Skargę na brak dostępności można złożyć, ale najpierw ma być wniosek o jej zapewnienie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

W ciągu ponad 8 miesięcy, czyli od kiedy prawo daje taką możliwość, do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłynęło zaledwie 25 skarg na brak dostępności. Z ich rozpatrywaniem jest problem, bo większość posiada wady formalne. Powodem jest nie do końca zrozumiała procedura składania skarg i wymóg złożenia wcześniej wniosku o zapewnienie dostępności.

02.06.2022

Obywatele Ukrainy muszą już płacić za przejazd autostradą

Transport Ukraina

Od 1 czerwca użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, są zobowiązani do opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg. Ministerstwo Infrastruktury utrzymuje zwolnienie z opłat dla pojazdów z pomocą humanitarną dla obywateli Ukrainy.

01.06.2022

Przepisy pomogły młodzieżowym radom, ale potrzeba wsparcia merytorycznego

Samorząd terytorialny

Po roku od wejścia w życie nowelizacji ustaw samorządowych, które ułatwiły powoływanie i funkcjonowanie młodzieżowych rad gmin, powiatów i sejmików województw, wzrosła ich liczba. Młodzieżowe rady potrzebują jednak finansowego wsparcia. Takim ma być rządowy Program Fundusz Młodzieżowy. Czy to wystarczy, żeby młodzieżowe samorządy działały dobrze?

01.06.2022

Ministerstwo Rodziny rozstrzygnęło konkurs „Razem Możemy Więcej”

Samorząd terytorialny

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozstrzygnęło konkurs „Razem Możemy Więcej” w ramach pierwszej edycji Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023. Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w konkursie kwotę dofinansowania zwiększono z 40 mln zł do 104 mln zł. Dotacje przyznano 115 podmiotom.

31.05.2022

Samorządy chcą zmian w projekcie ustawy pomocowej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Samorządowcy postulują, by w procedowanej w Sejmie tzw. ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy rozszerzyć katalog podmiotów, które mogą stosować uproszczoną procedurę adaptacji obiektów budowlanych użyteczności publicznej w obiekty mieszkalne dla uchodźców. Chcą też, by kursami językowymi objąć inne zawody medyczne, oraz bardziej precyzyjnych zapisów o klubach dla dzieci z Ukrainy.

31.05.2022

Większość bezwzględna nie może stać się większością kwalifikowaną

Samorząd terytorialny

Bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy jest pierwsza liczba naturalna przewyższająca połowę ustawowej liczby radnych. Zasadę 50 procent plus 1 głos można stosować jako techniczną wskazówkę co do sposobu ustalania większości, ale tylko w przypadkach parzystej liczby ważnie oddanych głosów.

30.05.2022

DPS-y zatrudnią bezrobotnych i poszukujących pracy z dofinansowaniem

Pomoc społeczna Finanse publiczne

Podmiot prowadzący dom pomocy społecznej będzie mógł starać się o refundację części lub całości kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne skierowanych osób bezrobotnych lub poszukujących pracy – to rozwiązanie zaproponowane w kolejnej nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

30.05.2022

Zasiłek pielęgnacyjny nie będzie wyższy. Grupa uprawnionych także bez zmian

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Kwota świadczenia, które ma pokrywać wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, wobec szalejącej inflacji - jest bardzo niska. Mimo to w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie trwają obecnie żadne prace, które miałyby podwyższyć zasiłek pielęgnacyjny. Jego najbliższa waloryzacja ma być dopiero w 2024 roku.

28.05.2022

Nowe obowiązki partii - MF ogłasza wzory rejestru wpłat i umów

Administracja publiczna

W związku z tym, że od 1 lipca 2022 roku wejdą w życie przepisy ustawy o partiach politycznych, które zobowiązują je do prowadzenia rejestrów wpłat i umów, Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenia, które zawierają wzory takich rejestrów.

27.05.2022

Jak samorządy radzą sobie w dobie kryzysów - rusza badanie

Samorząd terytorialny

Rusza właśnie pierwsza edycja ogólnopolskiego badania samorządów pt. „LEXOMETR Prawno-Samorządowy 2022 – Jednostki samorządu terytorialnego w dobie kryzysów”. Badanie skierowane jest do włodarzy, kadry zarządzającej JST oraz wszystkich samorządowców. Jego celem jest poznanie obecnej kondycji samorządów w dobie m.in. kryzysów, jak pandemia i wojna w Ukrainie. Potrwa ono do końca czerwca.

27.05.2022

Sejm zaczął prace nad zmianami w przepisach o pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Ukraina

Rozwiązania służące stabilnemu zapewnieniu przez samorządy opieki nad najmłodszymi dziećmi uchodźców, w szczególności w sytuacji, gdy ich rodzice pracują, uproszczone procedury związane z przebudową lokali z przeznaczeniem na zakwaterowanie, organizacja dodatkowej nauki języka polskiego - takie m.in. zmiany zakłada nowelizacja "ukraińskiej" specustawy. Po pierwszym czytaniu w czwartek Sejm skierował ją do komisji.

26.05.2022

Będą pieniądze na orzeczenia o niepełnosprawności dla obywateli Ukrainy

Pomoc społeczna Finanse publiczne

Szacuje się, że około 150 tys. obywateli Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, może wystąpić o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Dlatego rząd w kolejnej nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje pomoc finansową dla powiatowych i wojewódzkich zespołów orzeczniczych z Funduszu Pomocy.

26.05.2022

Rząd obiecuje samorządom dochody z udziału w zryczałtowanym PIT

Finanse samorządów PIT

Samorządy zabiegają, by do ich dochodów dodać udział w podatku PIT płaconym w formie ryczałtu. Deklarację, że może to nastąpić od 2024 r., złożył niedawno wiceminister finansów Artur Soboń. To ważna zapowiedź w sytuacji, gdy po obniżce PIT zmaleją dochody samorządów z tego podatku, a także dlatego, że na skutek zmian w Polskim Ładzie przybywa podatników przechodzących na ryczałt.

26.05.2022

Premier: Nie litera prawa, a wola narodu ważna w legislacji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Litera prawa przestrzegana w czasach III RP nie była wystarczającym komponentem sprawiedliwej rzeczywistości. Legalizm i litera prawa służyły, w pewnym uproszczeniu, zazwyczaj tym, którzy byli silniejsi - stwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że duch prawa i wola narodu muszą być brane pod uwagę przy stanowieniu prawa. Przy okazji odznaczył 122 osoby za dobrą legislację.

25.05.2022

Polskie przepisy o bezpieczeństwie na drogach będą dostosowane do unijnych

Administracja publiczna Transport

Zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń podczas wypadków drogowych - to cel przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiana w przepisach ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy dotyczącej zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej.

24.05.2022

Wędka zamiast ryby - NIK pozytywnie o sektorze ekonomii społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Małe i średnie firmy

Tworzone w Polsce od kilku lat ośrodki wsparcia ekonomii społecznej przyczyniają się do powstania nowych, wysokiej jakości miejsc pracy. Problemem była jednak trwałość zatrudnienia - wynika z najnowszego raportu Najwyższe Izby Kontroli. Mimo to Izba podkreśla, że działania umożliwiające uzyskanie zatrudnienia są najskuteczniejszą formą walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

24.05.2022

Samorządy chcą definicji umowy, która ma trafić do rejestru

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych proponuje, aby do nowelizowanych przepisów dotyczących rejestru umów jednostek sektora finansów publicznych wprowadzić definicję umowy podlegającej publikacji. Katalog chce zawęzić, m.in. do umów wydatków na usługi, dostawy i roboty budowlane zgodnie z definicją Prawo zamówień publicznych.

24.05.2022

Cztery gminy otrzymają dotacje na szerokopasmowy internet

Samorząd terytorialny

Od 27 maja ruszy nabór w pilotażowym programie, który wesprze gminy w budowie sieci szerokopasmowej. Samorządy mogą otrzymać do pięciu milionów złotych w ramach dofinansowania z Funduszu Szerokopasmowego. Wybiorą też przedsiębiorcę telekomunikacyjnego, któremu powierzą budowę sieci szerokopasmowej na swoim terenie.

23.05.2022

Samorządy proponują 31 zmian, które mogą pomóc uchodźcom

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Ukraina

Oświata, ochrona zdrowia, pomoc społeczna i mieszkalnictwo - w tych dziedzinach, zdaniem samorządowców, potrzeba pilnej interwencji, także prawnej, aby poprawić sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce. Zespół doraźny ds. uchodźców wojennych komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnej zgłosił pakiet 31 niezbędnych zmian w prawie.

23.05.2022

Kolejne zmiany w ustawie ukraińskiej, tym razem w sprawie pustostanów i pracy

Samorząd terytorialny Ukraina

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje przedstawić projekt zmian ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Znajdą się w nim rozwiązania dotyczące rynku pracy, opieki nad dziećmi, kursów językowych, a także zagospodarowania przez samorządy pustostanów. Projekt jest już w wykazie prac legislacyjnych rządu.

21.05.2022