W ostatnich latach prawo karne ulega bardzo dynamicznym zmianom, na które narażone są właśnie przepisy zamieszczone poza Kodeksem karnym.

Próbę analizy pewnej grupy przestępstw pozakodeksowych, nazwanych przestępstwami przeciwko zdrowiu (człowieka) podjęli autorzy komentarza „Pozakodeksowe przestępstwa przeciwko zdrowiu”, który zostanie wkrótce opublikowany przez wydawnictwo Wolters Kluwer.  

Autorzy opracowania przyjęli zasadę, że poddają analizie wszystkie przestępstwa stypizowane w danej ustawie, nawet jeśli w części z nich przedmiot ochrony jest inny niż zdrowie. Zajmują się analizą ustawowych znamion przestępstw (a nie wykroczeń) znajdujących się w wybranych ustawach.  Analiza wykroczeń dokonywana jest wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne dla zrozumienia istoty współistniejącego przestępstwa.

W komentarzu kompleksowo omówiono prawnokarną problematykę ochrony zdrowia i pozakodeksowych przestępstw przeciwko zdrowiu. Szczególną uwagę zwrócono na złożoną problematykę zbiegu przepisów oraz kwestie wymiaru kary.

Opracowanie „Pozakodeksowe przestępstwa przeciwko zdrowiu. Komentarz" dostępne jest w księgarni Profinfo>>>

Autorzy publikacji dokonali analizy przestępstw stypizowanych w kilkunastu ustawach, między innymi w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o ochronie zdrowia psychicznego, o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, o wyrobach medycznych, o leczeniu niepłodności, w ustawie Prawo farmaceutyczne, w ustawie o kosmetykach, o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, o bezpieczeństwie żywności i żywienia, a także w ustawie o produktach biobójczych.

Publikacja dostępna jest w księgarni Profinfo w ramach przedsprzedaży>>>

Planowana data jej wydania to 11 października 2017 roku.

 

Informacje o autorach

Magdalena Budyn-Kulik - doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

Patrycja Kozłowska-Kalisz - doktor nauk prawnych, starszy wykładowca w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

Marek Kulik - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

Marek Mozgawa (redaktor naukowy)- profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk prawnych, dyrektor Instytutu Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, kierownik Katedry Prawa Karnego i Kryminologii.

Leszek Wilk - profesor doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych WSFiP w Bielsku-Białej.

Aneta Michalska-Warias - doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

Katarzyna Nazar - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

 

Źródło: Wolters Kluwer