Samorządy oszczędzają na ochronie danych osobowych i... ryzykują

Samorząd terytorialny RODO

Powołanie inspektora ochrony danych w wielu samorządach traktuje się jak zło konieczne, szefom jednostek brak świadomości, że ma to być fachowiec. A także, że bezpieczeństwo danych kosztuje, więc o angażu decyduje często tylko kryterium ceny. IOD nie powinno się obciążać dodatkową pracą, a często dostają oni zadania będące w konflikcie z ich funkcją. Zdarzają się też… inspektorzy-widma.

26.02.2020

Płacimy za śmieci coraz więcej - przez zmiany prawa i rosnące koszty energii

Samorząd terytorialny Środowisko

Zmiany prawa i brak jasnych interpretacji, konieczność tworzenia nowych regulaminów odbioru odpadów, narzucone przez ustawodawcę obowiązki skutkują lawinowo wzrastającymi kosztami gospodarowania odpadami komunalnymi. A tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez mieszkańców.

24.02.2020

Strefy wolne od plastiku mogą być tworzone, ale trzeba znaleźć podstawę prawną

Samorząd terytorialny Środowisko

Miasto Wałbrzych ustanowiło zakaz używania plastikowych opakowań naczyń i sztućców. Inicjatywa wprowadzenia strefy wolnej od plastiku jest chwalona, ale eksperci mają jednak wątpliwości, czy podstawą prawną może być w tym wypadku instytucja przepisów porządkowych przewidziana w ustawie o samorządzie gminnym.

22.02.2020

Marszałek Sejmu: Immunitet nie chroni pomieszczeń, tylko osobę fizyczną

Administracja publiczna

Według marszałek Sejmu Elżbiety Witek i Biura Analiz Sejmowych przy przeszukaniach w miejscach związanych z Marianem Banasiem, prezesem NIK, nie złamano Konstytucji. Ich zdaniem immunitet formalny nie chroni miejsc, pomieszczeń, tylko osobę fizyczną. Tymczasem NIK zapowiada zażalenie do sądu na działania CBA.

21.02.2020

Wody Polskie nałożyły na MPWiK 10,5 mln zł opłaty za nielegalny zrzut ścieków

Samorząd terytorialny Środowisko

MPWiK ma zapłacić ponad 10,5 mln złotych opłaty podwyższonej, którą Wody Polskie nałożyły na nie za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii układu przesyłowego oczyszczalni „Czajka”. Koszty ma ponieść MPWiK, bez możliwości przerzucenia ich na mieszkańców - podkreślają Wody Polskie.

20.02.2020

Bez uchylenia immunitetu postępowanie wobec prezesa NIK jest bezprawne

Administracja publiczna

Czynności składające się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli wymagają uzyskania zgody Sejmu. Taka procedura jest skomplikowana, ale niezbędna, a jej niedochowanie to przekroczenie uprawnień służb. Co ważne, immunitet odnosi się do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej bez określania, czy chodzi o przeszukanie osoby czy miejsca.

20.02.2020

NSA wyjaśni, czy organizacja jest stroną w postępowaniu o odebranie zwierzęcia właścicielowi

Administracja publiczna

W poniedziałek, 24 lutego 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpozna wniosek Prokuratora Generalnego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie czy organizacja społeczna, która zajmuje się ochroną zwierząt, odbierająca zwierzę jego właścicielowi jest stroną w ujęciu kodeksu postępowania administracyjnego.

20.02.2020

Fake newsy w wypowiedziach kandydatów w wyborach są, choć nie zawsze świadome

Wybory

Świadomość działań dezinformacyjnych jest trudna do udowodnienia – wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jednak w dyskusji podczas kampanii wyborczej padają często wypowiedzi zawierające krzywdzące stereotypy, mity czy nieprawdę. W ostatnich wyborach dotyczyły one głównie tematyki LGBT, migrantów i uchodźców.

19.02.2020

Związek Miast Polskich podsumowuje działania przed Zgromadzeniem Ogólnym

Samorząd terytorialny

W marcu odbędzie się zgromadzenie ogólne Związku Miast Polskich. Związek podsumował działania przeprowadzone w ubiegłym roku, wśród priorytetów znalazły się projekty legislacyjne korporacji związane z oświatą, energią i stanem finansów samorządowych.

19.02.2020

Akcja Masz głos zaprasza na webinarium o aktywistach w organizacjach społecznych

Samorząd terytorialny

Jak angażować się społecznie, aby działać efektywnie przez długi czas, czy w ramach wspólnej pracy można wspólnie odpoczywać to pytania, na które odpowiedzi będzie można znaleźć podczas webinarium o kulturze regeneracji w organizacjach społecznych. Spotkanie organizowane jest w ramach Akcji Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego.

19.02.2020

Obliczanie PKB będzie dostosowane do podziału kraju

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto zostanie dostosowany do przepisów dotyczących statystycznego podziału terytorialnego kraju - zdecydował we wtorek rząd. Jednak zastrzegł, że nie zmieni się sposób obliczania wartości rocznego PKB.

18.02.2020

Sąd oceni, czy prezydent miasta może zablokować krytycznego blogera

Administracja publiczna

Władze Inowrocławia zablokowały konto internetowe jednego z mieszkańców, którzy na portalu promującym działania władz gminy wyrażał krytyczne opinie. - To ograniczenie dostępu do informacji, a co za tym idzie wolności słowa wynikającej z art. 54 Konstytucji i art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wspiera blogera.

17.02.2020

RPD: PESEL dziecku pary jednopłciowej nadać, zmiany w prawie niepotrzebne

Polski porządek prawny opiera się na prawie naturalnym, czyli m.in. uznaje, że ojcem dziecka nie może być kobieta, bowiem nie jest to z punktu widzenia natury możliwe - zwraca uwagę rzecznik praw dziecka, który nie widzi potrzeby zmian systemowych w kwestii nadawania PESEL dzieciom par jednopłciowych. Jednocześnie interweniuje w sprawie czteroletniego Victora.

14.02.2020

Sejm: Premia termomodernizacyjna uchwalona, ale nie dla TBS-ów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Lokale znajdujące się w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego nie będą mogły korzystać z premii termomodernizacyjnej. Sejm odrzucił 13 lutego br. dotyczącego tego poprawkę do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

14.02.2020

Sejm dokonał zmian w działach administracji - nowi ministrowie mają podstawy do pracy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sejm uchwalił w czwartek 13 lutego, odrzucając weto Senatu, zmiany w ustawie o działach administracji. Dzięki nim oczekujący na przydział kompetencji minister środowiska otrzyma swój resort, a utworzone po wyborach Ministerstwo Aktywów Państwowych uzyska podstawę do nadzoru nad większością spółek z udziałem Skarbu Państwa.

14.02.2020