzrost finansowania ochrony zdrowia, tak by w 2025 roku osiągnął on poziom 6 procent PKB.

Pensje rezydentów mają też systematycznie wzrastać zgodnie z obowiązującą od sierpnia 2017 roku ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Ponadto Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, w którym zaproponowało dodatkowe 1,2 tys. zł dla osób, które rozpoczną rezydenturę na wskazanych specjalizacjach, w których brakuje lekarzy.(pap)

Na temat ustawy o minimalnych wynagrodzeniu w podmiotach leczniczych czytaj w bezpłatnym e-booku>>>