NIK: Rządowy System Monitorowania Projektów Strategicznych nie działa

Administracja publiczna

System Monitorowania Projektów Strategicznych miał uporządkować realizację najważniejszych projektów, dać premierowi i ministrom przejrzyste raporty, wgląd w postępy prac i zapewnić wiarygodne dane o projektach. Minęło 5 lat, a wciąż nie udało się go w pełni wdrożyć. Najwyższe Izba Kontroli sprawdziła, co nie działa i jakie zmiany są potrzebne do wdrożenia systemu jako skutecznego narzędzia do monitorowania i zarządzania projektami strategicznymi.

09.05.2023

Strategie rozwoju gmin ważne u progu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Kontrola zarządcza

W samorządach przygotowania do nowej perspektywy wydatkowania środków z funduszy Unii Europejskiej wiążą się z opracowywaniem dokumentów strategicznych, które potwierdzą spójność kierunków planowanego rozwoju gminy. Jednym z takich narzędzi jest dobrze opracowana strategia rozwoju gminy - pisze dr Joanna Cieślińska z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

09.05.2023

Wojna reklamy z samorządami trwa - czasem w sądzie i u prokuratora

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy reklamowi starają się przechytrzyć włodarzy miast. Uchwały krajobrazowe są zaskarżane przez nich do sądów, a ostatnio nawet - przez prokuratora. Orzecznictwo jest skąpe, a gdy już się ukształtuje, to zmieni się ustawa – przewidują prawnicy. Projekt nowej ustawy o planowaniu przestrzennym w Sejmie też budzi obawy, bo może nie przystawać do istniejącej ustawy krajobrazowej.

09.05.2023

Ministerstwo łagodzi wymogi prewencji ASF dla małych gospodarstw

Administracja publiczna

W gospodarstwach, w których utrzymuje się nie więcej niż 10 sztuk świń w roku kalendarzowym wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, nie będzie już obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami oraz wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa - przewiduje nowelizacja rozporządzenia podpisana przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

08.05.2023

Transformacja cyfrowa to korzyści, ale niebezpieczeństwo

Prawo AI

Transformacja cyfrowa z jednej strony poprawia jakości życia, wpływa na wzrost gospodarczy i zrównoważony rozwoju, z drugiej jest wyzwaniem dla prawa. O tym, pod patronatem Prawo.pl dyskutować będą uczestnicy XV Konferencji Bezpieczeństwo w Internecie. Solidarność cyfrowa, której organizatorem jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie Naukowe Centrum Prawno-Informatyczne.

08.05.2023

Ruszyła II edycja badania LEXOMETR Prawno-Samorządowy

Finanse samorządów

Trwa już II edycja ogólnopolskiego badania samorządów pt. „LEXOMETR Prawno-Samorządowy 2023 – wyzwania i perspektywy dla JST”. Celem jest poznanie kondycji jednostek samorządu terytorialnego w dobie wyzwań, wynikających m.in. ze zmienności prawa. Ankieta jest anonimowa i dotyczy także zarządzania urzędem w momentach kryzysowych czy kondycji finansowej urzędów.

08.05.2023

Wiceprezydent Gdańska: Niekontrolowany wysyp "wuzetek" może potęgować chaos w mieście

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym trafił do Sejmu, ale nie spotkał się z przychylnym przyjęciem przez stronę samorządową. Dlaczego? O tym rozmawiamy z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta Gdańska, przewodniczącym Komisji ds. urbanistyki w Unii Metropolii Polskich.

06.05.2023

Do 15 lipca można składać wnioski o dofinansowanie z programu „Dostępna przestrzeń publiczna”

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Jednostki samorządu terytorialnego, kościoły, związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe oraz niektóre podmioty lecznicze mogą starać się o dofinansowanie projektów poprawiających dostępność przestrzeni publicznej i świadczonych przez nie usług. Środki mogą zostać też przeznaczone na poprawę dostępności istniejących placów zabaw lub utworzenie nowych – bezpiecznych i przyjaznych dzieciom niepełnosprawnym.

05.05.2023

Biuro rzeczy znalezionych nie przemieni się w detektywa

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Ludzie gubią róże przedmioty - od kluczyków do samochodów, przez telefony komórkowe, portfele, obrączki, walizki, po rowery, a nawet kajaki i lodówki. Ale nie wiedzą, gdzie tych rzeczy potem szukać. Policja potrafi przekazać zgubę do biura rzeczy znalezionych po kilkunastu miesiącach. A same przepisy ustawy o rzeczach znalezionych już nie przystają do zmieniającej się rzeczywistości.

05.05.2023

Nowe przepisy pozwolą lepiej chronić rurociągi na Bałtyku

Prawo gospodarcze Wojsko

Zwiększenie możliwości skutecznego oddziaływania na współczesne zagrożenia terrorystyczne, w tym zapewnienie możliwości reagowania polskiego wojska na zagrożenia związane z atakami na infrastrukturę energetyczną, która znajduje się na morzu, przede wszystkim na Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe), to cel nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw.

04.05.2023

Covid wstrzymał certyfikację strażaków - to problem dla gmin i ofiar wypadków

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego dziesiątki tysięcy strażaków będzie musiało nagle odnowić szkolenia m.in. z kwalifikowanej pierwszej pomocy i bhp. Samorządowcy obawiają się, że to na nich spadnie obowiązek i koszty przeszkolenia. Może się okazać, że strażacy bez ważnych certyfikatów nie będą chcieli udzielać pierwszej pomocy, choćby przy wpadkach drogowych. Tym bardziej że nieudane akcje może ocenić prokurator.

04.05.2023

Stan zagrożenia epidemicznego - potrzebna jest procedura wyjścia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z opublikowanym w poniedziałek projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zakończy się 1 lipca. Samorządy proponowały tę datę argumentując, że wcześniejszy termin wywoła lawinę problemów prawnych i organizacyjnych. W tym czasie trwa przegląd tzw. ustawy covidowej, która zmieniła kilkadziesiąt innych ustaw.

02.05.2023

Powstaje Ministerstwo Cyfryzacji - rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie

Administracja publiczna

Utworzenie Ministerstwa Cyfryzacji przewiduje rozporządzenie, które 1 maja wchodzi w życie. Pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obsługujący dotychczas sprawy działu informatyzacja zostaną włączeni do Ministerstwa Cyfryzacji. Ma nim kierować Janusz Cieszyński, którego na początku kwietnia, na stanowisko ministra cyfryzacji powołał prezydent Andrzej Duda. Cieszyński był sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

01.05.2023

Wyrwa w drodze, uszczerbek w aucie, a kto zapłaci?

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Drogi

Jeśli mimo zachowania ostrożności i przepisowej prędkości kierowca uszkodził samochód z powodu złego stanu nawierzchni, to może żądać naprawienia szkody od zarządcy drogi, ale dochodzenie odszkodowania nie jest proste. Wiele zależy od tego, czy dobrze udokumentujemy szkodę i wykażemy, że do uszkodzenia pojazdu doszło w tym konkretnym miejscu, za które odpowiada zarządca.

29.04.2023

Prezydent podpisał ustawę. System orzeczniczy jest na progu wydolności

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Niektóre orzeczenia o niepełnosprawności, automatycznie przedłużane w pandemii i w stanie zagrożenia epidemicznego, stracą ważność już z końcem tego roku, pozostałe w 2024 r. Nikt nie jest w stanie oszacować, ile osób zgłosi się po nowe do zespołów orzekających. Te, już zauważają znaczny wzrost składanych wniosków. A pieniędzy wystarczy zespołom do czerwca, najdłużej do sierpnia.

28.04.2023

Wójt nie musi już sporządzać informacji z wykonania budżetu za I półrocze

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego nie będą musiały już w tym roku sporządzać informacji o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze. Takie zmiany przynosi ogłoszona 27 kwietnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw tzw. ustawa deregulacyjna. Znowelizowane przepisy zakładają, że nie będzie już obowiązku sporządzania dwóch innych sprawozdań.

28.04.2023

Gminy inwestują w ledy, a oszczędności zjada opłata za energię bierną

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządy nie chcą inwestować w modernizację nie swoich latarni ulicznych. Domagają się też ograniczenia opłaty z tytułu poboru mocy biernej pojemnościowej w oświetleniu ulicznym. Ta kosztowna opłata wygląda jak kara przedsiębiorstwa energetycznego dla tych, którzy inwestują w nowoczesne oświetlenie. Problem będzie narastał, bo lamp ledowych jest coraz więcej.

27.04.2023

NIK: Nieprecyzyjne przepisy powodują chaos przestrzenny w gminach

Samorząd terytorialny Budownictwo

Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie są uaktualniane latami, plany miejscowe pokrywają mniej niż 1/3 kraju, a podstawową rolę w procesie gospodarowania przestrzenią pełnią w gminach decyzje o warunkach zabudowy wydawane dla pojedynczych działek. Efekt? Brak spójnego gospodarowania przestrzenią, rozproszenie zabudowy, uszczuplenie terenów zielonych i straty finansowe.

26.04.2023

Sprawozdawczość odpadowa kuleje, więc o monitoring rynku trudno

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Z opóźnieniem powstają przepisy wymagane unijnymi regulacjami, nie ma sprawnego systemu czy też odpowiednich warunków umożliwiających monitorowanie rynku gospodarowania odpadami komunalnymi i poużytkowymi - zwracają uwagę aktywiści i eksperci. Potwierdza to Najwyższa Izba Kontroli.

25.04.2023

KRS dla TK: Immunitet państwa w sprawie odszkodowawczej budzi wątpliwości

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa należy podać w wątpliwość obowiązywanie immunitetu państwa w sprawie cywilnej odszkodowawczej stanowiącej jedynie element szerszej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, ludobójstwa i zbrodnie przeciw ludzkości. Chodzi o wyznaczoną na 10 maja br. rozprawę Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów k.p.c, z których wywodzi się zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych.

24.04.2023