Ilu ludzi mieszka w Polsce? Nie wiadomo, i wszyscy na tym tracą

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Pomiar liczby i struktury ludności w Polsce kuleje. Nie wiadomo nawet, czy jest nas 37 czy jednak 39 milionów. Choć na ulicach miast widać, że Polska jest już państwem wielonarodowościowym, statystyka publiczna tego nie oddaje. A liczba ludności ma bezpośredni wpływ na dystrybucję rządowych i unijnych pieniędzy do samorządów lokalnych. Ma przełożenie na około 90 obszarów prawnych, gdzie podejmowane są decyzje administracyjne, budżetowe, wyborcze i inne.

14.07.2023

Zakusy na Puszczę Białowieską grożą naruszeniem prawa UE

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie

Zintegrowany Plan Zarządzania dla Obiektu Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska przewiduje zwiększenie wycinek w Puszczy Białowieskiej. Pod topór mogą iść ponadstuletnie drzewostany. Organizacje przyrodnicze ostrzegają, że efekty będą niezgodne z prawem UE i naruszą zasady ochrony obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. Ministerstwo Klimatu zaprzecza, że planuje wycinkę.

13.07.2023

Spis wyborców wójt nadal będzie podpisywał odręcznie

Samorząd terytorialny Wybory

Projekt rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie spisu wyborców nadal przewiduje, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie musiał odręcznie podpisać spis wyborców. Przepisy nie przewidują bowiem potwierdzenia ich elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Dobra wiadomość jest taka, że ustawodawca zdecydowanie jednak zmniejszył liczbę wymaganych podpisów.

12.07.2023

Posłowie zdecydują, czy Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zwiększy swój skład

Samorząd terytorialny

Sejm zdecyduje, czy odrzuci w drugim czytaniu komisyjny projekt ustawy dotyczący rozszerzenia grupy ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, uprawnionych do wyznaczania przedstawicieli strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Takie wnioski zgłoszono we wtorek, w trakcie drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie.

11.07.2023

Skany będą miały taką samą wartość prawną jak oryginały dokumentów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Uproszczenie zasad postępowania z dokumentacją elektroniczną w administracji. Odwzorowania cyfrowe, czyli skany dokumentów tradycyjnych, będą miały taką samą wartość prawną (w tym dowodową), jak oryginały dokumentów. Będzie to możliwe w jednostkach, które stosują systemy elektronicznego zarządzania dokumentacją – zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, który w poniedziałek przyjął rząd.

11.07.2023

W Sejmie głosowanie o unijnych kompetencjach wobec lasów

Środowisko Administracja publiczna

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie tzw. ustawy w obronie polskich lasów. To projekt obywatelski, ale w praktyce podpisy zbierali leśnicy pod presją instytucji, w której pracują. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Głosowanie nad nim odbędzie się podczas bieżącego posiedzenia Sejmu.

11.07.2023

Kto nie pali w piecu, ten zapłaci mniej za śmieci - komisja wraca z pomysłem

Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel

Posłowie z komisji deregulacyjnej wracają z pomysłem, aby właściciel nieruchomości mieszkalnej, który nie wytwarza popiołów paleniskowych mógł być zwolniony przez gminę z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Pomysł słuszny, ale jego realizacja może napotkać problemy. Choćby z tego względu, że taki popiół nie jest osobną frakcją.

11.07.2023

Komisja deregulacyjna ma pomysł, co zrobić z zagubionymi kluczykami lub pilotami

Prawo cywilne Policja

Biura rzeczy znalezionych mają wątpliwość, jak postępować z kluczami, kartami dostępu czy pilotami do nieruchomości lub pojazdów. Obecnie, po upływie ustawowego terminu takie rzeczy może odebrać ten, kto je znalazł. Posłowie z komisji deregulacyjnej chcą zmienić zasadę. Proponują więc nowelizację ustawy o rzeczach znalezionych.

10.07.2023

Nowelizacja ustawy o OSP potrzebna, ale wymaga uzupełnień

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowelizacja ustawy o ochotniczych strażach pożarnych przewiduje likwidację wielu dziur i doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych, jakie pojawiły się od momentu uchwalenia ustawy. Eksperci i samorządowcy wskazują, że nowelizacja powinna pójść jednak dalej. Wytykają także, że nowela próbuje przerzuć na gminę koszty szkoleń i wyżywienia strażaków ochotników.

08.07.2023

Ślimaki i jeże pomogły wstrzymać inwestycję, na którą zgodził się GDOŚ

Samorząd terytorialny Środowisko

Dwoma postanowieniami z 15 czerwca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał wstrzymanie wykonania zezwoleń udzielonych Dzielnicy Ursynów przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w związku z planowaną budową „Parku Polskich Wynalazców”. To przełamanie skostniałej linii sądów w zakresie stawania po stronie przyrody w postępowaniach derogacyjnych.

08.07.2023

Komisja deregulacyjna: SKO będzie mogło orzekać jednoosobowo i zdalnie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Możliwość rozpoznawania postępowań w jednoosobowym składzie oraz umożliwienie podejmowania rozstrzygnięć przez składy orzekające z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – takie zmiany w funkcjonowaniu Samorządowych Kolegiów Odwoławczych zawarto w projekcie ustawy deregulacyjnej, która trafiła do Sejmu.

07.07.2023

Gminy zamroziły pieniądze w niesprzedanym węglu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel

Obywatele mogą taniej kupować węgiel w państwowej spółce, niż po preferencyjnych cenach od gmin. Poza tym latem mało kto myśli o mrozach w zimie. Tymczasem wiele gmin zamroziło pieniądze w węglu, bo sprzedaż końcowa idzie mizernie. Samorządowcy apelują o wypracowanie rozwiązań, które pozwolą gminom zagospodarować niesprzedane paliwo.

07.07.2023

Organizacje apelują o wyrzucenie ustawy środowiskowej do kosza

Środowisko

Osiemdziesiąt organizacji społecznych z całej Polski zaapelowało do parlamentarzystów o odrzucenie „Lex knebel”. Taki przydomek zyskała budząca kontrowersje rządowa nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, którą zajmą się posłowie z sejmowej Komisji Ochrony Środowiska.

06.07.2023

Tylko do 21 lipca samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie rozwoju stref przemysłowych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Do 21 lipca trwa nabór wniosków w siódmej edycji Programu Inwestycji Strategicznych: Rozwój stref przemysłowych. Dofinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków może wynieść do 98 proc. wartości inwestycji, minimalny poziom wkładu własnego wynosi 2 proc. Samorządy mogą złożyć dwa wnioski: do kwoty 100 mln zł i do kwoty 250 mln zł.

05.07.2023

Białorusini mieszkający w Polsce łatwiej uzyskają dokumenty podróży

Administracja publiczna

Mieszkającym w Polsce obywatelom Białorusi będzie łatwiej uzyskać polskie dokumenty podróży dla cudzoziemca. Zmiany w przepisach prawa wprowadziły dwa rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które weszły w życie 1 lipca 2023 r. Obywatele białoruscy zostali m.in. zwolnieni z obowiązku uiszczenia opłaty za wydanie polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca.

05.07.2023

O ratowaniu finansów samorządowych na Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich

Finanse samorządów

Unia Metropolii Polskich wypracowała plan działań, które mają przywrócić samorządom niezależność finansową, a tym samym możliwość decydowania o kierunkach rozwoju i polityce lokalnej. Przede wszystkim chce, by zapewnić gminom pełną rekompensatę skutków zmian podatkowych wprowadzonych w lat 2019-2022.

04.07.2023

Gminy muszą zweryfikować poprawność danych w Centralnym Rejestrze Wyborców

Samorząd terytorialny Wybory

Do 31 lipca, gminy mają zweryfikować poprawność danych w Centralnym Rejestrze Wyborców – wynika z komunikatu Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z harmonogramem wdrażania rejestru, widniejącym na rządowych stronach, CRW ma być uruchomiony do 1 sierpnia, ale ostateczny termin wskaże premier po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej.

04.07.2023