Po skład sędziowski na Berdyczów – TK wąsko interpretuje dostęp do informacji publicznej

Prawnicy Administracja publiczna

Dziennikarz, który chce dowiedzieć się, w jakim składzie zostanie rozpatrzona sprawa w Trybunale Konstytucyjnym, powinien wystąpić o dostęp do akt i sam dotrzeć do tej informacji. To – jak wskazują prawnicy – dość karkołomna wykładnia ustawy o dostępie do informacji publicznej, w dodatku mocno na bakier z orzecznictwem tak sądów polskich, jak i europejskich.

04.04.2024

NIK zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego premiera i byłą minister finansów

Prawo karne Finanse publiczne PIT Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli kieruje zawiadomienie wobec byłego prezesa Rady Ministrów, byłej minister finansów, byłego wiceministra finansów oraz innych funkcjonariuszy państwowych. Zawiadomienie dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych i tym samym działanie na szkodę interesu publicznego - samorządów - w zakresie m.in. przyznawania samorządom wsparcia z rezerwy ogólnej – poinformowała NIK we wtorek.

02.04.2024

Rekonstruktorzy nie hukną głośniej amunicją większego kalibru

Prawo karne Administracja publiczna

MSWiA nie zgadza się na liberalizację dostępu przez grupy rekonstrukcji historycznej do amunicji hukowej o większym kalibrze. Ustawa o broni i amunicji ogranicza stosowanie amunicji hukowej o kalibrze powyżej 5,6 mm - posiadanie amunicji kaliber 6 mm jest przestępstwem. Zdaniem niektórych rekonstruktorów, niesłusznie.

30.03.2024

Tegoroczna Wielkanoc namiesza w terminach środowiskowych sprawozdań

Środowisko Administracja publiczna

31 marca czy 2 kwietnia – do kiedy należy dokonać środowiskowych rozliczeń, których termin przypada na koniec marca? Takich obowiązków jest kilkanaście i nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich. O przesunięciu na pierwszy dzień po świętach można mówić tylko przy niektórych sprawozdaniach.

29.03.2024

Wójt musi odpowiedzieć, nawet gdy pyta go Wróżka Zębuszka

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie zawiera w zasadzie żadnych przepisów, które określałyby wymogi formalne wniosku o informację publiczną. Wniosek może więc skutecznie wnieść mailem anonimowa Królewna Śnieżka oraz 40 rozbójników od Alibaby. I tak się dzieje. Swoimi żądaniami są w stanie zdezorganizować urząd. Samorządowcy drżą, aby złośliwi wnioskodawcy nie zaczęli wykorzystywać sztucznej inteligencji.

29.03.2024

Strażnik graniczny może zatrzymanemu cudzoziemcowi odebrać telefon

Administracja publiczna Ukraina

Temat nadużyć pograniczników wobec imigrantów powraca regularnie od lata 2021 roku, kiedy zaczął się kryzys na granicy z Białorusią. Nie skończył się on jednak wraz ze zmianą rządu. Przeciwdziałanie oraz stosowanie sankcji za niedozwolone działania jest o tyle trudne, że poszkodowani mają ograniczone możliwości składania skarg.

28.03.2024

Urzędy mogą skorzystać z wytycznych, tworząc dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Niepelnosprawność

Jak dostosować miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami przed urzędem czy zorganizować przestrzeń komunikacyjną w budynku można m.in. dowiedzieć się z raportu podsumowującego wsparcie doradcze dla koordynatorów ds. dostępności. Raport wskazuje na rozwiązania prawne, dobre praktyki i rozwiązania niskokosztowe, które można zastosować w urzędzie.

27.03.2024

Rząd zlikwiduje świadczenie 40 zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Wypłata świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców wojennych z Ukrainy, zakończy się po 30 czerwca 2024 r. – zapowiada MSWiA. Uciekinier znajdzie schronienie wyłącznie w zbiorowym miejscu zakwaterowania. Resort decyzję o zakończeniu tej formy wsparcia uzasadnia m.in. tym, że interpretacja przepisu, który jest podstawą tego świadczenia, wzbudza coraz więcej kontrowersji.

27.03.2024

Stanowiska 32 pełnomocników rządu do likwidacji - jest projekt

Administracja publiczna

Planowane jest zlikwidowanie stanowisk pełnomocników m.in. do spraw: Wspierania Reform na Ukrainie, Społeczeństwa Obywatelskiego, Polityki Surowcowej Państwa, Działań Związanych z Wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na Terytorium RP, Jednolitego Rynku Cyfrowego, Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

21.03.2024

Sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy. Powinniśmy być na to przygotowani

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

Cyberbezpieczeństwo i związana z tym ochrona danych obywateli, to główny temat konferencji, zorganizowanej w czwartek w Centrali ZUS. Była to już II edycja konferencji „EMC – Cyfrowe wyzwania”. Uwaga uczestników koncentrowała się również na wykorzystywaniu rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję w usługach publicznych oraz wyzwaniach wynikających z najnowszych zmian technologicznych dla zabezpieczenia społecznego.

21.03.2024

ZUS nie będzie pracował w piątek, 29 marca

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte w piątek, 29 marca 2024 roku. Tego dnia nie będzie też możliwości konsultacji z pracownikami infolinii ZUS – poinformował w środę Zakład. Ci, którzy chcą swoje sprawy załatwić w ZUS osobiście jeszcze w marcu, powinni to zrobić do czwartku, 28 marca.

20.03.2024

NIK: Urzędy nie radzą sobie z obsługą cudzoziemców

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Od kilku lat systematycznie rośnie liczba cudzoziemców napływających do Polski. W ciągu 4 lat liczba złożonych wniosków pobytowych podwoiła się, co jest dużym wyzwaniem dla urzędów wojewódzkich, które zajmują się obsługą spraw cudzoziemców. Największym problemem jest ogromna przewlekłość - na rozpatrzenie wniosku pobytowego czeka się miesiącami, a nawet latami. Pewne nieprawidłowości NIK stwierdziła także w starostwach i urzędach miast.

20.03.2024

MSWiA chce zmienić skład komisji heraldycznej

Administracja publiczna

Po 16 latach, Pawła Dudzińskiego na stanowisku przewodniczącego Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA, ma zastąpić Jan Wroniszewski. Sam Dudziński ma zostać usunięty ze składu komisji. To nie jedyne zmiany jakie przewiduje projekt ministra spraw wewnętrznych, zmieniający rozporządzenie w sprawie powołania Komisji Heraldycznej.

19.03.2024

Sezonowe zakazy nie pomagają zwalczyć afrykańskiego pomoru świń

Środowisko Administracja publiczna

Z jednej strony, w ramach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) państwo płaci za zabijanie dzików, ale równocześnie zezwala na ich dokarmianie, sprzyjające rozmnażaniu tych zwierząt i przenoszeniu wirusa. Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wprowadzające co roku program mający na celu zwalczania ASF, wydawane jest dopiero w marcu albo kwietniu. Zimą, część zakazów dotyczących walki z wirusem, nie obowiązuje.

19.03.2024

Szkolenie służb zatrudnienia i rozbudowa systemów wymaga więcej czasu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Przesunięcie o rok – z 30 czerwca 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. - terminu zakończenia realizacji inwestycji wspierających reformę instytucji rynku pracy, to jedna ze zmian, jaka zostanie wprowadzona do Krajowego Planu Odbudowy w ramach jego rewizji. Konsultacje publiczne w tym zakresie już się rozpoczęły i prowadzi je Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Powodem jest niemożność rozbudowy systemów teleinformatycznych, z uwagi na niewdrożenie ustaw, które docelowo mają regulować kwestie rynku pracy oraz służb, a także zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

18.03.2024

Pracownicy budżetówki tracą na skokowej podwyżce płacy minimalnej

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownicy budżetówki niższego szczebla – sekretarki czy specjaliści zarabiający minimalną pensję, mają przy lada okazji tak zmieniane umowy o pracę, aby składnikiem ich wynagrodzenia zasadniczego stała się premia. Zdaniem prawników, nieważne, czy jest to premia uznaniowa czy regulaminowa, bo prawnie jest to dozwolone. Pracodawcy twierdzą, że na skutek skokowego podniesienia płacy minimalnej, dodatkowe składniki są częściej uwzględniane przy spełnianiu minimalnej stawki wynagrodzenia.

18.03.2024

Wydatki budżetowe na kościoły - pod kontrolą NIK

Administracja publiczna Finanse

Marszałek Sejmu zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie wydatków z budżetu państwa na poszczególne kościoły i inne związki wyznaniowe, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła katolickiego. Zakres kontroli ma obejmować okres od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r. i dotyczyć m.in. wydatków z Funduszu Kościelnego, ulg, zwolnień oraz preferencji podatkowych.

16.03.2024

Uwagi prezesa UODO do ustawy o cudzoziemcach

Prawnicy Administracja publiczna

Trzeba dokładnie określić w ustawie jaki jest cel przetrzymywania danych cudzoziemca aż 12 lat i jakie dokumenty ma on przedstawić, by uzyskać zezwolenie na pobyt stały lub czasowy – to główne zastrzeżenia Mirosława Wróblewskiego, prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych do projektowanych zmian w ustawie o cudzoziemcach.

14.03.2024

W PIP też bez konkursów. 9 z 16 OIP to osoby pełniące obowiązki

Administracja publiczna Prawo pracy

Na stanowisko okręgowego inspektora pracy nie ma konkursów, bo ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy nie określa takiego wymogu prawnego. Okręgowych inspektorów pracy powołuje i odwołuje główny inspektor pracy, po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy. Może też powierzyć obowiązki OIP wybranemu pracownikowi. W ten sposób w 9 z 16 okręgowych inspektoratach pracy są osoby pełniące obowiązki, najdłużej od 17 czerwca 2019 r.

14.03.2024

Brak konkursów na wyższe stanowiska to nadal plaga

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Zmiany na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej odbywają się bez procedury konkursowej. MF twierdzi, że ustawa o KAS nie daje obecnie możliwości wyłonienia kandydata na stanowiska kierownicze w drodze konkursu. I zapewnia, że przy nowelizacji ustawy będzie rozważana możliwość wprowadzenia procedury konkursowej. Sytuację analizuje też Kancelaria Premiera. Zmiana prawa jest konieczna, bo problem występuje także w urzędach państwowych, sądach i prokuraturze - wskazują prawnicy.

14.03.2024