Rzecznik Praw Dziecka zarzuca samorządom, że opóźniają wypłaty 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do minister rodziny i polityki społecznej, by wyjaśniła samorządom, jak należy działać na rzecz dobra wszystkich rodzin. Jego zdaniem samorządy coraz częściej bezzasadnie odmawiają rozpatrywania wniosków o prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczego.

15.12.2020

PE nie chce wiceprezesa NIK w Europejskim Trybunale Obrachunkowym

Prawo unijne

Parlament Europejski we wtorkowym głosowaniu opowiedział się przeciwko wysuniętej przez rząd Polski kandydaturze Marka Opioły na stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO). Opioła jest politykiem PiS, był posłem na Sejm, a po objęciu stanowiska prezesa NIK przez Mariana Banasia, został mianowany przez marszałek Sejmu jego zastępcą.

15.12.2020

Samorządy oszczędzają na kadrach – tną podwyżki, nagrody, premie i etaty

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wstrzymane podwyżki, dodatki, premie czy nagrody, zamrożone wakaty – finansowy kryzys w samorządach bezpośrednio wpływa na sytuację pracowników urzędów i jednostek podległych. Samorządowcy nie ukrywają, że jeżeli będzie jeszcze gorzej, mogą być zmuszeni do zwolnień czy blokad dodatkowych wynagrodzeń. Niestety, w wielu instytucjach nie będzie też w tym roku świątecznych prezentów.

15.12.2020

Samorządy zorganizują transport bezpośredni dla niepełnosprawnych dzięki grantom z PFRON

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Przewozy door-to-door będą od przyszłego roku realizowane w samorządach dzięki realizacji pilotażowych projektów transportu dla osób wymagających wsparcia w przemieszczaniu. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił właśnie listę rankingową wniosków o przyznanie grantu. Oprócz przejazdów sfinansować będzie można instalację podjazdów w budynkach czy windy.

14.12.2020

Wydatki na rozwój wyróżniają najlepsze samorządy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gmina Kleszczów koło Bełchatowa, miasto i gmina Polkowice, a także miasta Krynica Morska i Świnoujście - zwyciężyły w tegorocznej edycji rankingu zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich. Warszawa znalazła się dopiero na drugim miejscu w kategorii miast, a zaraz za stolicą uplasowało się Opole.

14.12.2020

Akcja "Masz głos" rozpoczyna serię rozmów o wyzwaniach w pracy samorządowca

Samorząd terytorialny

„Samorząd od kuchni” to cykl rozmów z samorządowcami, który rozpoczyna Akcja Masz Głos Fundacji Batorego. Pierwszym gościem będzie Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. Szymon Osowski, prezes Zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, zapyta go między innymi, jak dziś w Polsce wygląda rządzenie na poziomie lokalnym.

14.12.2020

Domy Wczasów Dziecięcych trzeba dostosować do współczesności

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Domy Wczasów Dziecięcych to relikt z poprzedniej epoki, nie przystaje do dzisiejszych czasów, ale ma się dobrze, a raczej miał do tej pory, dzięki podwójnemu, a czasem nawet potrójnemu finansowaniu. Samorządowcy postanowili urealnić przepisy, zlikwidować podwójne finansowanie. Powstał projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego tych placówek.

14.12.2020

Drzewo na miedzy sadzić można, ale lepiej trochę dalej

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Prawo nie reguluje, w jakiej odległości od działki sąsiada możemy sobie posadzić drzewo czy modne tuje. Na ogół nie przewidujemy, że po tym jak one urosną, mogą spowodować zniszczenia na nieruchomości obok. Poszkodowany może wtedy bronić swoich praw w sądzie, ale takie postępowania są zwykle długotrwałe, kosztowne i bardzo często pogarszają stosunki sąsiedzkie.

12.12.2020

Rok 2020 jest przełomowy dla profilu zaufanego

Administracja publiczna Nowe technologie

Na duży przyrost liczby profili zaufanych w tym roku miały wpływ utrudnienia spowodowane pandemią. Sądząc po popycie na profil i podpis zaufany, zwiększa się możliwość realizowania spraw drogą elektroniczną, a już choćby z tego powodu wzrasta też liczba spraw załatwianych – mówi Anna Streżyńska.

11.12.2020

Śląskie samorządy apelują o usprawnienie walki ze smogiem

Samorząd terytorialny Środowisko

Brakuje kompleksowej, wielopoziomowej, a przy tym jednolitej strategii walki z zanieczyszczonym powietrzem – uważa Śląski Związek Gmin i Powiatów. Zdaniem samorządowców kluczowe jest szybkie uruchomienie i wykorzystanie do obsługi programu Czyste Powietrze sieci placówek bankowych.

11.12.2020

Las przy Pałacu Kultury? Przed nabyciem trzeba sprawdzić, czy działka nie będzie zalesiana

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo

Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.

11.12.2020

Projekt o obiegu akt między organami administracji odrzucony przez Sejm

Administracja publiczna

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczący obiegu akt między organami administracji publicznej został odrzucony przez posłów. Komisja ds. petycji uznała, że zmiana miała ograniczyć zbędny obieg akt. W ocenie strony rządowej obniżyłaby ona przejrzystość przepisów.

10.12.2020

Watchdog: Media zależne od władzy osłabiają media prywatne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Media należące lub zależne od władzy osłabiają konkurencyjne i niezależne media prywatne – uważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która od dawna bada wydawanie gazet przez samorządy. W kontekście przejęcia przez Orlen wydawcy gazet lokalnych organizacja podkreśla, że zasada wolności środków społecznego przekazu wyklucza istnienie jakichkolwiek mediów prawnie podporządkowanych władzy.

10.12.2020

TSUE wypowie się w sprawie rejestracji w Polsce dzieci par jednopłciowych

Administracja publiczna Prawo unijne

Jest szansa na poprawę sytuacji prawnej dzieci, których rodzice są tej samej płci – w sprawie odmowy wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie skierował tam pytanie prejudycjalne na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.

10.12.2020

Webinarium o pierwszej pomocy podczas wydarzeń publicznych

Samorząd terytorialny

Organizatorzy wydarzeń są zobowiązani do zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa. Nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. O tym jak zapewnić pierwszą pomoc przedszpitalną, niezależnie od tego, czy event odbywa się w przestrzeni otwartej czy w zamkniętym budynku, odpowie ekspert podczas webinarium online Akcji Masz Głos.

10.12.2020

Rozwód w USC – szybszy, ulga dla sądów, ale nie bez problemów

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Bezkonfliktowe rozwody przeprowadzane przez notariuszy lub kierowników urzędów stanu cywilnego uprościłyby procedury i ułatwiły życie wielu obywatelom. Odciążyłyby też sądy. Wiążą się jednak z nimi pytania - o dzieci, konieczność stawiennictwa małżonków czy właściwość miejscową. A z tym w przypadku USC wiąże się kwestia kosztów i wiecznie niedofinansowanych zadań zlecanych samorządom.

10.12.2020

Przewodniczący łódzkiej rady: Wykluczanie radnego potrzebne, sesja online utrudnia kontrolę

Samorząd terytorialny

Konieczne jest narzędzie, które umożliwi wykluczanie radnych z obrad, z ważnych powodów i po przegłosowaniu przez radę – uważa Marcin Gołaszewski. Jeśli radny podczas sesji online rozbierze się przed kamerą, to mamy to przez kilka godzin oglądać? A jak zbadać, czy nie jest pijany? Zmiana realiów w czasie COVID powoduje, że nie ma możliwości kontroli nad zachowaniem radnych.

09.12.2020

Drugi nabór Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozstrzygnięty

Finanse samorządów Koronawirus

Rozdzielono pieniądze w ramach „tarczy samorządowej” - Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łącznie to 12 miliardów złotych bezzwrotnego wsparcia dla samorządów. Pośrednim celem jest działanie na rzecz przedsiębiorców, którzy będą mogli tworzyć nowe miejsca pracy. W ramach funduszy gminy popegeerowskie otrzymają wsparcie w wysokości 250 mln zł.

08.12.2020

Rząd zdecydował o wypłacie za karty do głosowania korespondencyjnego

Administracja publiczna Wybory

Rząd podjął we wtorek decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej pieniędzy na rekompensaty dla firm i instytucji, które w kwietniu i maju tego roku sfinansowały wydatki na planowane przez rząd, ale nie zorganizowane korespondencyjne głosowanie w wyborach prezydenckich. Środki te wydawane były przed uchwaleniem odpowiedniej ustawy, a w końcu z planu zrezygnowano.

08.12.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski