Organizatorzy wydarzeń patriotycznych organizowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości, eksponując flagę, powinni pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza, że flaga państwowa ma odpowiednie proporcje, bo często flaga państwowa mylona jest z barwami narodowymi. A to zdecydowana różnica. - Flaga państwowa Rzeczypospolitej o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu - to płat materiału o proporcjach 5:8 i tylko taką można eksponować w urzędach i indywidualnie. Jeśli wiec kupiliśmy flagę o wymiarach 50 na 80 centymetrów to jest to flaga polska, a jeśli jej wymiary są przykładowo 100 na 150 centymetrów to jest to już szarfa w barwach narodowych. Zaznaczyć trzeba, że każdy kraj ustala własne proporcje, często bardzo dokładne. Na przykład flaga państwowa USA ma proporcje 10:19, a Salwadoru 189:335 – wyjaśnia Marek Kwiecień, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, Ambasador “Dobrej Flagi”.
Ekspert przypomina, że w przypadku pionowego eksponowania flagi trzeba pamiętać, że kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. I dodaje… modne ostatnio i często stosowane podczas marszów, nad głowami maszerujących niesiona jest szeroka i bardzo długa wstęga o barwach narodowych. W takim przypadku jej pas biały musi być po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu!
Czytaj też: Za znieważenie flagi - zwykle grzywna
Czysta, nie zniszczona, bez napisów
Flaga musi być czysta, niepostrzępiona, jej barwy nie mogą być wyblakłe. Nie może też zwijać się i zaplątywać wokół drzewca. Powinna być zabezpieczona przed upadkiem, zniszczeniem lub zerwaniem. Dlatego nie powinno się podnosić flagi w czasie silnych wiatrów lub ulewy. W takich okolicznościach, jeśli flaga jest podniesiona, należy ją opuścić, pamiętając jednocześnie, że nigdy nie powinna dotknąć podłogi, ziemi lub wody.
Flaga pozostawiona na maszcie na noc powinna być oświetlona. Jeśli nie ma takiej możliwości, nie powinna być w nocy eksponowana.
- Organizatorzy powinni też pamiętać, że flaga powinna być podnoszona na maszt w sposób w sposób energiczny, a tempo podnoszenia flagi należy dostosować do czasu wykonywania hymnu, czyli jednocześnie zacząć i skończyć - mówi Marek Kwiecień.
I co ważne, na fladze państwowej nie mogą znajdować się też żadne napisy, znaki, słowa, liczby czy litery. Takie elementy weksylolodzy dopuszczają natomiast na barwach narodowych, o ile są to napisy godne.
Czytaj także: Eksponowanie flagi państwowej wciąż rodzi problemy>>
Problem z zużytą flagą
Wielu organizatorów uroczystości ma problem, co zrobić z zużytą flagą. Na pewno nie można flagi państwowej wyrzuć na śmietnik.
- Najbardziej godne jest jej niepubliczne spalenie, wcześniej trzeba jednak rozciąć barwy. Papierowe flagi podlegają takiej samej procedurze jak flagi z materiału. My w Zamościu palimy te zużyte flagi, w sposób niepubliczny, wspólnie z harcerzami - 2 maja w Dniu Flagi Rzeczpospolitej. Taka formuła godnego pozbycia się zniszczonej flagi jest przyjęta na całym świecie – wskazuje Marek Kwiecień.
Od lat Polskie Towarzystwo Weksylologiczne promuje też ideę, aby do deponowania zużytych flag używać tzw. skrzyń flagowych. - To może być na przykład nieużywana urna wyborcza lub skrzynka pocztowa. Trzeba ją jednak oznaczyć napisem skrzynia flagowa – dodaje Marek Kwiecień.
Na razie jednak promocja idei skrzyń flagowych wśród samorządowców idzie opornie. Od 2012 roku takie skrzynie znajdują się od w Zamościu (Zamojskim Ośrodku Informacji Historycznej i Turystycznej oraz Muzeum Zamojskim).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.