Organizatorem badania jest Wolters Kluwer Polska – dostawca systemu informacji prawnej LEX i rozwiązań dla samorządów. Kwestionariusz zawiera 35 pytań, a czas jego wypełnienia szacowany jest na ok. 10 minut. Raport ma być gotowy już we wrześniu 2023 r.

Link do ankiety LEXOMETR >>

Prawo, finanse, wyzwania 

Obszary badania LEXOMETR 2023 to:

  • zmienność prawa
  • zarządzanie urzędem
  • finanse JST
  • cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo
  • wyzwania stojące przed JST.

 

- Mamy nadzieję, że wyniki badania LEXOMETR pozwolą lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi aktualnie mierzą się samorządy. Z kolei raport z badania będzie stanowić podstawę merytorycznej dyskusji dotyczącej wsparcia, jakiego mogą oczekiwać samorządy, aby kryzysy w jak najmniejszym stopniu dotykały ich działalności - wskazują organizatorzy.

Czytaj w LEX: Obowiązki jednostek samorządu terytorialnego w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa >>

Czytaj: Niska jakość i zmienność prawa problemem samorządów>>

Co wynikało z poprzedniego badania? 

W 2022 r. aż 77 procent ankietowanych wskazywało, że zmiany prawa dotyczące samorządów są niedopracowane, a ponad połowa wytknęła, że nie są konsultowane z samorządowcami. Takie złe prawo ma wpływ na pracę urzędów, obarczone jest ryzykiem błędów, które mogą dotknąć mieszkańców. W badaniu ankietowani wskazywali konkretne regulacje, które rodziły największe trudności (choćby ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, czy przepisy covidowe) oraz obszary działalności urzędu, w których najtrudniej wdrożyć zmiany prawne.

Sen z powiek samorządowców spędzały natomiast finanse. Prawie 50 proc. samorządowców negatywnie oceniało wpływ zmian prawnych na finansowanie JST w długofalowej perspektywie, na co składał się m.in. spadek przychodów z PIT i CIT, chaos prawny, nieprzewidywalność działań państwa, galopująca inflacja oraz centralizacja i omnipotencja władzy centralnej.

Zaledwie 10 proc. samorządowców uważało, że obecne prawo pozytywnie wpłynie na budżet JST. To niedostateczne finansowanie JST stawia przed samorządowcami liczne wyzwania zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej. Wśród głosów padały i takie, że wyzwaniem na najbliższe 5 lat będzie „przetrwanie”.

Czytaj w LEX: Finansowanie Policji przez jednostki samorządu terytorialnego >>

 

Przed samorządami duże wyzwania

Autorzy ubiegłorocznej edycji badania zdiagnozowali też główne problemy w zarządzaniu urzędem - m.in. system zgłaszania nieprawidłowości, wdrożenie kontroli zarządczej, zarządzania ryzykiem czy procedury działania w sytuacjach kryzysowych. Pytano też o ocenę współpracy administracji rządowej w przypadku sytuacji kryzysowych. Raport porusza też kwestię cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa. Pozytywnym sygnałem było to, że 95 proc. jednostek samorządu terytorialnego umożliwiało mieszkańcom załatwianie spraw urzędowych przez internet. Jednocześnie wskazywano, że dalsza informatyzacja i cyfryzacja są jednym z wyzwań.