Szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Finansów podpisali w piątek, 9 sierpnia br., międzyresortowe porozumienie dotyczące skoordynowania działań podległych im służb. Porozumienie to ma dotyczyć zabezpieczenia odzyskiwania mienia Skarbu Państwa wydanego niezgodnie z prawem.
- W 2023 roku różnym fundacjom, stowarzyszeniom, związkom wyznaniowym, związanym z rządzącą wówczas partią, przyznano 524 dotacje celowe o łącznej wartości 370 mln złotych. I większość z nich bez konkursów - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk.
Porozumienie ma dotyczyć zabezpieczenia odzyskiwania mienia Skarbu Państwa wydanego niezgodnie z prawem. - Bardzo chcielibyśmy złapać wszystkich, którzy okradali państwo polskie, chcielibyśmy odzyskać maksimum tego, co jest do oddania. Ale efektem końcowym pracy ministrów, którzy to porozumienie podpisują, ma być zestaw propozycji, który uniemożliwi w przyszłości nadużywania władzy, stanowisk, powiązań na rzecz własnych interesów - powiedział premier.
Nadużycia w CBA i KAS
Premier poinformował również, że do tej pory złożono ponad 60 zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury, rzecznika dyscypliny finansów publicznych oraz CBA.
- Kwota nieprawidłowości, to, o czym już wiemy, mamy udokumentowane, to jest kwota 3,2 mld zł. To są już te pieniądze, które są już bardzo dokładnie opisane i będziemy skutecznie domagać się zwrotu tych środków - powiedział premier.
Zaznaczył, że "w pozostałym zakresie" opisano już nieprawidłowości na ponad 5 mld zł. "Zawiadomienia będą składane do odpowiednich organów, w tym do prokuratury sukcesywnie" - zapewnił.
KAS, a także inne służby chcą przygotować te wnioski perfekcyjnie, tak aby skuteczność ściągania tych pieniędzy od instytucji, czy organizacji. A w wypadku niemożności ściągnięcia środków od tych instytucji lub organizacji będziemy je ściągali od członków zarządów, zgodnie z prawem. Te procedury już zostały rozpoczęte".